Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mínusu, když se investoři vraceli k zasedání americké centrální banky, které nepřineslo změnu v nastavení měnové politiky. Pozornost poutal také spor mezi EU a Itálií ohledně italského rozpočtového plánu. Italský ministr financí Giovanni Tria nepotěšil evropské špičky slovy, že na rozpočtu pro rok 2019 nehodlá nic měnit.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,37 % na 365,74 bodu, za celý týden však vzrostl o 0,46 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,49 % na 7 105,34 bodu (týden: +0,16 %), francouzský CAC 40 oslabil o 0,48 % na 5 106,75 bodu (týden: +0,09 %) a německý DAX se zvýšil o 0,02 % na 11 529,16 bodu (týden: +0,09 %).
Nedařilo se zejména sektorům základních materiálů a automobilů, které byly pod tlakem obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Výrazně ztratily také akcie ropných firem, které do mínusu stáhl výrazný pokles cen ropy.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku více než 2,5% pokles akcií švýcarské banky UBS, kterou podle agentury Reuters zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti, neboť ji viní z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů. UBS se žalobě hodlá bránit. "Tvrzení ministerstva spravedlnosti nejsou podložena fakty ani zákony," uvedla banka.
Poraženým dne se stala francouzská firma Rubis, jejíž akcie se propadly o více než 11 % po odtajnění výsledků hospodaření za uplynulé čtvrtletí, po kterém některé banky přistoupily k zhoršení ratingu akcií firmy.
Evropské akcie (9. listopadu 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasoval na měnovém zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 1. listopadu Oldřich Dědek. Pro zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu pak byl viceguvernér Mojmír Hampl. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který v pátek ČNB zveřejnila. Bankovní rada nakonec zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, pro toto rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi centrálních bankéřů. Základní úroková sazby tak stoupla na 1,75 procenta.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta. Zdražovalo zejména bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol. Zlevnily naopak některé potraviny. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta.
- Hrubý domácí produkt Británie se ve třetím čtvrtletí zvýšil proti druhému kvartálu o 0,6 procenta. Dosáhl tak nejprudšího mezičtvrtletního tempa od roku 2016. Oznámil to v pátek britský statistický úřad. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 1,5 procenta z 1,2 procenta ve druhém kvartálu.
- Valná hromada energetické společnosti ČEZ svolaná na 30. listopadu neprobere některé body navrhované minoritními akcionáři sdruženými kolem Michala Šnobra. V rozhovoru s MF Dnes to uvedl generální ředitel společnosti Daniel Beneš. ČEZ podle něj na program hromady mimo jiné nezařadil bod týkající se uhelné elektrárny Počerady nebo požadavek na úpravu koncepce, která by stanovovala, že firma nebude do budoucna podnikat mimo území Česka a Slovenska. Uvedl, že klíčovou osobou skupiny kolem Šnobra je podle analýz z veřejně dostupných zdrojů spolumajitel skupiny J&T Patrik Tkáč.
Výsledková sezóna
- Největší evropská pojišťovna Allianz zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 24 procent na 1,94 miliardy eur. Německá firma, která působí i v České republice, to uvedla v páteční výsledkové zprávě.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Šéf jednání ministrů financí zemí platících eurem Mario Centeno doufá, že italská vláda dokáže najít způsob, jak svůj návrh rozpočtu pro rok 2019 sladit s fiskálními pravidly eurozóny. Centeno to řekl novinářům při příchodu na schůzku euroskupiny, tedy šéfů státních kas zemí eurozóny. Pro ministry to bude první příležitost diskutovat o vývoji poté, co Evropská komise koncem minulého měsíce poprvé v historii při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny sáhla k podobnému kroku. Itálii dala tři týdny na vypracování nové podoby.
- Evropská centrální banka odebrala bankovní licenci maltské společnosti Pilatus Bank, která byla obviněna z praní špinavých peněz. Oznámil to v pondělí maltský úřad pro regulaci finančního sektoru MFSA.
- Maloobchodní tržby bez prodejů aut letos v září opět zpomalily meziroční růst, a to na 1,4 procenta ze srpnových 4,2 procenta. Nejvíce k růstu jako tradičně přispěly tržby e-shopů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Při očištění o sezonní vlivy, jako je třeba rozdílný počet pracovních dní, tržby stouply o 2,5 procenta. Za třetí čtvrtletí tržby meziročně stouply o 3,7 procenta.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla v listopadu třetí měsíc za sebou a je nejnižší za dva roky. Vyplývá to z pravidelné měsíční ankety výzkumné společnosti Sentix. Příčin lze vyjmenovat celou řadu, investorům dělá starosti na příklad americká obchodní politika, budoucnost německého automobilového průmyslu nebo italský rozpočet.
- Průmyslová výroba v Česku v září poprvé od letošního března meziročně klesla, a to o 0,9 procenta bez očištění o sezonní vlivy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Na poklesu měly největší podíl chemická výroba a opravy a instalace strojů. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů průmyslová produkce meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Za třetí čtvrtletí výroba meziročně stoupla o 3,3 procenta.
- Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.
- Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle dánské společnosti rozhodl, že čtveřice podniků porušila řadu autorských práv skupiny Lego a dopustila se nekalé konkurence výrobou a distribucí stavebnic Lepin.
- Objem průmyslových zakázek v Německu v září nečekaně vzrostl o 0,3 procenta, přičemž se čekal propad o 0,6 procenta. Údaj v úterý zveřejnil německý statistický úřad. Za celé třetí čtvrtletí se ale jejich počet kvůli slabší zahraniční poptávce o 0,1 procenta snížil, sdělilo ministerstvo hospodářství. Srpnová hodnota byla upravena směrem nahoru na 2,5 procenta.
- Devizové rezervy České národní banky se v říjnu proti předchozímu měsíci zvýšily o téměř 1,9 miliardy na 125 miliard eur. Meziročně byly vyšší o 925 milionů eur. Vyplývá to z informací, které ve středu banka zveřejnila. Také v korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně stouply, naopak v dolarech byly proti letošnímu září i loňskému říjnu nižší.
- Malé a střední firmy a podnikatelé se krize neobávají. Zvyšují investice do nových projektů, vstupují do dalších oblastí podnikání a těší se vysoké poptávce po zboží a službách. Hodnota ČSOB Indexu očekávání firem, který náladu na trhu pravidelně sleduje, stoupla pro čtvrté čtvrtletí o 5,2 bodu na 31,9 bodu. Index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pokles.
- Výbor ekonomických poradců německé vlády ve středu zhoršil odhad růstu německé ekonomiky na letošní a příští rok. Potvrdil tak úterní informace německých médií. Šéf výboru Christoph Schmidt nicméně v rozhovoru s agenturou DPA uvedl, že poradci navzdory zpomalování hospodářského růstu nevidí "žádnou akutní hrozbu recese".
- Výdaje na obsluhu státního dluhu by se měly v příštím roce proti letošnímu schválenému rozpočtu zvýšit o 1,3 miliardy na 46,5 miliardy korun. Počítá se s nárůstem výdajů na úroky o 1,3 miliardy, naproti tomu asi o 50 milionů by měly klesnout poplatky spojené s obsluhou státního dluhu. Poslancům z rozpočtového výboru to ve středu řekl náměstek ministryně financí Karel Tyll při projednávání rozpočtové kapitoly Státní dluh na příští rok. Výbor doporučil rozpočet této kapitoly schválit.
- Ekonomika 27 zemí Evropské unie letos poroste o 2,2 procenta, odhaduje ve své podzimní makroekonomické prognóze Evropská komise. Také v příštím roce bude podle ní růst pokračovat, byť pomaleji, na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu. Pro rok 2020 nyní komise očekává růst o 1,9 procenta.
- Nizozemský pivovar Heineken začal před březnovým odchodem Británie z Evropské unie zvyšovat skladové zásoby ve svých provozech v této zemi a ve spolupráci s logistickou firmou Wincanton hledá další prostory. Uvedl to ve čtvrtek šéf společnosti Adrian Colman.
- Italské hospodářství a veřejné finance jsou na křižovatce, varovala ve své pravidelné podzimní hospodářské prognóze Evropská komise. Pro letošní rok čeká růst italského hospodářství na úrovni 1,1 procenta hrubého domácího produktu. Je to o desetinu procenta méně, než kolik vláda v Římě odhadovala ve chvíli, kdy komisi předkládala návrh svého rozpočtu pro příští rok. Komise italský rozpočtový plán počítající s výrazným zadlužením odmítla a země má do 13. listopadu předložit nový návrh.
- Polská firma PGNiG podepsala další smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Tentokrát s americkou firmou Cheniere Marketing International, oznámila ve čtvrtek státem ovládaná polská společnost. Polsko se chce zbavit závislosti na ruském plynu, od ruského Gazpromu odebírá více než polovinu své roční spotřeby této komodity.
- Britská firma Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, uspěla u tribunálu Evropské unie ve sporu ohledně značení energetické náročnosti úklidových spotřebičů v EU. Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu nesmí být spotřeba vysavačů jako doposud měřena s prázdnými sáčky, protože takové testy neodpovídají skutečným podmínkám při používání spotřebiče.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se dohodla s německým odborovým svazem pracovníků ve službách Verdi na pracovních podmínkách a platech pro palubní personál. Dohoda bude těmto zaměstnancům přeložena ke schválení v úterý, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 287 milionů eur ze 141 milionů eur před rokem. Za růstem zisku stála podle agentury AP především jednorázová daňová úleva.
- Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za třetí letošní čtvrtletí provozní zisk EBITDA 3,28 milionu eur (meziročně +4,5 %) při tržbách 6,17 milionu eur (meziročně +25,8 %). V prvních třech čtvrtletích roku se společnosti zvýšily příjmy z produkce elektřiny i příjmy za výstavbu solárních elektráren a inženýrskou činnost.
- Největší evropský módní internetový řetězec Zalando prohloubil ve třetím čtvrtletí meziročně čistou ztrátu na 41,7 milionu eur z 11,1 milionu eur. Německá firma v úterý sdělila, že příčinou bylo příliš dlouhé a horké léto, kvůli němuž si zákazníci začali pozdě objednávat dražší podzimní a zimní módu a vysoké náklady na vracení zboží.
- Skupině PPF klesl letos v prvním pololetí čistý zisk o 1,9 miliardy Kč na 5,68 miliardy korun. O rok dříve firma vydělala 7,56 miliardy Kč. Celková aktiva skupiny se letos snížila o 7,7 miliardy na 978 miliard Kč. PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, to sdělila v úterý.
- Italská nápojová skupina Campari za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk o 4,7 procenta na 249,4 milionu eur. Podnik těží z vysoké poptávky po svém oranžovém likéru Aperol, jehož prodej za leden až září vzrostl o 31 procent, uvedla v úterý firma.
- Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.
- Provozní zisk německého výrobce luxusních automobilů BMW se ve třetím čtvrtletí propadl o 27 procent na 1,75 miliardy eur. Hospodářské výsledky podniku zasáhlo mimo jiné zavedení nových pravidel pro testování emisí, informovala ve středu agentura DPA.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 19 procent na 656 milionů eur. Firma ve středu navíc zlepšila odhad celoročního zisku, kvůli překvapivě slabému růstu v západní Evropě však zhoršila odhad celoročních tržeb.
- Německý mediální gigant Axel Springer zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 33 procent na 62 milionů eur. Firma ve své středeční zprávě zároveň uvedla, že mírně zlepšila odhad celoročního zisku na akcii.
- Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air v prvním finančním pololetí zvýšila čistý zisk zhruba o procento na 292 milionů eur. Zhoršila však celoroční výhled, mimo jiné kvůli růstu cen pohonných hmot, uvedla ve středu agentura Reuters.
Nizozemsko-belgická maloobchodní společnost Ahold Delhaize zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 26,7 procenta na 459 milionů eur. Oznámila to ve středu firma, která působí rovněž v České republice.
- Čistý zisk německé průmyslové skupiny Siemens ve čtvrtém finančním čtvrtletí meziročně klesl o 46 procent na 681 milionů eur. Překonal nicméně očekávání, analytici oslovení agenturou Reuters jej pro tříměsíční období do konce září odhadovali na 595 milionů eur. Firma se podle svého čtvrtečního sdělení vypořádává s náklady, které jí vznikly restrukturalizací.
- Francouzská banka Société Générale zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 32 procent na 1,23 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která vlastní většinový podíl v Komerční bance.
- Výsledky Tate & Lyle v 1HFY2019: Zisk před daní 113 milionů GBP (loni: 161 milionů GBP), tržby 1,38 miliardy GBP(meziročně -1,1%)
- Výsledky Burberry Group v 1HFY2019: Upravený zisk před daní 180 milionů GBP (loni: 188 milionů GBP), tržby 1,22 miliardy GBP (loni: 1,26 miliardy GBP)
- Výsledky AstraZeneca ve 3Q: Upravený čistý zisk 1,32 miliardy USD (meziročně -29 %), tržby 5,34 miliardy USD (meziročně -14 %)
- Výsledky Commerzbank ve 3Q: Čistý zisk 218 milionů EUR (loni: 467 milionů EUR, odhad: 202 milionů EUR), tržby 2,19 miliardy EUR (loni: 2,51 miliardy EUR, odhad: 2,18 miliardy EUR)
- Výsledky Continental ve 3Q: Čistý zisk 626,1 milionu EUR (loni: 729,1 milionu EUR), tržby 10,79 miliardy EUR (meziročně +0,9 %)
Zdroj: CNBC