Evropské burzy v úterý uzavřely v minusu, nedařilo se akciím automobilek

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v mínusu, když byly pod tlakem nejistoty ohledně obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se sice o víkendu dohodli na dočasném příměří, investoři však nevěří v delší trvání této dohody.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,76 % na 358,43 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,56 % na 7 022,76 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,82 % na 5 012,66 bodu a německý DAX se snížil o 1,14 % na 11 335,32 bodu.
Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který by výrazně doplatil na další eskalaci sporu mezi USA a Čínou. O více než 6 % se propadly akcie francouzského výrobce automobilových součástek Faurecia, jejichž cílovou cenu v úterý snížila banka Jefferies.
O necelá 2 % zlevnily cenné papíry nízkonákladových aerolinek Ryanair, které uzavřely s německými piloty dohodu o platech a odměnách. Nehrozí tak vánoční stávky, které společnost musela řešit v loňském roce.
Evropské akcie (4. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2 458 korun na 31 516 Kč. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun.
- Odboráři integrovaných dceřiných firem energetické skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, navrhnou na čtvrtečním jednání s vedením ČEZ o růstu platů jejich nárůst v příštím roce v těchto společnostech pod úrovní 9,5 procenta, kterou navrhovali na předchozím jednání. Přesnou výši návrhu před jednáním říkat nechtějí. Na úterním briefingu to uvedl Karel Klusák, místopředseda odborového svazu ECHO (OS ECHO), který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie a odboráře z těchto firem ČEZ zastřešuje.
- Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi v posledních dvou týdnech zasáhla vlna protestů hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.
- Nákupy spotřebního zboží se mohou Britům příští rok na jaře prodražit skokově až o deset procent, pokud země odejde z Evropské unie bez dohody a bez vyjednaného přechodného období. Toto varování v úterý poslancům předložil guvernér britské centrální banky Mark Carney. Ten zároveň před zákonodárci hájil analýzu odborníků z Bank of England, podle níž by v případě tvrdého brexitu Británii hrozil roční propad hospodářství až o osm procent. Zastánci brexitu tuto analýzu kritizovali jako zpolitizovanou.
Zdroj: CNBC