Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených čísleh, když investory potěšila čtvrteční slova amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že Spojené státy uvažují o částečném či úplném zrušení tarifů na dovoz čínského zboží.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,8 % na 357,05 bodu, za celý týden pak vzrostl o 2,25 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 1,95 % na 6 968,33 bodu (týden: +0,72 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 1,7 % na 4 875,93 bodu (týden: +1,98 %) a německý DAX posílil o 2,63 % na 11 205,54 bodu (týden: +2,92 %).
Dařilo se zejména automobilovému sektoru a odvětví základních materiálů, které mají významnou expozici vůči Číně, a pozitivně tak reagovaly na novinky týkající se obchodního vztahu mezi USA a Čínou.
Výrazně stoupl také bankovní sektor, který pozitivně reagoval na vyšší ratingy u některých titulů. Akcie německé Commerzbank, které nově získaly doporučení na stupni "buy", zdražily o necelá 4 %.
Mírně naopak ztratily irské nízkonákladové aerolinky Ryanair, které za poslední tři měsíce vydaly již druhý "profit warning".
Evropské akcie (18. ledna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - nepodmíněný základní příjmem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a snížení důchodového věku. Informoval o tom v pátek server Euronews. Kritici mají za to, že soubor reforem je vzhledem ke stavu italské ekonomiky neudržitelný. Opatření musí do dvou měsíců schválit parlament.
- Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl čtvrtý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta.
- Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější ekonomiky v regionu střední a východní Evropy, za světovou elitou zaostává. Slabší konkurenceschopnost zatím výrazněji ekonomický růst neovlivnila. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu a obchodu.
- Velká porota ve Spojených státech vznesla obvinění vůči čtyřem bývalým manažerům německé automobilky Audi v rámci vyšetřování skandálu kolem falšování testů emisí naftových vozů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty. Upozornila, že v souvislosti s touto aférou tak již bylo ve Spojených státech obviněno 13 lidí.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v listopadu přebytkem 8,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Běžný účet byl v plusu i v říjnu, kdy přebytek činil téměř deset miliard korun. Za všechny měsíce od začátku roku 2018 do listopadu byl účet v přebytku 37,67 miliardy korun.
- Slovensko připravuje v souvislosti s brexitem pilotní projekt, kterým chce přilákat své občany z Británie do vlasti. Přímo do Londýna příští týden vycestují zástupci slovenské vlády a zástupci firem, kteří Slovákům pracujícím v Británii nabídnou několik desítek pracovních míst v oblasti informačních technologií a podnikových služeb.
- Společnost Dun & Bradstreet snížila loni rating například Německu, Dánsku, Chorvatsku a Makedonii, zatímco Česko, Francie, Řecko, Maďarsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko či Portugalsko si v jejím hodnocení polepšily. V pondělí o tom informovala firma Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.
- Vládní dluh České republiky klesl za loňské třetí čtvrtletí o 50,8 miliardy korun na 1,777 bilionu korun. Míra zadlužení představovala 33,9 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozím druhém čtvrtletí to bylo 35,3 procenta. Meziročně míra zadlužení vládních institucí klesla o 1,21 procentního bodu, v nominálním vyjádření se vládní dluh proti třetímu čtvrtletí roku 2017 zvýšil o 37,2 miliardy. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.
- Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v prosinci zvolnilo na 1,9 procenta z 2,1 procenta v listopadu. Inflace tak zpomalila čtvrtý měsíc po sobě a byla na ročním minimu. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad.
- Francouzská automobilová skupina PSA Group v loňském roce zvýšila prodej o 6,8 procenta na rekordních 3,88 milionu vozů. Za růstem stálo převzetí německého konkurenta Opel, jež kompenzovalo pokračující pokles prodeje na čínském trhu. Oznámila to v úterý firma, která působí i v České republice.
- Hrubý domácí produkt Německa se v loňském roce zvýšil o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za posledních pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad. Předloni růst činil 2,2 procenta.
- Evropský parlament v úterý kvůli očekávanému březnovému odchodu Británie z Evropské unie schválil změnu statutu Evropské investiční banky (EIB). Správní rada této instituce bude mít nově 28 místo 29 členů a Spojené království bude rovněž vyjmuto ze seznamu akcionářů. Schválené opatření je automatickou úpravou řešení situace po odluce Británie od EU.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9 procenta. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 3,4 procenta. Ceny stavebních prací pak byly v prosinci meziročně vyšší o 4,1 procenta, stejně jako v listopadu. Uvedl to v Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za listopad, kdy ceny dováženého i vyváženého zboží zrychlily meziroční růst.
- České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské unie. Neměl by ohrozit jejich existenci. Brexit bez dohody by některým z nich ale mohl způsobit komplikace, zjistila ČTK. Asociace exportérů pro podniky uvedla, že úterní odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro exportéry i celou EU špatnou zprávou.
- Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) v úterý varovalo, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by mohl mít fatální důsledky. Obavy z takzvaného tvrdého brexitu vyjádřili i zástupci dalších německých průmyslových sektorů. Britský parlament v úterý podle očekávání odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.
- Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,91 procenta z listopadových 2,78 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hypotéky tak zdražily nejrychleji za posledních deset let. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Zájem o hypotéky v prosinci opadl.
- Německá vláda podle listu Handelsblatt uvažuje kvůli možným bezpečnostním rizikům o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Je dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G).
- Francouzská banka Société Générale ve čtvrtek varovala, že na její hospodářský výsledek za čtvrté čtvrtletí budou mít negativní dopad výkyvy na globálních finančních trzích a jednorázové náklady spojené s prodejem některých aktiv. Akcie společnosti na toto varování reagovaly zhruba šestiprocentním propadem.
- Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalilo na 1,6 procenta z listopadových 1,9 procenta. Potvrdila to ve čtvrtek konečná zpráva Eurostatu. Zpráva komplikuje plány Evropské centrální banky na letošní případné zvýšení základní úrokové sazby, napsala agentura Reuters.
- Šéf společnosti Nordic Telecom Libor Dočkálek potvrdil, že se firma bude zajímat o účast v aukci mobilních frekvencí v ČR, a dodal, že pokud bude chtít uspět v konkurenci současných lídrů, bude muset přijít s datově bohatou nabídkou za atraktivní cenu. Chystaná aukce sítí páté generace (5G) by se měla uskutečnit v druhé polovině letošního roku. Její podmínky by měl Český telekomunikační úřad zveřejnit v březnu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Alstom ve 3QFY2019: Tržby 2,01 miliardy EUR (loni: 1,83 miliardy EUR), nové zakázky 3,39 miliardy EUR (loni: 1,68 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC
Aktuality
