Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investoři čekali na zprávy z jednání zástupců Číny a Spojených států, kteří se v úterý sešli ve Washingtonu. Pozornost poutala také končící výsledková sezóna, jež přinesla kvartální čísla několika velkých evropských firem.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,22 % na 368,97 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,56 % na 7 179,17 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,16 % na 5 160,52 bodu a německý DAX zpevnil o 0,09 % na 11 309,21 bodu.
Nedařilo se zejména bankovním titulům, které byly pod tlakem horších než očekávaných výsledků hospodaření největší evropské banky HSBC. Společnost v úterý uvedla, že jí loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 12,6 miliardy USD. Příjmy se zvýšily o pět procent na 53,8 miliardy USD. Akcie finančního domu zakončily seanci se ztrátou více než 3 %.
V minusu obchodování zakončila také dánská Danske Bank, které v úterý estonský regulátor nařídil, že její tamní pobočka zapojená do praní špinavých peněz musí ukončit své obchodní aktivity v Estonsku.
Evropské akcie (19. února 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním válkám. Vyplývá to z nejnovější prognózy, kterou v úterý novinářům představila Hospodářská komora. Loni podle ní růst HDP zpomalil na 3,1 procenta.
- Mzdy britských zaměstnanců se za tři měsíce do konce prosince zvyšovaly nejrychleji za posledních deset let a na vysoké úrovni zůstala také tvorba nových pracovních míst. Celkové příjmy včetně odměn meziročně stouply o 3,4 procenta, což byl nejvyšší růst od poloviny roku 2008, uvedl statistický úřad ONS. Situace na trhu práce je tak před odchodem Británie z Evropské unie příznivá.
- Většina evropských společností nemá žádný cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, přestože 80 procent považuje změnu klimatu za podnikatelské riziko. Vyplývá to z průzkumu analytické organizace CDP (Carbon Disclosure Project), o němž informoval britský list The Guardian.
- Největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni vyrobil nejméně elektřiny za poslední roky. Vyplývá to z údajů podniku, do jehož vlastnické struktury v roce 2016 vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).
Výsledková sezóna
- Největší evropské bance HSBC vzrostl loni čistý zisk o 30 procent na 12,6 miliardy USD. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků kvůli vyšším nákladům a propadu cen akcií koncem loňského roku. Banka rovněž v úterním prohlášení varovala před slabším výkonem v Číně a v Británii.
Zdroj: CNBC
Aktuality
