Evropské akcie stoupaly v naději pro automobilky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zažily dramatický den, když v závěru seance dohnaly dopolední ztráty v reakci na zprávu, že americký prezident Trump odloží plánované zavedení celních tarifů o půl roku.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ziskem 0,46 procenta; automobilový sektor, jenž dopoledne vedl sestup, si nakonec připsal 2,02 procenta. V černých číslech končily i jednotlivé velké trhy: hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,76 procenta, německý DAX stoupl o 0,90 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,62 procenta.
Obrat v obchodování nastal ve chvíli, kdy agentura Bloomberg přinesla zprávu od zdroje blízkého americké administrativě, že prezident Donald Trump a jeho administrativa odloží cla na dovoz automobilů o šest měsíců. K vítězům dne patřili především němečtí výrobci Porsche, BMW a Daimler, kteří si připsali zisky okolo tří procent.
Trochu ve stínu tak zůstala důležitá zpráva z bankovního sektoru, že italská banka UniCredit se intenzivně připravuje na pokus o fúzi s německou Commerzbank - těsně poté, co druhá největší německá banka absolvovala neúspěšné námluvy s domácí jedničkou, Deutsche Bank. Akcie Commerzbank v reakci na zprávu klesly o 2,9 procenta.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu. Za podpory výdajů domácností a rozvoje stavebního sektoru stoupla o 0,4 procenta v porovnání s předchozími třemi měsíci. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad. Tento vývoj je v souladu s očekáváním analytiků.
- Členské země Evropské unie začaly ve středu používat nový systém, který jim umožní rychlou výměnu a společné zpracování dat o dani z přidané hodnoty. Systém s označením analýza transakčních sítí (TNA) umožní členským zemím EU zakročit proti podvodům v oblasti DPH a vrátit do veřejných rozpočtů miliardy eur.
- Růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta z 0,2 procenta v závěru loňského roku. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj odhad z konce minulého měsíce.
- Švédská automobilka Volvo Car podepsala dohody o dodávkách baterií pro elektromobily do roku 2025 se dvěma asijskými výrobci, jihokorejskou LG Chem a čínskou Contemporary Amperex Technology (CATL). Hodnota dohody má být v řádu miliard dolarů, přesná částka ale zveřejněna nebyla.
- Jihokorejský automobilový koncern Hyundai Motor Group se dohodl na vytvoření strategického partnerství s chorvatským výrobcem sportovních elektromobilů Rimac Automobili. Koncern v rámci této dohody do chorvatského podniku investuje celkem 80 milionů eur.
- Růst spotřebitelských cen ve Francii v dubnu podle konečných údajů meziročně zrychlil na 1,3 procenta z březnových 1,1 procenta (odhad: 0,3 %). V meziměsíčním srovnání inflace naopak zpomalila o 0,3 procenta z 0,8 procenta v březnu. Inflace harmonizovaná s metodikou EU meziročně mírně vzrostla na 1,5 procenta z 1,3 procenta v předchozím měsíci.
Výsledková sezóna
- Německá energetická společnost RWE v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 70 procent na 510 milionů eur. Hlavní podíl na tomto růstu má obchodní sekce, které se dařilo na komoditním trhu. Firma potvrdila výhled i dividendu na tento rok.
- Rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 43 procent na 226 milionů eur. Hlavním důvodem jsou vyšší náklady na zajištění proti rizikům a ztráty v Polsku. Vyplývá to ze středeční zprávy společnosti. Akcie banky v reakci oslabily o téměř pět procent.
Zdroj: CNBC