Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s Čínou

Americké akcie v pátek zpevnily v reakci na pozitivní komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodních vztahů s Čínou. Objem obchodování byl ale oproti jiným dnům slabší, protože Spojené státy čeká prodloužený víkend.
Index Dow vzrostl o 0,37 % na 25 585,69 bodu, širší S&P 500 přidal 0,14 % na 2 826,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,11 % na 7 637,01 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,32 % na 15,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA mírně stoupl na 2,32 %.
Prezident Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň ovšem naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantovi mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody. Nicméně od posledního kola jednání před dvěma týdny žádná další schůzka naplánovaná není.
Z jednotlivých sektorů indexu S&P 500 se v závěru týdne nejvíce dařilo finančnímu. Celkově zpevnil asi o 0,8 % díky růstu výnosů amerických dluhopisů, prvnímu za tři dny.
Za celý týden ale indexy oslabily. Dow klesl o 0,68 %, S&P 500 ztratil 1,16 %, a zaznamenal tak už třetí týden propadu v řadě. Index Nasdaq Composite pak za pět dní přišel o 2,29 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i koši měn
Dolar v pátek na devizovém trhu oslaboval v reakci na zprávu o snížení výkonu zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech. Trh se obává, že obchodní spor s Čínou může americkou ekonomiku poškodit a poznamenat statut dolaru jako bezpečné měny.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SELČ ztrácel 0,27 % na 97,88 bodu. Euro k dolaru přidávalo ve stejnou chvíli 0,25 % na 1,121 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního čtvrtletí příštího roku hodlá asi v desítce zemí zřídit digitální platební systém a novou měn, která má zatím pracovní název GlobalCoin, chce začít testovat do konce letošního roku. Uvedl to v pátek server BBC, podle kterého už Facebook o této možnosti jednal s guvernérem britské centrální banky. Detaily k nové kryptoměně hodlá zveřejnit v létě.
- Zhoršující se obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou způsobuje nejprudší výprodej čínských akcií obchodovaných v USA od globální finanční krize. Index S&P/BNY Mellon amerických depozitních poukázek (ADR) vydaných čínskými společnostmi od začátku tohoto měsíce klesl o 15 procent. Je tak na cestě vykázat nejhorší měsíční výkon od října 2008, uvedla agentura Bloomberg.
- Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech osmi parlamentních voleb, které se v afrických zemích konaly, šířily dezinformační kampaně. Napsal to v pátek zpravodajský server BBC. Facebook minulý týden oznámil, že za většinou klamných zpráv stojí izraelská firma Archimedes Group, kterou proto zablokoval.
- Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů. Následuje Google s hodnotou značky 168 miliard a třetí je Microsoft se 125 miliardami dolarů. I na dalších dvou místech jsou technologické firmy - čtvrtý je Amazon a pátý Facebook. Vyplývá to z nového žebříčku, který sestavuje časopis Forbes.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesl o 2,1 procenta po březnovém růstu o 1,7 procenta. Trh očekával pokles o 2 procenta.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká společnost Google (v pondělí -2,06 %) se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Opatření souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy. Sama Huawei ujišťuje, že prodané produkci bude dále globálně zajišťovat podporu.
- Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi, a centrální banka USA i proto bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.
Americká automobilka Ford Motor (v pondělí -0,15 %) hodlá do konce srpna v rámci restrukturalizace zrušit ve svých podnicích po celém světě na 7 000 pracovních míst v managementu, což představuje zhruba deset procent těchto zaměstnanců. Druhá největší americká automobilka to oznámila v e-mailu, který zaslala zaměstnancům. Plánovaný krok jí má ušetřit asi 600 milionů dolarů ročně.
- Americká maloobchodní společnost Walmart (v pondělí +0,59 %) uvádí v tomto týdnu na trh tři tablety s operačním systémem Android. S přístroji s cenou pod 100 dolarů chce konkurovat iPadům firmy Apple, které na trhu dominují. Jejich cena začíná na 329 dolarech. Uvedla to v pondělí agentura Bloomberg.
- Cena akcií americké automobilky Tesla (v pondělí -2,69 %) v pondělí poprvé od prosince 2016 spadla pod 200 dolarů (titul zakončil den lehce nad 205 USD). Za propadem je zřejmě doporučení analytika ze společnosti Wedbush, který snížil cílovou cenu z 275 na 230 dolarů. Jeho obavy se týkají plánu růstu firmy i poptávky po klíčovém vozu Model 3.
- Americká banka Goldman Sachs (v pondělí -0,10 %) vede exkluzivní jednání s investiční firmou PAI Partners o koupi evropského řetězce levných hotelů B&B Hotels. Cena za téměř 500 hotelů činí 1,9 miliardy eur. Uvádí to pondělní společné oznámení společností.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v dubnu klesl na -0,45 bodu z -0,15 bodu v březnu (odhad: -0,33 bodu).
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie General Dynamics (v pondělí +1,76 %) na "buy" z "neutral".
- Barclays zvýšila cílovou cenu akcií Alibaba (v pondělí -5,30 %) na 225 z 220 USD.
- Barclays snížila cílovou cenu akcií American Airlines Group (v pondělí -2,46 %) na 48 z 60 USD.
- Barclays snížila cílovou cenu akcií Deere & Co (v pondělí +0,34 %) na 170 ze 180 USD.
- Argus Research snížila doporučení na akcie Bristol-Myers Squibb (v pondělí -1,15 %) na "hold" z "buy".
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií Micron Technology (v pondělí -3,99 %) na 45 z 47 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Target (v pondělí +1,66 %) na "equal weight" z "underweight".
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Delta Air Lines (v pondělí -1,11 %) na "equal weight" z "overweight".
- Americké ministerstvo obchodu v noci na úterý dočasně na tři měsíce zmírnilo obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei zavedené minulý týden. Tento krok má omezit negativní dopady na zákazníky čínského podniku po celém světě, napsala agentura Reuters.
- Schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2, lze čekat v brzké budoucnosti. Podle agentury Reuters to v úterý v Kyjevě řekl ministr energetiky USA Rick Perry. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dal ale v reakci najevo, že tento krok Washingtonu Kremlu velké starosti nedělá.
Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King zahajuje prodej rostlinné verze hamburgeru nazvaného Impossible Whopper v Evropě. Burger, který je bezmasou variantou klasického produktu a maso připomíná mnohem víc než klasické vegetariánské hamburgery, začne řetězec prodávat od středy ve Švédsku. Uvedla to v úterý agentura AP.
Prodeje starších domů ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,19 milionu jednotek. Čekal se naopak růst o 2,7 % na 5,35 milionu jednotek. V březnu se prodeje o 4,9 % snížily a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,21 milionu jednotek.
- Americká centrální banka zatím nehodlá měnit přístup k měnové politice, který předpokládá, že Fed bude před další změnou úrokových sazeb trpělivý. Představitelé měnového výboru banky se na tom shodli na svém posledním zasedání, které se konalo na přelomu dubna a května a z něhož nyní Fed zveřejnil zápis. Trpělivý přístup by podle činitelů výboru mohl "nějakou dobu" zůstat v platnosti.
- Zákonodárci amerického státu New York schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům Kongresu USA místní daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP. Zákon, který musí ještě podepsat demokratický guvernér Andrew Cuomo, sice výslovně Trumpa nejmenuje, neboť se týká všech volených politiků a vysokých státních činitelů, newyorští zákonodárci ho ale přijali v době, kdy se Kongres zatím neúspěšně snaží získat prezidentova federální daňová přiznání.
- Americká vláda zvažuje, že na čínského výrobce kamerových systémů Hikvision a další čínské podniky působící v tomto odvětví uvalí podobné obchodní restrikce jako na společnost Huawei. Informovaly o tom list The New York Times a agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Irská komise pro ochranu dat DPC zahájila první vyšetřování americké internetové společnosti Google (ve středu +0,12 %) týkající se nakládání s osobními údaji za účelem reklamy. Úřad to sdělil ve svém středečním prohlášení. Vyšetřování je výsledkem řady upozornění na činnost Googlu, včetně toho od provozovatele webového prohlížeče Brave. Ten si loni stěžoval, že Google a další firmy v segmentu on-line reklamy nezodpovědně zacházejí s údaji o lidech.
Tři největší čínské letecké společnosti požadují od americké strojírenské firmy Boeing (ve středu -1,68 %) kompenzace za ztráty, které jim přineslo zastavení provozu a dodávek letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi.
Americká společnost Qualcomm (ve středu -10,86 %) nezákonně potlačovala konkurenci na trhu s čipy pro mobilní telefony a zneužívala svou dominantní pozici k vybírání nadměrně vysokých licenčních poplatků. Rozhodl o tom federální soud Spojených států. Verdikt by podle listu The Wall Street Journal mohl ohrozit podnikatelský model společnosti Qualcomm a vést k výrazným změnám v odvětví chytrých telefonů.
Personál amerického antimonopolního úřadu doporučuje soudně napadnout záměr společnosti T-Mobile US (ve středu -1,04 %) převzít menšího mobilního operátora Sprint (-7,62 %). S odvoláním na své zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Postoj úředníků antimonopolního úřadu je tak v příkrém rozporu se stanoviskem Federální komise pro spoje (FCC), která v pondělí uvedla, že se s oběma podniky dohodla na podmínkách, které schválení záměru umožní. Hodnota transakce se pohybuje kolem 26 miliard dolarů.
- Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) z vývozního terminálu v Texasu, který buduje americká společnost Sempra Energy (ve středu +2,13 %). Firmy to uvedly ve společném sdělení. Jde o největší kontrakt v tomto odvětví za poslední roky. Aramco bude kupovat pět milionů tun LNG ročně.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. května po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 4,74 milionu barelů (odhad: -0,599 milionu barelů, předchozí týden: +5,431 milionu barelů).
- Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by jeho úřad mohl opět uvést do provozu letouny Boeing 737 MAX, jejichž byly pozastaveny po tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Americká společnost Boeing před týdnem ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru, jehož funkčnost FAA prověřuje.
- Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v květnu rostla, ale ve srovnání s předchozím měsícem růst zpomalil. Předběžný květnový index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit dosáhl hodnoty 50,6 bodu (duben: 52,6 bodu, odhad: 52,5 bodu). V sektoru služeb byl obrázek podobný, index klesl na 50,9 bodu z 53 bodů v dubnu (odhad: 53,2 bodu).
- Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v květnu hodnoty dvou bodů. Představuje to razantní pokles z dubnové hodnoty dvanácti bodů.
- Objem zásobzemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 17. května zvětšil o 100 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal přírůstek 106 miliard kubických stop, očekával trh, že přibude dalších 104 miliard krychlových stop.
- Objem prodejenových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu odpovídal celoročnímu počtu 643 tisíc, o 6,9 procenta méně než v březnu. Po březnovém meziměsíčním nárůstu o 8,1 procenta (revidováno ze 4,5 %) na 723 tisíc domů očekával trh pokles pouze o 2,8 procenta na 675 tisíc domů.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. května 211 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to nepatrný pokles z 212 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával naopak vzestup na 215 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Home Depot v 1Q: Zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,18 USD), tržby 26,381 miliardy USD (odhad: 36,378 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone v 3QFY2019: Zisk na akcii 15,99 USD (odhad: 15,1 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,8 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 4,09 miliardy USD (odhad: 3,95 miliardy USD).
- Výsledky J.C. Penney v 1Q: Ztráta na akcii 0,48 USD (odhad: -0,39 USD), tržby 2,439 miliardy USD (odhad: 2,478 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,6 miliardy USD).
- Výsledky Target (ve středu +7,71 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 17,63 miliardy USD (odhad: 17,46 miliardy USD).
- Výsledky VF Corporation (ve středu -1,92 %) ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 3,21 miliardy USD (odhad: 3,21 miliardy USD).
- Výsledky Analog Devices (ve středu +1,56 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 1,53 miliardy USD (odhad: 1,51 miliardy USD).
- VýsledkyBest Buy v 1Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 9,14 miliardy USD (loni: 9,12 miliardy USD, odhad: 9,14 miliardy USD).
- VýsledkyHormel Foods ve 2QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,46 USD (odhad 0,45 USD), tržby 2,34 miliardy USD (meziročně +0,6 %, odhad 2,37 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK