Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden stouply o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky a soustředili se na výsledkovou sezónu.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,31 % na 390,73 bodu, za celý týden se zvýšil o 0,9 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,8 % na 7 549,06 bodu (týden: +0,54 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,57 % na 5 610,05 bodu (týden: +1,04 %) a německý DAX si polepšil o 0,47 % na 12 419,9 bodu (týden: +1,3 %).
V plusu uzavřela většina hlavních sektorů, přičemž nejvyšší zisk zaznamenalo telekomunikační odvětví, jež zpevnilo o více než 2 %.
Pomyslným vítězem dne se stala francouzská Sopra Steria Group, jejíž akcie zdražily zhruba o 16 % poté, co společnost zvýšila celoroční výhled tržeb.
O více než 10 % stouply akcie komunikační společnosti Vodafone Group, jež oznámila, že oddělí své operace zahrnující věže pro mobilní sítě na deseti evropských trzích do nové, samostatné společnosti, která bude největší svého druhu v Evropě.
Evropské akcie (26. července 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Komunikační společnost Vodafone Group oddělí své operace zahrnující věže pro mobilní sítě na deseti evropských trzích do nové, samostatné společnosti, která bude největší svého druhu v Evropě. Nová firma by měla vzniknout v příštích 18 měsících a bude zahrnovat zhruba 61 700 věží, z toho 75 procent jich je na největších trzích, a to v Německu, Itálii, Španělsku a Británii. Vodafone by případně mohl nabídnout akcie této firmy na burze. Oznámila to firma v pátečním prohlášení.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto investovala v letošním prvním pololetí 369 milionů euro, meziročně o 33,8 procenta více. Peníze šly na výzkum a vývoj, na nové modely, digitalizaci a elektromobilitu, uvedla v pátek firma v tiskové zprávě.
- Společnost Nord Stream 2 AG, která staví plynovod stejného jména, požádala Soudní dvůr EU, aby zrušil změnu směrnice o zemním plynu EU z letošního dubna, kterou podle svého prohlášení považuje za diskriminační vůči jejímu projektu plynovodu. Nová směrnice zajišťuje, že se na plynovody ze třetích zemí vztahují stejná pravidla jako na plynovody uvnitř unie. Mimo jiné tak není možné, aby měly totožného majitele a provozovatele.
- Skupina PPF jako firma nemůže a nechce vstupovat do politiky, její prací a odpovědností je dobře řídit své jednotlivé společnosti, dělat poctivě a efektivně svůj byznys a držet se při tom západních podnikatelských standardů. V úvodním slovu k výroční zprávě PPF za loňský rok to uvedl nejbohatší Čech Petr Kellner, který společnost vlastní. Varoval také mimo jiné před zjednodušeným viděním světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání.
Výsledková sezóna
- Francouzské automobilce Renault klesl za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk o více než polovinu na 970 milionů eur. Hospodaření negativně ovlivnila slabá poptávka po autech a hluboký propad zisku jejího aliančního partnera, japonského Nissanu, v důsledku skandálu Carlose Ghosna. Nižší byly i příjmy a automobilka v prohlášení současně varovala, že příjmy mohou klesnout i za celý letošní rok.
- Švýcarskému potravinářskému gigantu Nestlé stouply v prvním pololetí tržby meziročně o 3,4 procenta na 45,5 miliardy švýcarských franků. Růst tržeb bez zahrnutí vlivu akvizic a prodeje majetku a vývoje směnných kurzů se zvýšil na 3,6 procenta z 2,8 procenta před rokem, a byl tak nejrychlejší od roku 2015. K výsledkům firmě pomohla především poptávka v USA a Brazílii, především ale krmivo pro mazlíčky Purina.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni jako nyní, malá část trhu očekává zlepšení. Banky také očekávají, že se poptávka po úvěrech ve třetím čtvrtletí opět zvýší. Vyplývá to z průzkumu úvěrových podmínek bank, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.
- Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR v pondělí snížil odhad hospodářského růstu Británie pro letošní i příští rok. Uvedl rovněž, že existuje zhruba čtvrtinová pravděpodobnost, že britská ekonomika se již nachází v technické recesi. Varoval také před hrozbou výrazného hospodářského útlumu v případě neřízeného odchodu Británie z Evropské unie.
- Technologická společnost Avast v pondělí oznámila strategické spojenectví s britskou společností Ascential, která se zaměřuje na marketing a informační služby pro korporátní klientelu. Spojenectví spočívá v prodeji 35% podílu v dceřiné společnosti Jumpshot. Ta se zabývá analýzou klientského chování a zpracováváním tzv. big data. Od transakce firmy očekávají dosažení značných synergií díky zkušenostem a velké klientské základně Ascentialu a technickým dovednostem Jumpshotu.
- V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody bývají nedostatek likvidity a selhání technologií. V budoucnu se šéfové firem nejvíce obávají narušení kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy PwC mezi 2 084 manažery firem. Likvidita je obecně schopnost podniku přeměnit svá aktiva na peníze použitelné pro krytí závazků.
- Francouzské ministerstvo financí požádalo soud, aby řetězci hypermarketů E.Leclerc vyměřil rekordní pokutu 117,3 milionu eur za nezákonné praktiky vůči dodavatelům. Informoval o tom deník Le Figaro. Obchodní gigant podle ministerstva obcházel francouzské zákony tím, že využíval svou nákupní centrálu v Belgii, jejímž prostřednictvím loni vyvíjel nátlak na dodavatele.
- Fúzující společnosti Fincentrum a Swiss Life Select obnoví obchodní spolupráci s Českou spořitelnou. Obě strany uzavřely dohodu o ukončení právních sporů, které odstartovaly podáním žalob v roce 2017. Od začátku září mohou poradci Fincentra nabízet klientům produkty České spořitelny při financování bydlení, spoření a investic, informovalo v úterý Fincentrum.
- Čínská společnost Beijing Automotive Group (BAIC) koupila pětiprocentní podíl v německé automobilce Daimler. Uvádí to úterní oznámení firmy. Daimler, který od roku 2013 drží podíl v divizi BAIC, investici uvítal, informovala agentura Reuters.
- Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní rezervy. ČTK to v úterý sdělil Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které za čerpání dotací odpovídá. Do konce roku 2018 podle Frčka ČR splnila většinu cílů, které členským zemím zadala Evropská komise. V případě neplnění o rezervu mohla přijít. Celkem má Česko k dispozici 23,9 miliardy eur.
- Francouzi by už od příštího roku mohli platit daně v trafikách, oznámil ve středu podle deníku Le Monde ministr pro rozpočet a veřejnou správu Gérald Darmanin. Testovací provoz začne v prvním pololetí příštího roku v 18 ze 101 departementů a pokud se systém osvědčí, od 1. července budou mít tuto možnost všichni Francouzi.
- Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla na 95,1 bodu z červnových 95,2 bodu. Zůstává tak nejnižší od října 2015. Zatímco důvěra spotřebitelů proti červnu vzrostla, u podnikatelů naopak lehce ochabla. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Proti loňskému červenci je souhrnný index důvěry o 3,6 bodu nižší.
- Evropská investiční banka (EIB) nejméně do konce letošního roku neposkytne v Turecku žádné nové půjčky na projekty napojené na vládu a přezkoumá tam svoji strategii. Krok je součástí rozhodnutí Evropské unie z počátku tohoto měsíce symbolicky potrestat Turecko za to, co EU nazývá nelegální těžbou ropy a plynu ve východním Středomoří, u ostrova Kypr. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Projekty soukromého sektoru rozhodnutí zatím neovlivní.
- Německá obchodní skupina Metro doporučila akcionářům, aby nepřijímali nabídku na odkup akcií, kterou jim předložila investiční skupina EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče. Nabídku označila za podhodnocenou. Společnost to oznámila ve středečním prohlášení s tím, že ale nevyloučila možnost dalších jednání.
- Evropská centrální banka na červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň potvrdila, že by sazby měly zůstat na současných, případně nižších úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér banky Mario Draghi během tiskové konference přiznal frustraci ECB z toho, že inflace je delší dobu příliš nízko, a signalizoval připravenost měnové autority k dalšímu uvolnění politiky, pokud si to situace vyžádá.
- Rada guvernérů Evropské centrální banky nemá žádné námitky proti tomu, aby se Christine Lagardeová stala novou prezidentkou ECB a má podle ní zkušenosti požadované pro výkon této funkce. Lagardeová by měla nahradit současného prezidenta Maria Draghiho od 1. listopadu.
- Francouzský energetický gigant Total plánuje prodat majetek za zhruba pět miliard USD, převážně z oblasti průzkumu a těžby. K tomuto kroku firmu podle čtvrtečního prohlášení přiměly slabé výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, kdy se očištěný čistý zisk snížil o 19 procent na 2,9 miliardy USD z důvodu různých nepříznivých faktorů na trhu.
- Americká investiční firma Advent International koupí britského dodavatele pro letecký a zbrojní průmysl Cobham za čtyři miliardy liber. Britská společnost vyrábí elektroniku, komunikační zařízení a další specializované vybavení pro bojová i civilní letadla a je průkopníkem v technologii pro doplňování paliva letadel ve vzduchu.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v červenci již čtvrtý měsíc za sebou zhoršila. Dostala se tak na nejslabší úroveň za více než šest let. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut Ifo. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou toho, že problémy ve zpracovatelském průmyslu tlačí německou ekonomiku do recese.
- Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek vyloučil, že by mohl stanout v čele Mezinárodního měnového fondu. Popřel tak informaci německého týdeníku WirtschaftsWoche, který s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že za jmenování Draghiho do této funkce lobbuje Francie.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí překvapivě zvýšila čistý zisk meziročně o jedno procento na 1,4 miliardy dolarů. K výsledku, nejlepšímu od druhého kvartálu 2010, bance pomohl zisk v poradenských službách, který zmírnil dopad poklesu v investičním bankovnictví a podpořil retailové i firemní obchody ve Švýcarsku.
- Francouzský vydavatel stravenek, předplacených karet a poukázek na služby Edenred v prvním pololetí zvýšil provozní zisk o 15,6 procenta na 249 milionů eur. Firma v prohlášení dodala, že v druhé polovině čeká další růst a za celý letošní rok by její zisk měl být rekordní.
- Největší německá banka Deutsche Bank spadla ve druhém čtvrtletí do ztráty 3,15 miliardy eur ze zisku 401 milionů eur před rokem. Tento vývoj je podle středečního sdělení banky důsledkem nákladů na restrukturalizaci, bez nich by banka byla zisková ve výši 231 milionů eur. Dosavadní náklady na restrukturalizaci činily 3,4 miliardy eur.
- Francouzská automobilová skupina PSA Group v prvním pololetí zvýšila provozní zisk o 10,6 procenta na 3,34 miliardy eur. Hospodaření podpořily nové modely a integrace značky Opel-Vauxhall, což zastínilo slabší prodej na rozvíjejících se trzích, uvedla ve středu firma.
- Německý automobilový koncern Daimler vykázal ve druhém čtvrtletí čistou ztrátu 1,2 miliardy eur po zisku 1,8 miliardy eur před rokem. Důvodem jsou jednorázové výdaje 4,2 miliardy eur spojené s problémy s naftovými motory a s airbagy. Ztráta byla podle středečního sdělení společnosti první od roku 2009. Automobilka nicméně uvedla, že ve druhé polovině roku očekává citelné zlepšení.
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen vzrostl v první polovině letošního roku provozní zisk o 10,3 % na devět miliard eur. Výsledky podpořil hlavně prodej sportovně-užitkových vozů, které mají vyšší ziskovou marži, a růst tržeb značek VW, Porsche a Škoda, který vykompenzoval pokles v divizi Audi.
- Čistý zisk finské společnosti Nokia se ve druhém čtvrtletí prudce zvýšil na 258 milionů eur z loňských srovnatelných 139 milionů eur. K téměř dvojnásobnému zisku přispěly objednávky na mobilní sítě nové generace 5G, vyplývá ze čtvrtečního prohlášení firmy.
- Hrubý provozní zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí vzrostl na srovnatelném základě o 9,4 procenta na 5,86 miliardy USD. Výsledky firmy překonaly očekávání díky největšímu růstu objemu prodeje piva za pět let.
- Maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air stoupl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na rekordních 72,4 milionu eur. Firma současně zvýšila výhled růstu kapacity na letošní rok, když její konkurenti naopak své expanzní plány omezují, napsala agentura Reuters. Wizz Air se zaměřuje hlavně na střední a východní Evropu.
Zdroj: CNBC