Růst indické ekonomiky je nejslabší za šest let

Indická ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí nejméně od roku 2013. Meziroční tempo růstu kleslo na 5 % z 5,8 % v prvním čtvrtletí - zejména kvůli slabší spotřebitelské poptávce a vládním výdajům. Páteční zpráva posiluje spekulace, že indická centrální banka by mohla na svém příštím zasedání snížit úrokové sazby. Analytici v průměru odhadovali, že se hrubý domácí produkt zvýšil o 5,7 %.
Soukromé investice ve čtvrtletí vzrostly o 3,1 %, růst v prvním kvartálu ale činil 7,2 %. Růst vládních výdajů pak zpomalil na 8,8 % z předchozích 13,1 %. Zlepšily se kapitálové investice, které stouply o 4 %. Zemědělský sektor ale zaznamenal jen mírný růst, zpracovatelský sektor se zvýšil o 0,6 %.
Indická centrální banka ve čtvrtek uvedla, že k oživení poptávky spotřebitelů a soukromých investic bude zapotřebí pokračovat ve výdajích na infrastrukturu. Důležité podle ní jsou i strukturální reformy pokrývající pracovní právo, zdanění a právní systém, které by v Indii usnadnily podnikání.
Centrální banka už v letošním roce snížila základní úrokovou sazbu o 1,1 procentního bodu. Další snížení, nejméně o čtvrt procentního bodu, analytici čekají také na příštím zasedání měnového výboru. To je plánováno na říjen.
Zdroj: ČTK
Aktuality
