Evropské akcie v pondělí stoupaly díky makroekonomickým datům; v centru pozornosti brexit

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mírně stoupaly, když investoři příznivě vnímali zprávy o zpomalení poklesu výrobní aktivity v Číně i Evropě.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci o 0,3 procenta výše než při otevření; nejúspěšnějším sektorem byly finanční služby se ziskem 0,9 procenta. Naopak akcie technologických firem poklesly o 0,6 procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si i díky slábnoucí libře připsal 1,04 procenta, německý DAX stoupl o 0,12 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,23 procenta.
Data z indexů evropských nákupních manažerů ukázala, že výrobní aktivita v eurozóně se v srpnu snížila sedmý měsíc po sobě, bržděna slabší poptávkou. Celkový údaj indexu (47 bodů) však představuje mírné zlepšení oproti 46,5 bodů za červenec.
Naopak britský PMI zaznamenal nejrychlejší pokles za posledních sedm let - o celý bod níže, než jak vypadala mediánová předpověď v průzkumu ekonomů agentury Reuters.
Britští zákonodárci se tento týden pokusí zablokovat odchod Británie z Evropské unii bez dohody o vzájemných - především obchodních - vztazích. Opoziční labouristé zveřejní svůj legislativní plán v úterý.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v srpnu sedmý měsíc za sebou klesla. Nadále se snižující poptávka přispívá k poklesu optimismu ohledně dalšího vývoje, ukázal průzkum společnosti IHS Markit. Údaje tak potvrzují, že Evropská centrální banka na svém zasedání příští týden přistoupí k uvolnění měnové politiky.
- Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory skandálu kolem měření emisí neztratí přístup k zakázkám veřejného sektoru ve Spojených státech. Podle agentury Reuters a listu Handelsblatt to vyplývá z nové dohody, kterou Volkswagen uzavřel s americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí.
- Vysoký představitel Evropské centrální banky Yves Mersch v pondělí varoval před problémy s plánovanou kryptoměnou Libra od provozovatele sociální sítě Facebook. "Upřímně doufám, že evropští občané nebudou v pokušení vzdát se bezpečnosti a spolehlivosti zavedených platebních řešení a kanálů ve prospěch šokujících, ale nejistých příslibů facebookovské Sirény," řekl člen výkonné rady ECB.
- Letecká společnost Norwegian Air chce odložit splatnost svých dluhopisů až o dva roky. Jako záruku jejich držitelům nabízí podle svého pondělního sdělení vzletové a přistávací sloty na londýnském letišti Gatwick. Jde o dluh 380 milionů dolarů se splatností v prosinci 2019 a v srpnu 2020. Informovala o tom agentura Reuters.
- Šéf největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank Christian Sewing bude od září vynakládat 15 procent své měsíční čisté mzdy na nákup akcií podniku. Je to oficiální potvrzení slibu, který Sewing učinil letos v červnu při prezentaci rozsáhlé restrukturalizace banky.
- Francouzský telekomunikační operátor Iliad SA v pondělí uvedl, že si jako dodavatele svých sítí 5G ve Francii a Itálii vybral finského výrobce Nokii.
- Index britských nákupních manažerů od firem IHS Markit a CIPS poklesl v srpnu na hodnotu 47,4 bodu z červencových 48 bodů, když trh naopak čekával mírný vzestup na 48,4 bodu. Je to nejnižší hodnota indexu od července 2012.
Zdroj: CNBC
Aktuality
