Čína snížila požadavky na minimální rezervy bank

Čínská centrální banka (PBOC) potřetí v letošním roce snížila požadavek výše minimální hotovosti, kterou musí komerční banky vlastnit jako rezervu. Banky tak budou mít k dispozici 900 miliard jüanů, které mohou použít na poskytování úvěrů. Krok má podpořit zpomalující ekonomický růst země.
Analytici očekávali, že Čína brzy oznámí další uvolnění měnové politiky, protože tlak na druhou největší ekonomiku světa roste kvůli americkým clům a stagnující domácí poptávce. Od počátku roku 2018 PBOC snížila požadavek na rezervy již sedmkrát. Nejnovější rozhodnutí je na horní hranici očekávání analytiků a uvolněná částka největší v rámci tohoto cyklu.
Všem bankám se od 16. září nově sníží poměr minimálních požadovaných rezerv o půl procentního bodu. Kvalifikované městské komerční banky pak budou moci v dalších měsících snížit poměr rezerv o další jeden procentní bod. Velké banky tak budou muset jako rezervu držet částku odpovídající 13 procentům výše vkladů.
Podle ekonoma Macquarie Group Larryho Hu krok ukazuje, že politici a bankéři se stále více obávají o další vývoj, kroky podle něj nicméně stále ke stabilizaci ekonomiky stačit nebudou. Problémem mimo jiné je, že firmy nejsou ochotné investovat kvůli obchodní válce, zpomaluje globální ekonomika a růst v infrastrukturním a realitním sektoru je slabý.
Analytici očekávají, že ekonomický růst Číny v tomto čtvrtletí dále zpomalí z 30letého minima 6,2 procenta v období duben až červen. Od 1. září platí nová americká cla na čínské zboží a Washington hrozí dalšími cly od 1. října a 15. prosince. Část ekonomů v poslední době snížila své odhady růstu na příští rok pod šest procent, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK