Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o 2 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusu, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a čekali na novinky týkající se britského odchodu z Evropské unie. Pozitivně obchodování ovlivnilo také čtvrteční oznámení dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,32 % na 387,14 bodu, za celý týden pak zpevnil o 2,02 %. Britský FTSE 100 získal 0,15 % na 7 282,34 bodu (týden: +1,04 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,19 % na 5 603,99 (týden: +2,25 %) a německý DAX stoupl o 0,54 % na 12 191,73 bodu (týden: +2,11 %).
Evropské akcie (6. září 2019), zdroj: CNBC
Proti trendu šly v pátek akcie norské telekomunikační firmy Telenor, které zlevnily o 2,7 % poté, co bylo oznámeno, že rozhovory s malajsijskou společností Axiata stran společného podniku byly ukončeny bez dohody.
Bez překvapení dopadlo páteční zveřejnění finálních údajů o vývoji ekonomiky eurozóny. Její růst ve druhém čtvrtletí podle očekávání zpomalil na 0,2 %. Ve své konečné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje. Zaměstnanost v eurozóně pak proti prvnímu čtvrtletí vzrostla o 0,2 %, v celé EU o 0,3 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Česku v červenci meziročně rostla o 5,6 procenta po červnovém poklesu o šest procent. Letošní červenec měl ale o dva pracovní dny více než loňský. Po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně vyšší pouze o 0,1 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba aut a elektrických zařízení. Oznámil to v pátek Český statistický úřad.
- Průmyslová výroba v Německu se v červenci nečekaně snížila. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 0,6 procenta po červnovém propadu o 1,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil německý statistický úřad. Zpráva je dalším signálem toho, že problémový zpracovatelský sektor by mohl stáhnout největší evropskou ekonomiku ve třetím čtvrtletí do recese.
- Bilance zahraničního obchodu ČR skončila letos v červenci přebytkem 0,1 miliardy korun, přičemž loni ve stejném období vykázala schodek 8,2 miliardy korun. Letos bilanci příznivě ovlivnil obchod s auty, ropou a zemním plynem a kovodělnými výrobky. Naopak nepříznivý vliv měl obchod s počítači a stroji. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
- Slovenská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad. Výsledek je lepší než srpnový odhad statistiků, podle kterého tempo růstu dosáhlo 0,4 procenta proti 0,7 procenta v prvním čtvrtletí.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v srpnu sedmý měsíc za sebou klesla. Nadále se snižující poptávka přispívá k poklesu optimismu ohledně dalšího vývoje, ukázal průzkum společnosti IHS Markit. Údaje tak potvrzují, že Evropská centrální banka na svém zasedání příští týden přistoupí k uvolnění měnové politiky.
- Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory skandálu kolem měření emisí neztratí přístup k zakázkám veřejného sektoru ve Spojených státech. Podle agentury Reuters a listu Handelsblatt to vyplývá z nové dohody, kterou Volkswagen uzavřel s americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí.
- Vysoký představitel Evropské centrální banky Yves Mersch v pondělí varoval před problémy s plánovanou kryptoměnou Libra od provozovatele sociální sítě Facebook. "Upřímně doufám, že evropští občané nebudou v pokušení vzdát se bezpečnosti a spolehlivosti zavedených platebních řešení a kanálů ve prospěch šokujících, ale nejistých příslibů facebookovské Sirény," řekl člen výkonné rady ECB.
- Letecká společnost Norwegian Air chce odložit splatnost svých dluhopisů až o dva roky. Jako záruku jejich držitelům nabízí podle svého pondělního sdělení vzletové a přistávací sloty na londýnském letišti Gatwick. Jde o dluh 380 milionů dolarů se splatností v prosinci 2019 a v srpnu 2020. Informovala o tom agentura Reuters.
- Šéf největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank Christian Sewing bude od září vynakládat 15 procent své měsíční čisté mzdy na nákup akcií podniku. Je to oficiální potvrzení slibu, který Sewing učinil letos v červnu při prezentaci rozsáhlé restrukturalizace banky.
- Francouzský telekomunikační operátor Iliad SA v pondělí uvedl, že si jako dodavatele svých sítí 5G ve Francii a Itálii vybral finského výrobce Nokii.
- Index britských nákupních manažerů od firem IHS Markit a CIPS poklesl v srpnu na hodnotu 47,4 bodu z červencových 48 bodů, když trh naopak čekával mírný vzestup na 48,4 bodu. Je to nejnižší hodnota indexu od července 2012.
- Představitelé Evropské centrální banky zvažují, že ekonomiku eurozóny podpoří masivním souborem opatření, který bude obsahovat snížení úroků, důraznější příslib držet úroky po delší dobu nízko i kompenzaci bankám za vedlejší důsledky záporných úroků. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Upozornily ale, že ECB zatím nic nerozhodla a o možnostech stále jedná.
- Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ovšem na tento průměr nedosáhnou. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,3 procenta. Průměrná mzda tak podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy poprvé ve čtvrtletním sledování překonala úroveň 34 tisíc korun.
- Ztráta pro český stát kvůli nedokončenému tureckému projektu Adularya, na kterém se podílely české firmy, bude v každém případě velká. V tuto chvíli Česko hraje nejen o výši ztráty, ale také o další zakázky v Turecku a spolupráci s tureckými organizacemi. Novinářům to po úterním jednání s tureckou ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou řekl český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je společně s premiérem Andrejem Babišem a podnikatelskou delegací na třídenní návštěvě Turecka.
- Index výrobních cen v eurozóně v červenci podle očekávání meziročně vzrostl o 0,2 % po růstu o 0,7 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně index rovněž stoupl o 0,2 % po červnovém poklesu o 0,6 %.
- Podnikatelé a zemědělci ze zemí Evropské unie v případě britského odchodu z evropského bloku bez dohody budou moci využívat pomoc z rezervních evropských fondů. Rozhodla o tom ve středu Evropská komise v rámci dalšího balíčku svých doporučení pro případ neuspořádaného odchodu Británie z Evropské unie. Podle mluvčí komise Brusel bez ohledu na vývoj v britském parlamentu nemění pozici vůči brexitu, čeká na návrhy z Londýna a připravuje se na variantu neřízeného rozchodu.
- Pro britské hospodářství klíčový sektor služeb zeslábl minulý měsíc více, než se čekalo. Vyplynulo to z údajů společnosti IHS Markit, která ve středu zveřejnila svůj index nákupních manažerů (PMI). Podle odhadu firmy tak britský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí klesne o 0,1 procenta. Do Británie by tak mohla přijít ještě před jejím odchodem z Evropské unie první recese od skončení finanční krize, uvedla agentura Bloomberg.
- Belgická finanční skupina KBC Group, která vlastní mimo jiné českou ČSOB, plánuje další snižování počtu pracovních míst v Belgii a Česku. Belgickou divizi by mělo do konce roku 2022 opustit 1 400 zaměstnanců a českou ČSOB v nadcházejících třech letech nejméně 250 zaměstnanců ročně. Oznámila to KBC ve středečním prohlášení.
- Národní rozpočtová rada upozornila, že pokud bude pokračovat zpomalování růstu daňových příjmů v dalších měsících, může být ohroženo v letošním roce dodržení plánovaného 40miliardového schodku státního rozpočtu. V takovém případě by vláda podle ní měla reagovat například omezením čerpání provozních výdajů. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí, kterou ve středu zveřejnila Národní rozpočtová rada.
- Zakázky německého průmyslu se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 2,7 procenta. Pokles byl výraznější, než se čekalo, hlavně kvůli slabé poptávce ze zahraničí. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že největší evropská ekonomika se i ve třetím čtvrtletí potýká s problémy.
- Německá ocelárna Thyssenkrupp opustí 23. září hlavní index německých akcií DAX. Nahradí ji výrobce leteckých motorů MTU Aero Engines AG. Oznámila to společnost Deutsche Börse, která provozuje akciovou burzu ve Frankfurtu nad Mohanem. Thyssenkrupp je tak už druhým zakládajícím členem, který index DAX letos opouští. Důvodem je slabý výkon a s tím spojený pokles ceny akcií firmy.
- Společnost Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče koupila přes pět milionů akcií francouzské maloobchodní firmy Casino Guichard-Perrachon SA, což představuje podíl 4,63 procenta. Agentuře ČTK to ve čtvrtek za společnost Vesa sdělil Daniel Častvaj. Vesa se tak podle agentury Reuters stane druhým největším akcionářem francouzské firmy.
- Ruská meziroční inflace v srpnu zpomalila na 4,3 procenta z červencových 4,6 procenta; trh očekával 4,4 procenta. Spotřebitelské ceny byly v srpnu o 0,2 procenta nižší než v červenci (červenec: +0,2 %, odhad: -0,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Provozní zisk dánského výrobce hraček Lego se v prvním pololetí kvůli investicím snížil o 16 procent na 3,5 miliardy dánských korun. Tržby však rostly díky zájmu o modely superhrdinů a padouchů z marvelovské filmové série Avengers. Oznámila to společnost v úterním prohlášení.
Zdroj: CNBC
Aktuality

