Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu práce. Negativně naopak překvapily údaje o průmyslové výrobě v Německu.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,16 % na 407,35 bodu, za celý týden pak uzavřel na červené nule se ztrátou 0,02 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,43 % na 7 239,66 bodu (týden: -1,45 %), francouzský CAC 40 si připsal 1,21 % na 5 871,91 bodu (týden: -0,56 %) a německý DAX vzrostl o 0,86 % na 13 166,58 bodu (týden: -0,53 %).
Evropské akcie (6. prosince 2019), zdroj: CNBC
Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila 266 000 nových pracovních míst, tedy mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v USA klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta, a vrátila se tak na nejnižší úroveň za půl století. Analytici očekávali, že vznikne pouze 180 000 pracovních míst a že míra nezaměstnanosti zůstane na říjnové úrovni.
Naproti tomu německá data trhy příliš nepotěšila. Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla, proti září se snížila o 1,7 procenta. Analytici přitom očekávali, že se pokles zastaví a výroba vykáže růst o 0,1 procenta. Údaje signalizují přetrvávající útlum v německém průmyslu, situace by se ale podle ministerstva hospodářství měla v příštích měsících stabilizovat.
Zhruba o 3 % zdražily akcie švýcarské zajišťovny Swiss Re, jež prodá svou britskou divizi ReAssure pojišťovací skupině Phoenix Group Holdings za 3,2 miliardy liber.
Z úvodního poklesu se během obchodování vzpamatovaly cenné papíry těžařského gigantu Glencore (+1,5 %), jenž je v Británii vyšetřován kvůli podezření z úplatkářství.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla, proti září se snížila o 1,7 procenta. Oznámil to v pátek německý statistický úřad. Analytici přitom očekávali, že se pokles zastaví a výroba vykáže růst o 0,1 procenta. Údaje signalizují přetrvávající útlum v německém průmyslu, situace by se ale podle ministerstva hospodářství měla v příštích měsících stabilizovat. Výrazně se v říjnu snížila hlavně výroba kapitálového zboží.
- Tržby obchodníků v ČR v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, šlo o druhý letošní pokles po květnu. Tradičně nejrychleji rostl prodej zboží v e-shopech, tempo meziročního růstu ale zpomalilo ze zářijových 25,8 na 16,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
- Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Situace na trhu práce podle ekonomů je nadále příznivá a nezaměstnanost zůstává nejnižší v EU. Další prostor pro pokles ovšem již není, protože klesá zájem firem o nové pracovníky, upozornili ekonomové. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za listopad v pondělí 9. prosince.
- Polská petrochemická společnost PKN Orlen, nad kterou má kontrolu stát, překvapila plánem na převzetí rovněž státní energetické společnosti Energa. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Největší rafinerský podnik v Polsku, který je mimo jiné i majitelem českého Unipetrolu, si tak chce posílit postavení na trhu s elektřinou.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Energetická skupina ČEZ v pondělí vydala dluhopisy v hodnotě 750 milionů eur. Úroky činí 0,875 procenta, splatnost dluhopisu je v roce 2026, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dluhopis je podle firmy určen na běžné potřeby financování ČEZ, včetně refinancování staršího dluhu.
- Slovensko po globální ekonomické krizi v roce 2009 výrazně zpomalilo tempo při dohánění průměrné životní úrovně v EU. Důvodem je zpomalení růstu produktivity práce i neefektivní využívání zdrojů. V analýze na to nyní upozornili ekonomové slovenského ministerstva financí.
- Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dosud zcela neukončila subvencování výrobce letecké techniky Airbus. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené se situací. Rozhodnutí zřejmě umožní Spojeným státům zachovat cla na evropské zboží, která Washington v reakci na nezákonné subvencování Airbusu zavedl letos v říjnu.
- V Madridu v pondělí začala 25. konference OSN o změnách klimatu (COP25), jejíchž 29 000 účastníků bude v nadcházejících dvou týdnech diskutovat o tom, jak posílit boj proti globálnímu oteplování. Chilská ministryně životního prostředí Carolina Schmidtová, jejíž země madridské konferenci předsedá, v úvodním projevu vyzvala vlády jednotlivých států, aby předložily ambicióznější závazky snižování emisí skleníkových plynů před vypršením lhůty, jež byla stanovena ke konci příštího roku.
- Nejvíc z globálních hospodářských hrozeb české firmy letos ovlivnila zpomalující německá ekonomika. Zároveň se šéfové českých firem obávají, že v roce 2020 bude ještě hůř. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC CEO Survey 2020 mezi šéfy českých podniků.
- Italská vláda schválila poskytnutí nové půjčky ztrátové letecké společnosti Alitalia. Aerolinky podle schváleného dekretu obdrží překlenovací úvěr ve výši 400 milionů eur. Peníze mají firmu udržet v provozu, dokud pro ni vláda nenalezne kupce, napsala agentura APA. O plánech na poskytnutí půjčky už minulý týden informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Slovenský parlament v úterý schválil návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda v roce 2020 očekává schodek veřejných financí na úrovni 0,49 procenta hrubého domácího produktu, podle slovenských i mezinárodních institucí ale bude deficit výrazně vyšší. Evropská komise nedávno Slovensko zařadila mezi země, které varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.
- České strojírenství příští rok meziročně klesne o dvě procenta, v roce 2021 se pokles zpomalí na 0,7 procenta. Tržby se v příštím roce sníží o procento. Průměrná doba, na kterou mají strojírenské firmy zakázky, klesla během posledního půl roku o tři měsíce na sedm měsíců, Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research mezi stovkou strojírenských firem v Česku.
- Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2 163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Analytici očekávali, že reálný růst mezd zpomalí pod čtyři procenta.
- Návrh rozpočtu na příští rok je prorůstový, zvyšuje životní úroveň nejen seniorů, ale i rodin pečujících o malé děti. V úvodu sněmovní debaty před závěrečným schvalováním rozpočtu to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Prohlásil také, že i když se ekonomické vyhlídky zhorší, vláda ekonomiku nezaškrtí, jako to udělaly předchozí pravicové vlády, ale bude do ní pumpovat peníze.
- Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault, Nissan a Mitsubishi má společného generálního sekretáře. Nově vytvořené koordinační funkce se podle středečního sdělení firem v pondělí ujme dosavadní seniorní viceprezident aliance pro obchodní rozvoj, devětačtyřicetiletý Hadi Zablit. Jeho úkolem bude zvýšit efektivitu spolupráce a maximalizovat tak zisky všech tří společností.
- V říjnu v ČR přibylo 1 369 obchodních společností a 2 659 podnikatelů. Přírůstek firem se proti září zvýšil o 69, zatímco přírůstek podnikatelů se meziměsíčně snížil o 773. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.
- Růst ekonomiky eurozóny v třetím čtvrtletí zůstal proti předchozím třem měsícům na 0,2 %, v celé Evropské unii pak zrychlil na 0,3 %. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z listopadu. Zaměstnanost v eurozóně i v celé EU vzrostla mezičtvrtletně o 0,1 %. V druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt zemí eurozóny i celé EU vzrostl o 0,2 %.
- Zakázky německého průmyslu v říjnu překvapivě klesly, vliv měla slabší poptávka v Německu i v zemích mimo eurozónu. Německé ministerstvo hospodářství ve čtvrtek oznámilo, že zakázky se snížily o 0,4 procenta. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počítali s růstem zakázek, který odhadovali na 0,3 procenta.
- Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Po středečním večerním jednání to ve čtvrtek oznámil šéf euroskupiny Mario Centeno, podle něhož bude možné dohodu stvrdit během několika měsíců. Mezi body, které ještě bude muset euroskupina doladit, patří zejména obavy Itálie ohledně restrukturalizace státního dluhu.
- Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede realitní investorská společnost X+Bricks. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Metro v České republice provozuje velkoobchody Makro a jeho největším akcionářem je skupina EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče.
- Italská vláda se vloží do plánů na rušení míst v největší italské bance UniCredit. Chystané personální škrty a zavírání poboček jsou neakceptovatelné, uvedla dnes v italské rozhlasové stanici Radio24 ministryně dopravy Paola De Micheliová. UniCredit, která vedle Itálie působí v řadě dalších zemí včetně České republiky, v úterý oznámila, že zruší dalších 8000 pracovních míst a uzavře asi 500 poboček, převážně v Itálii.
- Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a Budapeští. Do provozu nasadí dvě linky, a celkem tak bude provozovat na trase 12 letů týdně v obou směrech. Ve čtvrtek o tom informoval polský dopravce. Do maďarského hlavního města létají pravidelně z Prahy také České aerolinie a Ryanair.
- Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí velkého podílu v britském výrobci luxusních sportovních automobilů Aston Martin. Informoval o tom ve čtvrtek časopis Autocar. Akcie automobilky po zprávě prudce posílily.
- Objem tržeb maloobchodníků v zemích eurozóny byl v říjnu o 0,6 % nižší než v září. Po zářijovém poklesu o 0,2 % (revidováno z -0,1 %) očekával trh mírnější pokles o 0,3 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2019, který skončil v září, čistý zisk 28,31 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2018 činil 13,63 milionu eur, meziročně tak zisk vyskočil o 107,8 %. Společnost také oznámila, že představenstvo rozhodlo o vyplacení finální dividendy 6,31 centu na akcii.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
