Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu částečně přispělo uvolnění obchodního napětí mezi Evropskou unií a Spojenými státy po slovech eurokomisaře pro obchod. Pozitivně trhy reagovaly také na zveřejnění dat o vývoji čínské ekonomiky.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,96 % na 424,56 bodu a v průběhu obchodování se vyšplhal až na 424,9 bodu, a vytvořil tak nové historické maximum. Za celý týden pak stoupl o 1,29 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,85 % na 7 674,56 bodu (týden: +1,14 %), francouzský CAC 40 získal 1,02 % na 6 100,72 bodu (týden: +1,05 %) a německý DAX se zvýšil o 0,72 % na 13 526,13 bodu (týden: +0,32 %).
V pozitivním pásmu uzavřela obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce stouplo odvětví základních zdrojů (+2,03 %).
Eurokomisař pro obchod Phil Hogan ve čtvrtek jednal s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a rozhovory označil za dobré. Uklidnil tak obavy z eskalace obchodního napětí mezi oběma transatlantickými spojenci.
Spojené státy a Čína ve středu podepsaly první fázi obchodní dohody, která zmírňuje dopady jejich celní války. Čína se v dohodě zavázala nakoupit v příštích dvou letech z USA navíc zboží za 200 miliard USD výměnou za zrušení některých amerických cel. U Evropanů to ale vzbudilo znepokojení a Hogan řekl, že unie dohodu podrobně prozkoumá. Zaměří se na to, zda je v souladu s pravidly světového obchodu.
Pozitivně se na růstu akcií odrazil také údaj o růstu hrubého domácího produktu Číny. Ten byl loni sice nejslabší za 29 let, navzdory obchodní válce Číny a USA však odpovídal odhadům.
"Pozitivní komentáře o jednom z dalších obchodních konfliktů Spojených států - s EU - jen přispívají k celkovému pocitu úlevy," řekl analytik britské společnosti Spreadex Connor Campbell. Dodal, že chuť riskovat přiživují právě i náznaky zlepšení čínské ekonomiky.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku zhruba 8% zdražení akcií britského poskytovatele zdravotní péče NMC Health, který oznámil, že si na obranu proti útoku spekulantů přizval bývalého šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování Louise Freeha.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na 1,3 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v listopadu. Ve své konečné zprávě to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii pak ceny v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo o 1,3 procenta. K rychlejšímu tempu růstu před koncem roku přispěly podle analytiků zejména předvánoční nákupy.
- Evropské firmy jsou dividendovými šampiony, ke svým akcionářům jsou štědřejší než společnosti asijské nebo americké. S odkazem na poslední výroční studii společnosti Allianz Global Investors (Allianz GI) to v pátek napsal francouzský list Les Echos. Letos by podle něj evropské podniky mohly mezi akcionáře rozdělit rekordních 359 miliard eur.
- Evropská unie potřebuje novou právní úpravu namířenou proti oligarchům. V rozhovoru poskytnutém ČTK to řekla europoslankyně Monika Hohlmeierová, předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT), který se zabývá mimo jiné zneužíváním evropských dotací. V řadě zemí EU včetně Česka se podle ní v posledních letech vytváří "oligarchické struktury". Hohlmeierová, která na konci února vyrazí s výborem CONT na misi do Česka, v rozhovoru několikrát zdůraznila, že pro českého premiéra Andreje Babiše platí stejná pravidla jako pro všechny jiné občany EU.
- Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti 6,4 procenta dospělých, zatímco na konci roku 2018 to bylo 7,14 procenta. ČTK o tom v pátek informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala loni svým zákazníkům po celém světě 1,24 milionu vozů, jde tak o meziroční pokles o 0,9 procenta, v roce 2018 firma dodala 1,25 milionu aut. Jako důvod firma uvedla klesající trh s osobními vozy v Číně, klesly ale také dodávky firmy v Indii. Na ostatních trzích dodávky aut naopak vzrostly, uvedla v pondělí firma v tiskové zprávě.
- Nálada v britském finančním sektoru se v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé za poslední čtyři roky zlepšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedlo Sdružení britského průmyslu (CBI) a poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). V britském finančním sektoru panuje nejistota od referenda z června 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.
- Spotřebitelské ceny v Česku loni v průměru stouply o 2,8 procenta. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012, a to 3,3 procenta. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad. Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb stouply o 3,7 procenta.
- Investiční skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera chce investovat přes deset miliard rublů do druhé fáze rozšíření kancelářského parku Comcity v Moskvě. Uvedl to server E15.cz na základě vyjádření mluvčí PPF Zuzany Migdalové. Zahájení provozu druhé etapy projektu se podle serveru očekává v polovině roku 2022. Zahrnovat bude dvě kancelářské budovy a čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji. Postupná stavba Comcity má mít podle plánů PPF čtyři fáze.
- Francouzská automobilka Renault a její japonský partner Nissan Motor popírají, že jejich alianci hrozí rozpad. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Zprávy o blížícím se ukončení aliance, do které patří i japonská automobilka Mitsubishi Motors, se objevily v některých médiích. Akcie firem na to zareagovaly propadem na několikaletá minima. Od konce roku 2018, kdy byl v Japonsku zadržen hlavní šéf aliance Carlos Ghosn, akcie odepsaly už asi 40 procent.
- Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku se v prosinci nezměnilo, zůstalo na listopadových třech procentech. V průměru za celý rok spotřebitelské ceny stouply o 2,7 procenta, což je nejrychleji od roku 2012.Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad. V České republice loňská inflace činila 2,8 procenta, rovněž nejvíce od roku 2012.
- Vládní dluh ČR v loňském třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 5,4 miliardy korun na 1,7835 bilionu korun. Míra zadlužení ale klesla o 1,91 procentního bodu na 31,97 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s druhým čtvrtletím se dluh snížil o 33,8 miliardy korun a míra zadlužení klesla o 1,18 procentního bodu.
- Německá automobilová skupina Volkswagen loni zvýšila odbyt o 1,3 procenta na rekordních 10,97 milionu vozů. Koncern v úterý oznámil, že se mu dařilo zejména v Evropě a Jižní Americe. Součástí skupiny je i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, které ale loni odbyt klesl.
- Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt se zvýšil jen o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Ještě předloni růst činil 1,5 procenta.
- Polský úřad na ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů uložil německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 120,6 milionu zlotých jako trest za to, že klamal zákazníky ohledně automobilových emisí. Jde o nejvyšší pokutu, jakou kdy za porušení práv spotřebitelů úřad uložil. Polský úřad je tak dalším v pořadí, který Volkswagen potrestal v takzvané aféře dieselgate, tedy za manipulaci s testy emisí, uvedl ve středu server Onet.pl.
- Česká národní banka očekává, že koruna bude nadále zpevňovat, i když ne tak silně jako v letech 2008 a 2009. Na ekonomické konferenci ve Vídni to ve středu řekl člen rady ČNB Vojtěch Benda. Dodal, že letos bude mít banka prostor ke zvýšení základní úrokové sazby a že tento krok by bylo lépe učinit dříve než později. Koruna ve středu dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let.
- Portugalsku letos kvůli vysokému schodku veřejných financí hrozí porušení rozpočtových pravidel Evropské unie. Uvedla to ve středu Evropská komise, podle níž vláda v Lisabonu neučinila v novém návrhu letošního rozpočtu dost pro snížení strukturálního rozpočtového deficitu.
- Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v prosinci zrychlil na 2,1 procenta, v listopadu ceny stouply o 0,9 procenta. Ceny stavebních prací byly v prosinci vyšší o 4,6 procenta, v zemědělství naproti tomu klesly o 3,7 procenta. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj očekávali. V průměru za celý loňský rok ceny průmyslových i zemědělských výrobců, tržních služeb pro podniky i stavebních prací rostly.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v prosinci podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zrychlil na 1,5 procenta z listopadových 1,2 procenta. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl německý statistický úřad. Potvrdil tak své předběžné údaje ze začátku ledna.
- Celosvětový prodej aut francouzské automobilky PSA Group loni klesl o deset procent na 3,49 milionu vozů. Firma ve čtvrtek uvedla, že hlavním důvodem je výrazný pokles odbytu v Číně, na Blízkém východě a v Africe. Předloni skupina prodala rekordních 3,88 milionu automobilů.
Zdroj: CNBC, ČTK