Evropské trhy v pondělí mírně klesly, v plusu se udržely německé akcie

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v červených číslech, když investoři netrpělivě vyhlíželi jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, které v úterý začne ve švýcarském Davosu.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,14 % na 423,98 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,3 % na 7 651,44 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,36 % a německý DAX zpevnil o 0,17 % na 13 548,94 bodu. V minusu uzavřela většina hlavních sektorů, v plusu se ale udržely akcie pojišťoven.
Investoři také čekali, zda se objeví nové informace k obchodním jednáním mezi USA a Čínou, konkrétně termín, kdy začne druhá fáze jednání poté, co byla v minulém týdnu podepsána první fáze obchodní dohody. Namísto toho čínská centrální banka v pondělí oznámila, že ponechá beze změny jednoletou i pětiletou zápůjční sazbu, což k růstu pomohlo akciím v asijském regionu.
Zhruba o 4,6 % v pondělí zlevnily akcie aerolinek Air France-KLM, na něž snížila doporučení společnost Davy Research. Nový rating je na stupni "neutral" oproti původnímu "outperform".
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve Francii bude mít pouze omezený dopad na místní ekonomiku. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Provoz na železnicích a v pařížském metru se v pondělí pomalu vrací k normálu a zlepšení lze očekávat i v dalších dnech. Odboráři však plánují další zesílení stávky na pátek.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla 4,92 procenta a ve srovnání s listopadem se nezměnila. Proti závěru roku 2018, kdy činila 5,04 procenta, tak mírně klesla. Informovalo o tom v pondělí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.
- Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám to sdělil americký vládní zdroj. Neuvedl ale, kterých výrobků by se případná cla týkala a jak velká by byla. Česká vláda sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, v lednu ji má začít projednávat Poslanecká sněmovna. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podobný spor vedou USA i s Francií, která má tříprocentní digitální daň.
- Řetězec obchodních domů Beales, jeden z nejstarších v Británii, skočil v nucené správě. Firmu teď vede auditorská společnost KPMG, informovala v pondělí agentura Reuters. V ohrožení je více než 1 000 pracovních míst. Síť 22 obchodních domů, jejíž kořeny sahají do roku 1881, prodává nábytek, oblečení, hračky a kosmetiku.
Zdroj: CNBC