Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy loni klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci loňského roku klesl na 40,55 % z předloňských 41,81 %. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí. Zahraniční investoři tak ke konci prosince 2019 drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 582,5 miliardy korun. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,59 bilionu korun.
Podíl zahraničních investorů začal výrazně růst v souvislosti s očekávaným koncem devizových intervencí České národní banky v roce 2017. Ty centrální banka nakonec ukončila 6. dubna. Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů, 51,35 %, byl v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Státní dluhopisy také byly pro zahraniční investory jedním z mála nástrojů, kam své peníze mohli umístit. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů.
"Aktivita zahraničních investorů na českém dluhopisovém trhu sice ve druhé polovině roku mírně polevila, avšak i tak zůstali největší věřitelskou skupinou ČR," upozornil ekonom ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že ve srovnání se zahraničními investory držely tuzemské banky jen zhruba polovinu dluhopisů. "Je vidět, že poté co v průběhu kurzového režimu svá portfolia vyprodaly, se je už s ohledem na nízký výnos nesnaží obnovovat," dodal.
Dufek nepředpokládá, že by se letos něco v tomto směru na českém trhu změnilo. "Nabídka zajímavých a přitom tak bezpečných aktiv - jako jsou české dluhopisy - je v Evropě docela malá, a tak jejich snaha vyklízet tuzemské pozice není pravděpodobná," uvedl.
Před začátkem kurzového režimu ČNB v roce 2013 byl průměrný objem dluhopisů držený zahraničními investory kolem 175 miliard korun, tedy pod 15 %.
Zdroj: ČTK