Spotřebitelské ceny v únoru zrychlily meziroční růst na 3,7 %

Spotřebitelské ceny v únoru zrychlily meziroční růst na 3,7 % z lednových 3,6 %. Ceny nahoru tlačily zejména rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné, elektřina či vodné a stočné. Vedle toho zdražily i potraviny a alkohol. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Vyšší inflaci očekávali i analytici, odhadovali však, že se přiblíží ke čtyřem procentům.
V meziměsíčním srovnání ceny vzrostly o 0,3 %. Vliv na to měly zejména vyšší ceny dovolených.
"Ještě před měsícem jsme odhadovali, že inflace v březnu dosáhne 4 %, nicméně výrazný propad cen ropy prognózu inflace na březen stahuje zpět k cca 3,6 % – 3,7 %. Klíčovou otázkou je ovšem vývoj ekonomiky a dopad na ceny v dalších měsících, který je vlivem epidemie koronaviru velmi nejistý," míní Michal Brožka z Komerční banky.
"Únorová inflace má nižší vypovídají hodnotu díky včerejšímu propadu cen ropy na světových trzích. Ceny pohonných hmot v tuzemském spotřebitelském koši mají váhu 3,4 %. Nicméně přenos poklesu cen ropy (v korunovém vyjádření) do cen pohonných hmot je obvykle poloviční, jelikož velkou část ceny pohonných hmot tvoří DPH a spotřební daň. Pokud bychom tak přepokládali, že cena ropy setrvá do konce roku na současné úrovni kolem 36 dolarů za barel, ceny pohonných hmot by postupně klesly až o 17 % a cena benzínu by se tak měla dostat k hranici 25 Kč za litr. Namísto předpokládané inflace ve výši 3,1 % v letošním roce by tak inflace byla zhruba o půl procentního bodu nižší. V tuto chvíli však panuje velká nejistota ohledně toho, jak dlouho se ceny ropy na současné nízké úrovni udrží," tvrdí Jakub Seidler z ING Bank.
Největší vliv na meziroční zvyšování cen mělo bydlení, kde o 4,3 % stouply ceny nájemného a o 9,7 % elektřiny. O 5,3 % bylo dražší i vodné a o 4,5 % stočné.
Inflaci ovlivnily rovněž ceny potravin a alkoholu. Výrazněji zdražilo například ovoce, jehož ceny byly meziročně vyšší o 19,3 %. O zhruba 17 % více než před rokem zaplatili lidé i za vepřové maso a o 15,3 % více za cukr. Z alkoholu byly meziročně dražší o sedm procent lihoviny a o 2,3 % pivo.
Zdražení proti loňskému únoru statistici zaznamenali také v dopravě a ve stravovacích a ubytovacích službách. Naopak levnější byly telefonní a faxové služby.
Proti lednu vedle dovolených zdražilo také vybavení domácností, oděvy, obuv a mezi potravinami zelenina, nealko, ovoce a uzeniny. Zlevnilo víno, pivo a lihoviny nebo vejce a máslo.
Zdroj: ČTK