Slovensko prodlouží poskytování pobídek na udržení zaměstnanosti

Slovenská vláda prodloužila poskytování příspěvků na udržení zaměstnanosti, které zavedla ve snaze zmírnit dopady pandemie nemoci covid-19 a které mělo skončit na konci července. Dosavadní čerpání pobídek zaostalo za očekáváním, zaměstnavatelé označili projekt za nedostatečný a žádali zvýšení dotací. Nezaměstnanost v zemi po propuknutí pandemie vystoupila na tříleté maximum.
Zavedená opatření zahrnují kromě jiného poskytování dotací zaměstnavatelům, kteří během stávající mimořádné situace udrží pracovní místa i v případě přerušení nebo omezení své činnosti. Nově bude program podle slovenských médií prodloužen do konce září. O příspěvky mohli žádat i podnikatelé, kteří v souvislosti s koronavirem museli z rozhodnutí úřadů v březnu uzavřít své provozy. Většinu karanténních omezení už Bratislava zrušila.
Do začátku července Slovensko v rámci zmíněných opatření nazvaných První pomoc vyplatilo příspěvky za více než 368 milionů eur. Úřady původně odhadovaly, že výdaje na projekt během tří měsíců dosáhnou až 1,38 miliardy eur.
Zaměstnavatelé označili stávající systém pobídek za nedostatečný a žádali jejich zvýšení. Například příspěvky na udržení zaměstnanosti znevýhodňují firmy, které zaměstnávají pracovníky s nadprůměrnou mzdou. Stát totiž stanovil horní hranici, z níž dotace počítá.
"Aktuální výše příspěvků státní pomoci pokrývá jen zlomek osobních nákladů na zaměstnance. Státní pomoc po vypuknutí krize sice zvrátila ty nejhorší scénáře, dnes ovšem podnikům dochází dech," uvedl výkonní ředitel zaměstnavatelské organizace Klub 500 Tibor Gregor.
Slovenská ekonomika podle odhadů tamní centrální banky a ministerstva financí letos klesne zhruba o deset procent, což také povede k rušení desítek tisíc pracovních míst. V květnu nezaměstnanost v zemi vystoupila na 7,2 procenta.
Zdroj: ČTK
Aktuality

