Wall Street: 25 let od "Černého pondělí"

Co odstartovalo "Černé pondělí 1987"? Kdo může za den, který se nesmazatelně zapsal do burzovní historie? Odpověď není jednoduchá. Nabízí se celá řada teorií.
Jedna říká, že za krachem, kdy za jediný den ztratil index Dow Jones 22,6 %, byl strmý růst poměru cen akcií vůči ziskům společností. V roce 1985 se poměr P/E pohyboval okolo 8, o dva roky později se přehoupl přes 20. Jinými slovy, investoři platili za akcie extra prémii v očekávání budoucího růstu firemních zisků. Ten však nepřišel. Růst zisků zmrazila centrální banka růstem úrokových sazeb.
Kontroverznější teorie "Černého pondělí" viní počítačové programy, které při pádu cen akcií automaticky spustí nákup termínových derivátů - futures. Když se nedaří akciím v portfoliu, investor alespoň částečně vydělává na růstu cen futures. To nakonec přililo ještě více oleje do ohně, který zasáhl parket newyorské burzy.
Nelze podceňovat ani prvek kreditní krize, kterou ve větší podobě zažily trhy o více než 20 let později, na podzim 2008.
Svoji roli sehrála také finanční páka, tedy nákup cenných papírů na dluh. Padající trhy "vyženou" na trh investory, kteří kupují právě tímto způsobem. Mnoho investorů, kteří nakoupili pomocí vypůjčených peněz, tak při dramatickém poklesu nuceně zavírá své pozice a trh opouští.
A samozřejmě je zde velmi lapidární teorie "Černého pondělí", která mluví o tom, že za všechno mohly lidské emoce.