La Dolce Naivita: Italové přišli se svérázným nápadem, jak zlepšit výběr daní

Zoufalství italských daňových úřadů roste. Na daních se podle odhadů vybere až o 120 miliard eur méně, než by mělo. Z 27 milionů Italů s deklarovaným ročním příjmem nižším než dvacet tisíc eur jich přitom dvě stě tisíc vlastní velkou loď, luxusní automobil či vrtulník.
Šidí Italové berňák z neznalosti? Stěží. Jenže tonoucí se stébla chytá a italské úřady se tváří, jako by tomu věřily. Přišly totiž se softwarem, který má lidem ukázat, zda náhodou neplatí méně, než by měli.
Po nainstalování na počítači (online by to málokdo udělal, tak naivní nejsou ani úředníci Guardia di Finanza) program ReddiTest nejprve vyžaduje řadu údajů, včetně těch, které se v žádném daňovém přiznání neuvádějí. Pak uživateli řekne, zda odvádí dost.
Platíte dost, amici?
V principu jde o detailní porovnání deklarovaných příjmů a skutečných výdajů. Po vyplnění výše příjmu, která je uvedena v daňovém přiznání, přicházejí na řadu otázky o spotřebitelském chování – kolik utrácíte za jídlo, vzdělání nebo manikúru, máte auto (nebo rovnou helikoptéru) a mnoho dalších. Na závěr pak na obrazovce zasvítí zelená, že je vše v pořádku, nebo červená, která signalizuje, že něco nesedí.
Salvatore Lampone, vysoce postavený úředník minulé italské vlády, při prezentaci programu zdůraznil význam negativního výsledku: "Kdo uvidí červené pole, může si být poměrně jistý, že po něm jdeme." Podle všeho o tom ale nerozhoduje nadměrný počet návštěv u pedikéra. Těžko říci, jak by podobné věci mohl stát sledovat. Leda že by italský berňák začal používat mafiánské praktiky a do programu zabudoval trojského koně, který výsledek "napráská".
A to není jediný zádrhel. Marco Paccagnella, šéf sdružení daňových poplatníků Federcontribuenti, upozorňuje na nebezpečí, že by program naopak využili podvodníci. Mohou si totiž propočítat, jak se mají chovat, aby nebyli nápadní. I takové věci se řeší v zemi se 127% veřejným zadlužením ve vztahu k HDP.