US MARKETOtevírá za: 8 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Slovinská vláda chystá nové úspory a privatizaci

Slovinsko v letošním roce pravděpodobně rozšíří úsporná opatření a zvýší daně. Uvedla to dnes slovinská premiérka Alenka Bratušeková. Dodala, že vláda během dvou týdnů předloží parlamentu návrh na privatizaci státních společností. V poslední době se spekuluje, že Slovinsko by se mohlo stát po Kypru dalším kandidátem na mezinárodní finanční pomoc.

"Je pravda, že máme problémy. Ale ujistila jsem (Brusel), že budeme pokračovat v reformách," řekla Bratušeková. Dodala, že vláda Bruselu nejpozději do 9. května zašle "stabilizační program". Slovinsko podle ní hodlá dosáhnout úspor způsobem, který neohrozí hospodářský růst.

Slovinsko letos podle agentury Reuters potřebuje získat zhruba tři miliardy eur na rekapitalizaci bank, splacení dluhů a krytí rozpočtového schodku. Bratušeková upozornila, že v rámci privatizace by mohly jako první přijít na řadu zadlužené banky. "Okamžitě zahájíme kroky k privatizaci jednoho či dvou podniků. Mým přáním je, aby alespoň jedním z nich byla banka," řekla.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden uvedla, že Slovinsko čelí vážné bankovní krizi kvůli nadměrnému riskování, špatnému řízení státních bank a nedostatečnému dohledu. Slovinsko je jedinou postkomunistickou zemí Evropské unie, která odmítla zprivatizovat většinu bankovního sektoru. To vedlo k politickému vměšování, chybám v řízení bank a katastrofální úvěrové politice.

OECD předpověděla, že slovinská ekonomika letos klesne o 2,1 %. Upozornila rovněž, že slovinský veřejný dluh se od roku 2008 více než zdvojnásobil na 47 % hrubého domácího produktu. Varovala, že do roku 2025 by se dluh bez uskutečnění nových reforem mohl vyšplhat na 100 % HDP.

Bratušeková uvedla, že letošní rozpočet přijatý předchozí vládou je nerealistický a pravděpodobně bude muset být revidován. Podle premiérky také není reálné, aby vláda již v roce 2015 dosáhla vyrovnaného rozpočtu, jak navrhuje opozice. Loni se rozpočtový schodek snížil na 3,7 % HDP z 6,4 % v roce 2011.

OECD uvedla, že Slovinsko má nejhorší hospodářské vyhlídky z jejích členských zemí, protože čelí nejistým nákladům na záchranu svých bank, slabé poptávce v eurozóně a růstu výdajů na správu dluhu. "Slovinsko čelí hrozbě vleklého hospodářského útlumu a omezeného přístupu k finančním trhům," uvedla organizace.

Obavy ohledně makroekonomických problémů Slovinska tento týden vyjádřila rovněž Evropská komise, podle které je v zemi ohrožena stabilita finančního sektoru. Komise vyzvala slovinskou vládu k urychlenému řešení těchto problémů.

Zdroj: ČTK

Slovinsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika