Co musíte ráno vědět (2. května)

Jak na Svátek práce obchodovaly burzy ve Spojeném království a USA, co budou investoři sledovat během čtvrtka a kam až se posunuly hranice bizarnosti? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zažily ve středu největší pokles za dva týdny
Americké akcie ve středečním obchodování oslabovaly. Trh podkopala série nepříznivých zpráv z ekonomiky, dolů jej tlačily také výsledky některých společností. Index Dow oslabil o 0,94 %, S&P 500 ztratil 0,93 % a technologický Nasdaq odepsal 0,89 %.
Data z trhu práce ve středu potvrdila, že nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) vzniká výrazně méně, než by bylo potřeba k udržitelnému snižování nezaměstnanosti.
Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalila a jeho růst se téměř zastavil. Výrazně se zhoršila zejména situace v zaměstnanosti. Uvedl to institut ISM, který sleduje vývoj aktivity na základě anket u nákupních manažerů amerických firem. Údaje naznačují opětné zpomalení největší ekonomiky světa.
Index ISM klesl na 50,7 bodu z březnové úrovně 51,3 bodu a zhoršil se výrazněji, než čekali analytici. Hodnota indexu se těsně přiblížila hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu. Ukazatel zaměstnanosti se propadl o plné čtyři body na 50,2 bodu. O téměř bod na 52,3 bodu naopak vzrostl index nových zakázek, který předznamenává budoucí vývoj.
Zpomalení aktivity v americkém průmyslu také potvrdily obdobné údaje agentury Markit. Její index klesl proti březnu o 2,5 bodu na 52,1 bodu, minimum od loňského října.
Americké akcie 1. května vlivem zpráv z ekonomiky klesaly
2. Výsledková sezóna pokračuje
Čtvrtek přinese další nálož čtvrtletních výsledků - čísla American International Group, LinkedIn, Estée Lauder Cos, General Motors, Goldcorp a Kraft Foods, z evropských firem se k nim přidají BMW, Swiss Re, Statoil, Sanofi, Infineon Technologies, Teva Pharmaceutical Industries, Siemens, Metro a Lufthansa. Tu v minulých měsících trápili stávkující zaměstnanci, ve středu však společnost uzavřela s odbory dohodu, jež by měla budoucím stávkám zabránit. Odboráři ji mají schválit 14. května.
Očekávané výsledky amerických a evropských firem od čtvrtka 2. května
3. Britské akcie navzdory odpolednímu oslabení zahájily květen růstem
Britskému trhu dopoledne pomohla lepší než očekávaná statistika PMI, ale odpoledne začaly do jinak svátečně naladěné Evropy (leckde se protestovalo proti úsporám v ekonomice, ale burzy nechaly počítače alespoň na den odpočinout) chodit horší zprávy z USA. Míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP vzniklo méně, než se čekalo, a oba indexy nákupních manažerů v průmyslu (Markit a ISM) v USA se jen těsně udržely nad 50bodovou hranicí. I tak ale index FTSE v závěru zabojoval a udržel na úvod měsíce mírný růst 0,33 %. Již nyní má za sebou rekordních 11 měsíčních růstů v řadě.
4. Fed potvrdil uvolněnou politiku i s nákupy dluhopisů
Americká centrální banka bude dále podporovat ekonomický růst uvolněnou měnovou politikou včetně programu nákupů dluhopisů. Fed to sdělil po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Centrální bankéři také vyjádřili obavy z ekonomických dopadů letošního přitvrzení rozpočtové politiky.
Rozhodnutí Fedu se všeobecně očekávalo. Americká ekonomika vykazuje v poslední době známky opětného zpomalení, které může být letos kvůli nedávnému zvýšení daní a zahájení automatických výdajových škrtů hlubší než v minulých letech. "Fiskální politika omezuje ekonomický růst," konstatoval Fed situaci v prohlášení.
5. Slovinské dluhopisy po snížení ratingu země ztrácejí, 10leté výnosy se krátce vrátily nad 6 %
Moody's snížila rating slovinských státních dluhopisů z Baa2 na Ba1, čímž se ocitly ve spekulativním pásmu. Navíc agentura zachovává negativní výhled a pro rok 2013 předvídá, že HDP Slovinska klesne o 1,9 %. Státní dluh v letošním roce podle Moody's přesáhne 60 % (na konci roku 2012 dosáhl dluh 54,1 % HDP), kvalita bankovních aktiv se v minulém roce "podstatně" zhoršila a země bude potřebovat větší bankovní pomoc. Dluhopisy na to reagovaly ztrátou, výnosy se vrátily nad 6 %, odpoledne ovšem uzavřely na 5,95 %.
6. Očekávané události
Nejdůležitější čtvrteční událostí bude rozhodnutí ECB o sazbách. Trh tlačí na to, aby banka sazby snížila, Mario Draghi však před měsícem zdůrazňoval, že o tom guvernéři sice diskutují, ale neplánují to. O sazbách bude rozhodovat i Česká národní banka, analytici jsou ale přesvědčeni, že zůstanou nezměněny. Dále zjistíme, jak vnímají vývoj ve zpracovatelském sektoru manažeři ve Francii, Německu, a dalších evropských zemích včetně České republiky. Po tragických číslech zaměstnanosti ze soukromého sektoru Spojených států budou investoři sledovat týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Co dalšího nás ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Výhled na nový obchodní týden: Co chystají centrální banky?
7. ČNB ponechá ve čtvrtek sazby bez změny, soudí analytici
Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek bude zabývat nastavením úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů analytiků centrální banka sazby nezmění a ponechá je na rekordně nízké úrovni minimálně do konce letošního roku, podle některých až do roku 2015. Na posledním měnovém zasedání 28. března bankovní rada ponechala úrokové sazby na rekordním minimu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 %. Pro sazby beze změny tehdy hlasovala bankovní rada jednomyslně.
8. USA hrozí Ukrajině odvetou za porušování autorských práv
Spojené státy pohrozily Ukrajině, že by jí kvůli systematickému porušování amerických autorských práv mohly odejmout obchodní výhody. Ve středeční výroční zprávě úřadu obchodního zmocněnce USA o zemích, které nechrání americké patenty a autorská práva, dopadla právě Ukrajina nejhůře. Úřad také podrobil kritice Čínu za to, že umožňuje rozsáhlé krádeže obchodních tajemství. Ukrajinu úřad označil ve zprávě za "zemi zahraniční priority", což je nejhorší nálepka pro země, které porušují americká práva duševního vlastnictví. Stejně už oznámkoval Ukrajinu v letech 2001 až 2005 a Ukrajina byla v té době zbavena výhod v rámci amerického programu Všeobecného systému celních preferencí (GSP).
Bonus
Dámské spodní prádlo pro muže zaplavuje módní mola
Dámské spodní prádlo pro muže. Na první pohled nonsens, už z prostého smyslu poskládání slov. Je to však realita. "Prádlo je přizpůsobeno mužské postavě - podprsenky mají vycpávky, ramínka jsou pohodlná a nepadají, kalhotky nezalézají mezi půlky a nikde neškrtí. Muži tak mohou toto prádlo nosit celý den," říkají zástupci společnosti HommeMystere. Nekupte to.