US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,93 %
NASDAQ-0,88 %
S&P 500-0,18 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 7,7 %, inflace zůstala na 1,7 %

Redakce IW
Redakce IW
10. 5. 2013 | 9:00
Nezaměstnanost

Ceny v České republice v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, meziročně zůstala hladina inflace na březnových 1,7 %, jak se očekávalo.

Analytici očekávali, že míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 7,6 až 7,7 % z březnových 8 %. Důvodem měl být opožděný nástup sezónních prací. V souladu s jejich odhady nezaměstnanost klesla na 7,7 %.

"Podle očekávání míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 7,7 %. Neznamená to, že by se celkově situace na trhu práce zlepšovala, ale jde jen o dočasný vliv náběhu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách. Tento efekt vidíme každý rok, dokonce ve větší míře než letos," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

"Nezaměstnanost bude díky dočasným pracím klesat i v následujících dvou měsících, kdy se dostane až pod hranici 7,5 %. Podzim však bude ve znamení opětovného růstu počtu nezaměstnaných, a to zvláště, když ekonomika neroste a nevytváří nová pracovní místa," dodává Dufek.

"Pokračující ekonomické problémy Evropy mají negativní dopady i na domácí hospodářství. Je potřeba především systematicky zlepšovat situaci na trhu práce, podporovat vznik nových pracovních míst, zaměřit se více na mikroekonomiku. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů vláda může pomoci vzniku nových pracovních míst a podpoří tím zaměstnanost. V konečném důsledku se tento stimul projeví i v oživení soukromé spotřeby, což pozitivně podpoří i ekonomický růst," říká ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

"Pokračující problémy v eurozóně budou znamenat i nadále jen postupné zlepšování českého vývozu. Domácí poptávka v ČR bude stále slabá, a to kvůli zpřísnění fiskální politiky, dalšímu zvyšování daní a snižování mezd ve veřejném sektoru," dodává.

Analytici očekávali, že meziroční inflace zůstane na březnových 1,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se tak podle ekonomů ceny neměly změnit. Proti klesajícím cenám plynu a telekomunikačních služeb působil růst cen potravin nebo oděvů.

"Po březnovém růstu cen potravin se spotřebitelé dočkali jejich mírného zlevnění, ovšem jen ve srovnání s předchozím měsícem. Ceny potravin totiž rostou spolu s cenami alkoholu a tabáku nejrychleji ze všech," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

"Ve srovnání s loňským rokem si tak lidé připlácejí za jídlo pět procent. A to není rozhodně málo vzhledem k tomu, že se finanční situace domácností nijak viditelně nezlepšuje a potraviny jsou druhou největší položkou, za kterou utrácíme. Jinak česká ekonomika nepociťuje žádné inflační tlaky, spíše naopak. Slabá poptávka limituje prostor pro zvyšování cen, a tak s vyšší inflací nepočítáme ani pro další měsíce," dodává Dufek.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Česká republikaInflaceNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná