US MARKETOtevírá za: 15 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

ECB podle očekávání nechala sazby beze změny. Čeká na potvrzení náznaků ekonomického oživení v Evropě

Bankovní rada Evropské centrální banky ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu půl procenta. Tam ji snížila o čtvrt procentního bodu na květnovém zasedání a nyní bude podle analytiků několik měsíců čekat, zda se vyplní její očekávání a ekonomika eurozóny začne oživovat z recese. Depozitní sazba zůstala na nule. Tiskovou konferenci jsme sledovali živě.

Tisková konference Maria Draghiho:

14:34 Draghi: Reálný HDP v prvním čtvrtletí klesl o 0,2 %, následoval tak pokles 0,6 % v posledním čtvrtletí roku 2012.

14:35 Draghi: Export bude profitovat z oživení globální poptávky, domácí poptávku podpoří naše uvolněná politika a nízká inflace.

14:35 Draghi: Uvolněnou politiku zachováme tak dlouho, jak bude potřeba.

14:36 Draghi: Vidíme rizika ekonomického růstu ve slabé globální a domácí poptávce a nedostatku strukturálních reforem jednotlivých zemí.

14:36 Draghi: Lepší důvěra v trh se propracuje do ekonomiky.

14:37 Draghi: Inflační očekávání zůstávají pevně zakotvená, stejně jako cenová stabilita.

14:38 Inflaci v roce 2013 vidíme na 1,4 %, v roce 2014 na 1,3 % (oproti odhadu +0,6 % až +2 % v březnu).

Ekonomika eurozóny letos klesne o 0,6 % (dosavadní odhad -0,9 % až -0,1 %) a v roce 2014 vzroste o 1,1 % (dosud odhad +1 %)

ECB

14:40 Objem půjček soukromému sektoru je stále slabý.

14:42 Draghi: Je nezbytné, aby vlády pokračovaly v reformách, nesmějí od nich upustit a musí se dál snažit o snížení deficitů.

14:42 Draghi: Je nezbytné posílit odolnost bank tam, kde je to třeba.

14:44 Draghi: Možnost snížení depozitní sazby do záporu jsme řešili a jsme na to technicky připraveni.

14:45 Draghi: Je nezbytné reformovat trh práce, jestli se má zlepšit ekonomický růst.

14:46 Draghi: Měli jsme "velmi bohatou debatu" o příchozích datech, některá jsou lepší, než jsme čekali, jiná nejsou až tak dobrá. Ale není žádný přímý důvod, proč bychom měli dále v tuto chvíli zasáhnout. Ale data dále sledujeme a jsme připraveni zasáhnout.

14:51 Draghi: Jsme spíše konzervativní oproti ostatním centrálním bankám, ačkoliv naše politika je výrazně uvolněná.

14:51 Draghi: Současná míra nezaměstnanosti je kombinací cyklických ale i strukturálních faktorů.

Euro v reakci na Draghiho slova posiluje vůči dolaru o půl procenta.

14:55 Draghi: Rada se shodla, že není třeba snížit sazby v reakci na příchozí data (Draghi už podruhé odmítl odpovědět na otázku, jestli rozhodnutí bylo jednomyslné). Jako v každé instituci je variabilita názorů dobrá.

14:57 Draghi: Je normální, že máme rozdílné názory. Společně sledujeme příchozí data a diskutujeme o nich, logicky tedy během diskuzí vyplynou různé názory. Celá situace kolem nejednomyslnosti rady je médii příliš dramatizovaná.

15:00 Draghi: Kapitálové kontroly na Kypru by měly být odstraněny. Čím dříve, tím lépe, protože narušují trhy v celé eurozóně.

15:03 Draghi: Když se podíváte na příchozí data, musíte konstatovat, že program OMT (Outright Monetary Transaction) je jeden z nejúspěšnějších nástrojů monetární politiky.

Editor online magazínu Business Insider Joe Weisenthal s Draghim ohledně úspěšnosti OMT souhlasí.

15:03 Draghi: Dokumentace k OMT je hotová, brzy bude vydaná.

15:05 Draghi: OMT přinesl stabilitu nejen trhům v Evropě, ale trhům na celém světě. Když se podíváme do minulosti, můžeme být jen spokojení s výsledky tohoto programu.

15:07 Draghi: Nebuďte ohledně současných podmínek na trhu příliš optimističtí.

15:08 Draghi: Nevypovídám před německým Ústavním soudem proto, že jsem nebyl jmenovitě vyžádán a ECB se rozhodla vyslat pana Rasmusena, protože se mnohem lépe pohybuje v německém právním systému a má na starosti právní záležitosti ECB.

15:10 Draghi: ECB je jediná banka, které se snižuje likviditní báze M1. A to je dobře.

15:14 Draghi: Export v tuto chvíli táhne růst. Zlepšil se v Německu, Španělsku i Itálii. Dalším tahounem růstu je naše uvolněná monetární politika, která si postupem času najde cestu do reálné ekonomiky.

15:15 Draghi: Růstu také pomáhá to, že nákladům domácností ulevují nízké ceny ropy a benzínu.

15:15 Draghi: Proti těmto tahounům pracuje slabá poptávka domácností způsobená příliš vysokou nezaměstnaností.

15:16 Draghi: Jedním z důvodů, proč banky nechtějí půjčovat je to, že se snaží vyhnout riziku. Chce to čas, než se přestanou bát.

15:18 Draghi: Nechceme opakovat chyby z roku 2011, testovat banky aniž bychom si stanovili výši pojistky. Spojené státy to udělaly opačně. Stanovily výši pojistky, potom banky otestovali a rozvahy těchto bank se do té pojistky vešly. Takové magické schopnosti nemáme.

15:21 Draghi: Nevedli jsme diskuzi o tom, jestli snížíme sazby nebo ne. Vedli jsme diskuzi o tom, jestli se situace od minulého zasedání změnila tak, aby bylo potřeba z naší strany zasáhnout. A shodli jsme se, že ne. Ale příchozí data sledujeme a jsme připraveni jednat.

15:23 Draghi: Budeme kontrolovat sílu bank ve spolupráci s centrálními bankami jednotlivých zemí.

15:25 Otázka: Cítí ECB podobně jako MMF nějakou vinu za to, co se stalo v Řecku?

15:25 Draghi: Ne, ani ne.

15:28 Draghi: Deflace by byla hrozbou pro naši snahu stabilizovat ceny. Pokud se objeví deflace, budeme si muset sednout a vážně to probrat. Volatilita je však normální. Ceny budou kolísat, ale stálá deflace je nepřijatelná.

15:31 Draghi: abych se vrátil k tomu MMF, ECB necítí vinu, protože ji nikdo ani nekritizuje. Řecko udělalo nesmírný pokrok, před pár lety by to bylo nemyslitelné. Zprávu MMF jsem nečetl, ale kromě uznávání viny by měli brát v potaz i budoucí dopady. Tato "mea culpa" bývá způsobena rozdílným pohledem. Máme tendence soudit to, co se stalo včera, "dnešníma očima". Kromě kritiky a odsuzování je třeba hledět kupředu a uvědomit si, co se od té doby stalo.

15:34 Draghi: to, že je inflace nízká, není samo o sobě špatné. Deflace je jiná věc, ale tu nevidíme. Fiskální úspory jsou nevyhnutelné. Musí být všem jasné, že není možné konzumovat a utrácet, zatímco prohlubujete své dluhy. Ve většině zemí fiskální konsolidace na sebe vzala podobu vyšších daní, protože to je ta nejjednodušší věc, kterou můžete udělat. To však není příznivé pro růst, navíc k tomu dochází v zemích, kde jsou daně už tak vysoké. Lepší by byla složitější cesta - to je ta, která vyžaduje snížení neefektivních vládních výdajů.

15:37 Tisková konference skončila.

Šéf ECB Mario Draghi už počátkem týdne řekl, že eurozóna je na trajektorii "velmi postupného oživování", k němuž přispívá uvolněná měnová politika banky a silnější zahraniční poptávka. Anketa agentury Reuters mezi zhruba 80 ekonomy ukázala, že většina z nich žádnou změnu základní sazby ani jiných sazeb v příštích měsících nepředpokládá.

"Neočekáváme, že by případné budoucí snížení úrokových sazeb mohlo mít významný dopad na reálnou ekonomiku. ECB by se podle nás místo toho měla zaměřit na zvýšení úvěrového programu pro malé a střední firmy," komentoval bezprostředně po zveřejnění výsledku jednání rady ECB Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank.

OECD Evropské centrální bance radí, aby snížila depozitní sazbu do záporu a rozšířila kvantitativní uvolňování. Totéž ji doporučil i šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard, ale analytici se domnívají, že tento krok by Evropě neprospěl, protože na rozdíl od Spojených států nemá jednotný trh práce ani trh s nemovitostmi.

Nejnovější statistiky z evropského průmyslu naznačují, že ekonomika by se měla odrážet ode dna. Ukázala to pondělní finální čísla indexů nákupních manažerů za květen, která byla ve všech důležitých zemích lepší než původní odhady, ačkoli celá eurozóna zůstává pod 50 body, tedy v pásmu očekávání poklesu.

Druhý zpřesněný odhad vývoje HDP za první čtvrtletí tento týden potvrdil 0,2% mezikvartální pokles v eurozóně a meziročně ještě přitvrdil na -1,1 % z -1,0 %. Nezaměstnanost v eurozóně v dubnu vystoupala na nový rekord 12,2 % oproti březnovým 12,1 % a inflace podle předběžných údajů v květnu zrychlila na 1,4 % z dubnových 1,2 % meziročně. Ve Francii nezaměstnanost vystoupala na 10,8 %, rekord za posledních 14 let, a v Itálii je s 12 % nejvyšší od roku 1977, kdy se statistiky začaly sledovat. I nezaměstnanost v Řecku opět vzrostla, na 26,8 %, ale ne tolik, jak se analytici obávali.

Ekonomická nálada se v květnu v eurozóně však výrazně zlepšila - poskočila na 89,4 bodu oproti dubnovým 88,6 bodu, přestože se čekal růst jen na 89 bodů. Nálada se zlepšila ve všech pěti největších ekonomikách eurozóny, tedy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku i Nizozemsku.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

ECBEurozónaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa