US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (10. června)

Jak zakončily burzy minulý týden, co si Fed počne s nákupem dluhopisů a hysterií na trzích a kdo se stal švédským princem? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
9. 6. 2013 | 18:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátečním obchodování podpořila nejlepší možná čísla z trhu práce

Indexy amerických akcií v pátek díky pozitivní reakci investorů na údaje z trhu práce pokračovaly ve čtvrtečním růstu a dokázaly uzavřít týden v plusu. Šance, že Fed bude nadále podporovat ekonomiku nákupy dluhopisů v nezměněné míře, zlepšila náladu na trhu a dostala indexy nad nejbližší podstatné úrovně podpory. Dow Jones Industrial Average v pátek vzrostl o více než 200 bodů na 15 248,12 bodu (+1,38 %), S&P 500 zakončil týden na 1 643,38 bodu (v pátek +1,28 %) a Nasdaq na závěr týdne vzrostl o 1,32 % na 3 469,22 bodu. Dow za celý týden posílil o 0,88 %, širší S&P 500 0,78 % a technologický Nasdaq 0,39 %.

Americké akcie: S&P 500 zakončil týden největším dvoudenním růstem od letošního ledna

2. Evropské trhy v pátek vytáhl nahoru americký trh práce a Fed

Evropské akcie v minulém týdnu kolísaly v reakci na střídavě rostoucí a klesající hysterii ohledně Fedu a jeho plánů s programem kvantitativního uvolňování. Páteční zpráva o vývoji amerického trhu práce evropské akcie stejně jako americké vystřelila nahoru. Celý týden už se jim však zachránit nepodařilo. Britský FTSE 100 si připsal 1,20 % a zakončil týden na 6 411,99 bodu, CAC 40 vzrostl o 1,53 % na 3 872,59 bodu a německý DAX o 1,92 % na 8 254,69 bodu. Za celý týden však FTSE 100 odepsal 2,6 %, francouzský CAC 40 1,92 % a DAX 1,13 %. Co v minulém týdnu hýbalo evropskými trhy? Evropské akcie v pátek nakopla data z amerického trhu práce. Fed se z QE jen tak nevyvlékne

3. Pražská burza v pátek uzavřela v podstatě na zelené nule. Index PX připsal 0,67 bodu

Index PX v pátečním obchodování připsal 0,08 % a zakončil týden na 957,45 bodu. Propadly se akcie Fortuny (-14,36 %), které se v pátek obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 0,67 eura. Zlevnily i cenné papíry CETV (-4,44 %) a developera Orco (-1,07 %). Dařilo se naopak akciím Telefóniky C.R. (+1,45 %) a Unipetrolu (+1,05 %). Orco Property Group prodala téměř 20 milionů akcií německé pobočky Orco Germany

Další prudké sražení cíle pro NWR. Komerční banka snižuje o 68 %

4. Očekávané události

Jak to vypadá s průmyslovou výrobou ve Francii a Itálii a jak se vyvíjela italská a japonská ekonomika v prvním čtvrtletí? To všechno se v pondělí dozvíme. Český statistický úřad zveřejní vývoj inflace v květnu. Co dalšího celý týden přinese, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americký trh práce dal investorům přesně to, co potřebovali - optimismus i špetku pesimismu

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, analytici čekali 167 tisíc, dubnové údaje byly revidovány na 149 tisíc ze 165 tisíc. Soukromý sektor zaměstnal 178 tisíc lidí v souladu s odhady (duben: revize na 172 tisíc ze 176 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však opět vyhoupla na 7,6 % z dubnových 7,5 %. Průměrná hodinová mzda zůstala nezměněná, přestože se čekalo, že o 0,2 % vzroste. Trhy tak dostaly přesně to, co potřebovaly. Dost optimismu na to, aby investoři mohli vyhnat indexy nahoru, a zároveň ujištění, že Fed nákup dluhopisů díky mírně vyšší míře nezaměstnanosti neomezí. Co si o datech myslí Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny? Americká ekonomika v květnu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo

6. Inflace v Číně vzrostla v květnu méně, než se čekalo

Index spotřebitelských cen v Číně v květnu meziročně vzrostl o 2,1 % po dubnových 2,4 %. Čekal se naopak růst na 2,5 %. Meziměsíčně ceny dokonce klesly o 0,6 %, v dubnu rostly oproti březnu o 0,2 %. Zpomalení růstu čínské ekonomiky je jasně patrné, prostor pro její další podporu roste. Data o nových půjčkách, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách potvrdila trend posledních měsíců: Nové údaje z Číny naznačily zpomalování ekonomiky (maloobchodní tržby, průmyslová výroba)

7. O pomoc Německa pro firmy se hlásí i Portugalsko a Řecko

O německou pomoc pro své malé a střední podniky se po Španělsku hlásí i Portugalsko a Řecko. Berlín je ochoten zajistit firmám v zemích jižní Evropy zasažených dluhovou krizí levné úvěry, tyto státy ale budou nejprve muset založit vlastní státní agentury jako protějšky německé rozvojové banky KfW. Řekla to v sobotu mluvčí německého ministerstva financí.

8. Singer: Náprava škod po podvodních asi přispěje mírně k růstu HDP

Náprava škod po povodních pravděpodobně přispěje k urychlení tempa růstu HDP, a to v řádu desetin procentního bodu. Vyplývá to z prezentace guvernéra ČNB Miroslava Singera pro veřejnost při příležitosti dne otevřených dveří ČNB. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš na twitterovém účtu centrální banky. Ekonomové spíše odhadují negativní vliv povodní na HDP. ČNB v květnové prognóze odhaduje letos pokles ekonomiky o 0,5 %.

Ranní káva s Janem Burešem: Mohou povodně prohloubit propad české ekonomiky?

9. MMF schválil finanční pomoc Tunisku

Rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila dvouletou půjčku 1,74 miliardy dolarů na podporu hospodářských reforem v Tunisku. Finanční pomoc má zemi pomoci vybřednout z hospodářských potíží, s nimiž se potýká dva roky po svržení předchozího režimu. Dohoda o úvěru byla už v dubnu dojednána na zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Šéfka MMF Christine Lagardeová upozornila, že půjčku ještě musí schválit rada fondu, reprezentující 188 členských států, což se stalo právě v pátek.

10. Greenspan: Omezme QE teď, ačkoli na to ekonomika není připravená

Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan v rozhovoru pro CNBC doporučil omezit kvantitativní uvolňování ihned, ačkoli na to ekonomika tak úplně nemá. "Panuje přesvědčení, že lze čekat věčně a rozhodovat se, zda ten krok uděláme. Obávám se, že nám to trh nedovolí," řekl Greenspan. Na druhou stranu, pokud Fed zakročí příliš rychle, mohl by to být šok pro trhy, které se už tak potýkají s obrovskou mírou nejistoty. "Postupné zpomalování je adekvátní, ale už musí konečně začít," tvrdí bývalý guvernér Fedu. Co si Greenspan myslí o nulových sazbách a budoucnosti trhů?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Stockholm si v sobotu užil královskou svatbu

Ve Stockholmu se v sobotu sešla evropská šlechta a newyorská smetánka při příležitosti svatby princezny Madeleine a finančníka Christophera O'Neilla. Svatby se účastnilo 500 hostů a nevěsta měla šaty od italského návrháře Valentina Garavaniho. Svatební hostina se konala v paláci Drottningholm, památce UNESCO, kde se Madeleine v roce 1982 narodila. Princezna Madeleine je v pořadí na trůn čtvrtá, její snoubenec se královských poct vzdal.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie