Americká ekonomika v květnu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, analytici čekali 167 tisíc, duben byl revidován na 149 tisíc ze 165 tisíc. Soukromý sektor zaměstnal 178 tisíc lidí v souladu s odhady (duben byl revidován na 172 tisíc ze 176 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však opět přehoupla na 7,6 % z dubnových 7,5 %. Průměrná hodinová mzda zůstala nezměněná, přestože se čekalo, že o 0,2 % vzroste. Výsledky komentuje Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Páteční čísla z amerického trhu práce trh s obavami vyhlížel. Příliš dobrá data totiž mohla potvrdit obavy investorů - podporované výroky různých guvernérů Fedu - z toho, že Fed zpomalí kvantitativní uvolňování, kterým podporuje ekonomiku.
Dubnová čísla trhy překvapila a lepší než očekávané výsledky vyslaly akcie raketově vzhůru. Pak se však jednotliví guvernéři Fedu začali vyjadřovat k nevhodnosti QE, podle některých zvyšuje pouze bohatství už tak bohatých Američanů.
To potvrdil nepřímo i sám Ben Bernanke, když před Kongresem souhlasil s tím, že si rodiny ze střední třídy stále nemohou dovolit koupit domy. Přesto však prodeje domů rostou, z čehož vyplývá, že je skupují velké subjekty, které je následně rodinám za velké částky pronajímají. Banky se totiž stále bojí poskytovat hypotéky a podmínky pro získání úvěru jsou stále tvrdé.
Fed původně plánoval pokračovat v kvantitativním uvolňování do chvíle, kdy inflace dosáhne 2% cíle a nezaměstnanost klesne na 6,5 %, ale v současné době se spekuluje o tom, že by mohl utáhnout kohoutky už letos v létě či na podzim.
V Béžové knize Fed konstatoval, že v posledních týdnech posílily spotřebitelské výdaje a trh bydlení zůstal na silné úrovni. Najímání zaměstnanců se zvyšovalo, nicméně nadále zůstává relativně utlumené.
Původní odhady čtvrtletního růstu americké ekonomiky o 2,5 % byly minulý týden revidovány na nižší číslo. Americká ekonomika v prvním kvartále rostla jen o 2,4 % oproti +0,4% růstu v posledním kvartále. Zbrzdily ji nižší vládní výdaje způsobené sekvestrací, které zastínily i oživení osobní spotřeby.
"Z tržní perspektivy vypadá páteční statistika ještě důležitější než obvykle, když vezmeme v potaz volatilitu, kterou způsobila slova Bena Bernankeho v Kongesu," řekl před zveřejněním dat Jan Hatzius z Goldman Sachs.
"Nicméně je třeba si uvědomit, že tato čísla jsou jenom jedním z faktorů, které bude Fed zvažovat pro případné zvolnění QE. Před zářijovým zasedáním FOMC ještě bude takových důležitých čísel mnoho. Dobré výsledky dnes nezaručí omezení QE v září a špatné ho i přesto nemusí vyloučit. My stále předvídáme, že Fed o zpomalení QE rozhodne až v prosinci," dodal Hatzius.
Zdroj: Bloomberg