US MARKETOtevírá za: 10 h 9 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Michal Mikulenka: Při nákupu zlatých mincí neskočte na špek

Hypoteční a kreditní krize vyvolala vlnu zájmu o alternativní investice. Mezi ně se řadí také nákup zlatých mincí. Jak správně a bezpečně zařadit investiční zlato do portfolia a jaké mince nabízejí nejlepší investiční zhodnocení? Otázky na Michala Mikulenku ze společnosti Zlaté mince - numismatika (Zlate-mince.cz).

Petr Novotný
Petr Novotný
19. 1. 2010 | 6:00
Komodity

Jak by si měl drobný investor prověřit firmu (obchodníka), která nabízí investiční zlato?

Michal Mikulenka (MM): Pokud investor se zlatem teprve začíná, je třeba se s nákupem neukvapovat. Různé výhodné nabídky mohou znamenat, že zlato pochází z nelegální činnosti nebo nemá potřebnou ryzost. Hodně napoví osobní návštěva firmy, která zlato prodává. Když není možná, je důležité si ověřit, kde firma sídlí, zda má například pevnou telefonní linku, nebo v kontaktu udává jenom nějaký P.O. Box. Klíčové jsou samozřejmě reference. Seriózní prodejce poradí a zlato nejen prodá, ale garantuje i jeho výkup.

IW: Když už budu mít zájem o konkrétní produkt, například zlaté mince, kdo mi dá garance pravosti, ryzosti zlata?

seriózní prodejce poradí a zlato nejen prodá, ale garantuje i jeho výkup

MM: Pokud nakupujete u solidní firmy, která je zavedená na trhu, tak se téměř nemůže stát, že byste koupili něco nekvalitního, nebo třeba padělek. Důležité je si také zjistit, z jaké mincovny pochází nabídka, kterou vám prodejce prezentuje. Jistotu kvality najdete u světově uznávaných investičních mincí. Jedná se například o rakouský Wiener Philharmoniker, jihoafrický Krugerrand, americký Eagle, kanadský Maple Leaf nebo čínskou Pandu.

jistotu kvality najdete u světově uznávaných investičních mincí Wiener Philharmoniker, Krugerrand, Eagle, Maple Leaf nebo Panda

Pokud kupujete investiční zlato ve formě cihliček, tak by na nich měla být vyražena informace o čistotě, většinou se jedná o 24 karátů, což se rovná označení 999/1000. Dále tam je vyražena značka výrobce a identifikační číslo slitku. U menších cihliček se dodává ještě zvlášť certifikát pravosti. A jak jsem uvedl, pokud zlato pochází ze světoznámých mincoven, tak se jen stěží můžete spálit. Zatím jsem neslyšel o případu, že by někdo koupil padělaný slitek. Prvním příznakem nějaké nekalosti by mohla být už podezřele nízká váha slitku.

IW: O co je v současné době mezi českými investory největší zájem?

MM: Velký zájem je o mince ČNB, které jsou raženy v omezeném počtu, a kvůli velké poptávce proto nemusí být každý zájemce uspokojen. I když tyto mince můžeme považovat také za investiční zlato, prodávají se za vyšší než nominální cenu. Důvodem je nesporná numismatická hodnota, která obvykle dále roste. Na trh tyto mince přicházejí ve špičkové i v běžné kvalitě.

mince ČNB nemají jen nominální hodnotu zlata, ale často nespornou numismatickou hodnotu

Když máte zájem o větší množství zlata, je třeba kupovat zlato ve formě slitků nebo již zmiňovaných světově známých investičních mincí.

IW: Jak se k nim drobný investor dostane? Jinými slovy, jak je může nakoupit? Přímo u ČNB, nebo přes obchodníka?

MM: Pokud hovoříme o mincích České národní banky, tak ta své mince přímo neprodává, zákazník je získá prostřednictvím smluvních prodejců, mezi něž se také řadí naše společnost.

investiční zlato je na rozdíl od pamětních mincí osvobozeno od DPH

IW: A kde tedy mluvíme čistě o investičních mincích?

MM: Jsou to mince, které se řadí do kategorie investičního zlata, a tudíž jsou osvobozeny od DPH. Na rozdíl od zlatých pamětních medailí nebývají tak precizně zpracovány, ale u tohoto druhu zlata ani tak o umělecký dojem nejde. Platit budete vždy jen za zlato, z kterého jsou vyrobeny. Tyto investiční zlaté mince se často vyrábějí jako 24karátové. Patří mezi ně například zmíněný Wiener Philharmoniker. Obvyklá je i ryzost 22 karátů, tady můžeme vzpomenout třeba Krugerrand. Kromě výjimečných pamětních emisí, atraktivních pro sběratele, nemají tyto mince pořadové číslo a razí se téměř neomezeně. IW: Takže stačí přepočítat aktuální cenu na komoditním trhu a hned vím, kolik mě bude má investice do investičního zlata přesně stát?

MM: Aktuální cena se odvíjí jednak od kurzu české koruny k dolaru, a jednak od londýnské burzovní ceny, která slouží jako referenční údaj pro obchody se zlatem na celém světě. Stejně jako u každého jiného zboží je třeba i u zlata prodávaného fyzicky počítat s přirážkou, která se nazývá premium. Na burze se totiž obchoduje pouze elektronicky a v objemu minimálně 1 000 trojských uncí, což je pro většinu běžných investorů nedosažitelné.

u zlata prodávaného fyzicky je nutné počítat s přirážkou, která se nazývá premium - čím menší váha, tím větší premium

Čím menší váha, tím větší premium. To znamená, že jeden gram vyjde cenově lépe u větších slitků. Ty nejmenší se berou spíše jako dárky pro různé příležitosti, čemuž odpovídá i provedení. Často bývají nějak ozdobeny a dodávají se v dárkovém balení. Například u pětigramového plátku může být přirážka 15 až 20 procent. Naproti tomu u kilogramového slitku jsou to třeba jen 3 procenta. Na druhou stranu kupovat kilogramový slitek moc praktické není. Pokud chcete operativně prodat jen část zlata, je lepší mít menší kousky. Drobným investorům někdy doporučujeme slitky o hmotnosti jedné unce, které jsou žádané a dobře se obchodují.

IW: Kam si drobní investoři investiční zlato většinou "schovají"? Co doporučujete?

MM: Pokud nemáte vlastní trezor, je vhodné využít trezor v bance, ale tam se samozřejmě jedná o placenou záležitost. Většina našich klientů má domácí trezor nebo si zlato, jak říkáte, "někam schovají". Kam? S tím se nám nesvěřují.

IW: Základní investiční parametry stále jsou: riziko, výnos, likvidita. Jak je to konkrétně s likviditou? Jak mohu investiční zlato zpeněžit, zlikvidnit?

většina našich klientů má domácí trezor nebo si zlato, jak říkáte, "někam schovají"

MM: Likvidita zlata je vynikající. Zlato je totiž platidlo doslova globální. My navíc garantujeme těm, kteří si u nás investiční zlato koupí, zpětný odprodej.

IW: Kolik tedy konkrétně zaplatím, pokud si koupím unci investiční zlata, a pak se rozhodnu ji prodat?

MM: Dostanete částku, která odpovídá aktuální výkupní ceně. Tato cena se denně aktualizuje a najdete ji na stránkách www.Zlate-Mince.cz. Například včera (18. ledna) byla u nás prodejní cena uncového slitku 22 802 korun, výkupní 21 480 korun. Pro upřesnění, jedna unce odpovídá hmotnosti 31,1 gramu.

IW: A co když koupím zlato u jiného obchodníka a přijdu za vámi. Koupíte ho?

MM: Zlato můžeme vykoupit i od lidí, kteří nakoupili jinde. Přednost však mají naši klienti, tedy ti, kteří nakoupili u nás.

IW:Jak to vypadá u zlatých pamětních medailí?

MM: S tím, jak Češi objevili investiční zlato, stoupá zájem i o pamětní medaile. Razí se v přísně limitovaných sériích. Například uncová pamětní medaile Václav Hollar, vyrobená podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla v provedení nejvyšší kvality, byla vyražena v počtu pouhých dvou set padesáti kusů. Stejně velkých medailí Karel IV. bylo vyraženo jen 660. Je obvyklé, že každá taková medaile má vyražené své pořadové číslo. Na rozdíl od investičních mincí však nejsou medaile osvobozeny od DPH, a také si připlatíte za jistou exkluzivitu a umělecký dojem. Pro zajímavost: raznice se po vyražení celé série pod protokolárním dohledem zničí, čímž je garantován emisní limit těchto vzácných medailí.

IW: Na jakou zajímavou ražbu byste upozornil?

MM: Posledním hitem z produkce společnosti Zlaté mince – numismatika byl nedávno vyražený svatováclavský dukát podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla.

IW : Je zájem také o jiné než zlaté mince? Co stříbro?

MM: U slitků jednoznačně převažuje zájem o zlato. Stříbro totiž není osvobozeno od DPH. Nyní se prodává hlavně v podobě mincí a medailí. Osobně si však myslím, že zájem o stříbro poroste. Důvodem je jeho obrovská spotřeba hlavně v průmyslu, zásoby stříbra přitom nejsou tak velké, jak se ještě donedávna myslelo.

KomodityStříbroZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika