Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak si v úterý vedly burzy, co čeká Itálii a jakými obrázky si dekorují zaměstnankyně společnosti Google dámské záchody? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý po několika depresivních dnech rostly
Růstu akcií nahrávala zejména velmi pozitivní makrodata. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly více, než ekonomové očekávali. Potěšila také důvěra spotřebitelů, která v červnu vzrostla na 81,4 bodu. Prodeje nových domů dopadly nejlépe za posledních pět let.
Trhům pomohlo i vyjádření čínské centrální banky, která uvedla, že se nechystá tamní banky nijak přehnaně tlačit k omezování levných úvěrů spekulantům. Díky tomu zeslábly obavy z možného vzniku čínské bankovní krize.
Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů v průběhu dne spadl až na 2,488 %. Následně však začal znovu růst až k úrovním kolem 2,6 %.
Dow nakonec posílil o 0,69 % na 14 760,31 bodu, širší S&P přidal 0,95 % a uzavřel na 1 588,03 bodu, technologický Nasdaq vzrostl o 0,82 % na 3 347,89 bodu.
Výnosy z dluhopisů: Úrokový buldozer zahřívá motor
2. Evropské akcie v úterý zastavily propad
Evropským akciím se v úterý dařilo díky ujištěním Čínské lidové banky i šéfa ECB Maria Draghiho. Čínská lidová banka oznámila, že nevidí riziko likvidity v mezibankovním sektoru a volatilita na trzích se podle ní ustálí. Mario Draghi prohlásil, že uvolněná monetární politika bude ještě nějakou dobu určitě pokračovat kvůli tomu, jak si evropská ekonomika zatím vede. Britský FTSE 100 si připsal 1,21 %, francouzský CAC 40 posílil o 1,51 % a německý DAX o 1,55 %. Nejlépe si vedly automobilky, sektor finančních služeb a stavební firmy, s mírnou ztrátou naopak uzavřelo síťové odvětví.
Akcie pohledem technické analýzy: Indexy budou bojovat o udržení hladin podpory
3. Pražská burza v úterý nejdříve rostla, postupně však zamířila do mínusu
Pražská burza zahájila úterní obchodování úspěšně, v průběhu dopoledne však obrátila a zamířila do červených čísel, kde i zakončila. Index PX odepsal 0,26 %. Ztrácely především akcie ČEZ (-2,14 %) a AAA Auto (-1,48 %). Zdražily naopak cenné papíry Fortuny (+2,79 %) a Tatry Mountain Resort (+1,62 %). Téměř o procento si polepšila i NWR (+0,94 %).
Igor Müller: Když pražská burza, tak finanční akcie
4. Očekávané události
Spojené státy a Francie zveřejní finální údaje o růstu HDP v prvním čtvrtletí, Německo spotřebitelskou důvěru a Spojené království zprávu o finanční stabilitě. Ministři financí Evropské unie se mimořádně sejdou, aby se snažili dosáhnout dohody o nových pravidlech pro řešení bankovních krizí. Pravidelná ministerská schůzka minulý týden skončila nezdarem. Co dalšího trhy tento týden čeká, zjistíte v burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.
HDP Spojených států podle druhého odhadu v prvním čtvrtletí vzrostl méně, než se čekalo
5. Maďarská centrální banka podle očekávání snížila hlavní sazbu na 4,25 % z 4,5 %
Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové historické minimum 4,25 %. Banka tak pokračuje ve snaze podpořit domácí ekonomiku, která je podle agentury Reuters nejzadluženější ve střední Evropě.
6. Přísná pravidla uvalená na evropské producenty ropy způsobí, že Evropa bude dovážet "špinavou ropu" odjinud
Podle šéfa Essar Energy je Evropská unie příliš přísná na producenty ropy. Prosazuje stále tvrdší opatření, která mají chránit životní prostředí, v důsledku však kvůli nim zkrachuje mnoho evropských těžařů, a Evropa tak bude muset dovážet ropu odjinud.
7. Google podle advokáta soudu EU nemusí mazat osobní data na webu
Americká společnost Google, která provozuje stejnojmenný internetový vyhledávač, nemusí mazat citlivé informace na internetových stránkách, které zpracovává. Uvedl to v úterý poradce Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku v případu, který se týká takzvaného "práva být zapomenut" - tedy práva lidí na vymazání jejich osobních údajů z elektronických databází. Stanovisko je však zároveň v protikladu k názorům některých internetových společností, že se nemusí držet unijních zákonů na ochranu osobních dat.
8. Cœuré (ECB): Utažení monetární politiky Evropské centrální banky je daleko
Člen rady ECB Benoît Cœuré v úterý v Londýně oznámil, že současná ekonomická situace na politice Evropské centrální banky nic nezmění. "Ekonomický růst bude tento rok slabý a inflace pro eurozónu jako celek zůstane hluboko pod 2% cílem ECB," prohlásil. Varoval sice, že úrokové sazby se "nakonec" zvýší, utažení monetární politiky ECB je však podle něj "vzdálené". Volatilitu podle Cœurého způsobují zejména současné podmínky na trzích, a pokud by se uvolněná monetární politika držela příliš dlouho, mohla by narušit tržní mechanismy a podpořit zbytečné riskování.
9. Itálie by mohla do šesti měsíců potřebovat záchranu EU, varuje přední italská banka
Mediobanca, druhá největší italská banka, oznámila, že její "index rizika solvence" pro Itálii vysílá varovné signály. "Rychle nám dochází čas," napsal hlavní analytik Mediobanky Antonio Guglielmi ve zprávě klientům. "Makroekonomická situace Itálie se v posledním kvartálu nezlepšila, spíše naopak." Zpráva varuje, že se Itálie v situaci, "kdy bude muset nevyhnutelně požádat o záchranný balíček EU," ocitne pravděpodobně už v příštích šesti měsících. Alternativou by bylo pouze snížení výpůjčních nákladů a zlepšení ekonomické situace.
10. Česká republika má nového premiéra. Stal se jím ekonom Jiří Rusnok
Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval nového předsedu vlády. Stal se jím Jiří Rusnok, který by měl nyní sestavit vládu. Koaliční strany se již vyjádřily, že jeho vládu nepodpoří (malá zadní vrátka si nechala otevřena jen Karolína Peake z LIDEM), ministr financí v demisi Miroslav Kalousek ji označil za vládu kamarádů Miloše Zemana. KSČM naopak Zemanovo rozhodnutí uvítala.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.
Bonus
Na záchodcích v budově společnosti Google se objevilo zajímavé graffiti (třeba se taková budou objevovat i na českých veřejných toaletách, jen s jinou "titulní postavou")
Když společnost Google převzala Zagat, vydavatele světově známých průvodců, upozorňovala, že bude potřeba reorganizace. Později své plány upřesnila a spousta editorů Zagatu se dozvěděla, že jejich smlouvy v roce 2013 nebudou obnoveny. Po obdržení e-mailu s tímto sdělením došlo ke konverzaci, v níž jedna zaměstnankyně společnosti napsala druhé: "Měla bys zajít na toalety. Je tam něco, co musíš vidět." A bylo. Pokud chcete vidět nezcenzurovanou verzi toho, co si pracovnice Google/Zagat myslí, přejděte na druhou stranu.