US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,10 %
Erste+0,22 %

HDP České republiky ve druhém čtvrtletí mezikvartálně rostl o 0,7 %. Ekonomika se dostala z recese, intervence ČNB možná opět méně pravděpodobné

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 1,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však byl o 0,7 % vyšší. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
14. 8. 2013 | 9:00
HDP

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně nižší o 1,2 %, zatímco v mezičtvrtletním srovnání o 0,7 % vzrostl. Aktuálně dostupné statistické a administrativní datové zdroje tak naznačují, že po šesti nepřetržitých mezičtvrtletních poklesech HDP - v úhrnu o 3,1 % - tuzemská ekonomika ve srovnání s předchozím čtvrtletím poprvé vzrostla. V úhrnu za 1. pololetí HDP meziročně klesl o 1,8 %, odhad za 1. čtvrtletí (-2,4 %) nebyl revidován.

Za částečným meziročním zotavením úhrnné poptávky ve srovnání s 1. čtvrtletím byl především pozitivní příspěvek zahraničního obchodu, když vývoz zboží v aktuálním čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,4 %, zatímco dovoz pouze o 0,3 %. Naopak celková investiční aktivita reprezentovaná tvorbou hrubého fixního kapitálu se i nadále snižovala. Pod loňskou úrovní byly i výdaje domácností na konečnou spotřebu, jak naznačují měsíční statistická data o vývoji prodejů v maloobchodě. Výdaje vládních institucí se meziročně téměř nezměnily.

Vývoj odvětvově členěné nabídky zůstával pod vlivem slabé domácí poptávky zejména po spotřebním a investičním zboží. Nadále proto klesala tvorba přidané hodnoty ve vnitřním obchodu, stavebnictví a investičně orientovaných průmyslových odvětvích. Pokles zaznamenalo kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám i zemědělství. Naopak pozitivních výsledků dosáhla odvětví peněžnictví a pojišťovnictví.

Lepší časy pro českou ekonomiku?

"Hrubý domácí produkt v letošním druhém čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o krásných 0,7 %. Meziročně stále zůstává v poklesu (-1,2 %), ale pouze kvůli špatnému vývoji v předchozích čtvrtletích," říká Petr Gapko z GE Money Bank. "Údaj je určitě pozitivním překvapením, které se ale na druhou stranu dalo očekávat po špatném vývoji ekonomiky v prvních třech měsících roku. Pokud zůstane české hospodářství růstové i v dalším kvartálu, můžeme začít hovořit o další fázi ekonomického cyklu, čili růstu. Pro celý letošní rok čekáme meziroční propad HDP o 1,35 %, což koresponduje s vývojem ve druhém čtvrtletí."

"Růst o 0,7 % mezikvartálně je výrazně lepší výsledek, než jsme čekali," okomentoval výsledky Petr Dufek, analytik z ČSOB. "Druhá recese za posledních pět let je u konce. Nebyla sice tak dramatická jako ta předchozí, ale na druhou stranu byla dvakrát delší. Nyní je česká ekonomika na startu oživení, o jehož síle se ovšem rozhoduje především za hranicemi. Asi o mnoho více závěrů se z jednoho odhadu udělat nedá, a tak si nezbývá než počkat na zpřesněné a podrobné údaje, které zveřejní ČSÚ v září."

"Naše očekávání (0,3 % mezičtvrtletně) založené na měsíčních číslech i očekávání trhu (0,5 % mezičtvrtletně) bylo překonáno a Česká republika se po šesti kvartálech recese a kumulativním poklesu HDP o 3 % dostala konečně z červených čísel," říká Martin Lobotka, analytik z české spořitelny. "Struktura zveřejněna nebyla. ČSÚ ovšem řekl, že hlavním meziročním růstovým impulsem byl čistý export, což dává smysl vzhledem k oživení poptávky v Německu a vzhledem k utlumené domácí poptávce u nás. Fixní investice i konečná spotřeba domácností meziročně stále klesají, což ale také není zvláštní, vzhledem k tomu, jak výrazně předtím klesly. Data jsou tedy lehce pozitivní a měla by minimálně na čas oddálit riziko devizových intervencí ČNB. Netvrdíme, že těch 'několik' členů BR ČNB, kteří hlasovali za intervence, pod vlivem růstu HDP změní názor, ale myslíme si, že nikdo další by se k nim přidat neměl. Klíčovým však stále zůstává vývoj inflace, všichni budeme s napětím sledovat srpnové číslo. Její pokles k procentu nebo pod (aktuálně 1,4 %) by už někoho dalšího vybídnout k hlasování za intervence mohl."

"V letošním roce oživení žádný tlak na inflaci nevyvolá, ve druhé polovině roku 2014 a na přelomu let 2014 a 2015 by však už vzhledem k uzavírající se mezeře výstupu mělo docházet k růstu inflace na(d) 2 %. Mechanismus je zřejmý – oživení v zahraničí se projeví v ČR, nebrání mu fiskální restrikce, což se postupně pomalu projeví na trhu práce a ve spotřebě domácností. Nesdílíme tedy obavu, že oživení bude výsostně bezinflační," uzavírá Lobotka.

Česká republikaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná