Čínská ekonomika podle vlády ukazuje znaky stabilizace

Čínská ekonomika po dlouhém období zpomalování ukazuje zřetelné znaky stabilizace a je na cestě k tomu dosáhnout letošního cíle růstu o 7,5 %. Oznámil to v pondělí místní statistický úřad. Druhé největší ekonomice světa podle něj pomáhají podpůrná opatření a částečné zlepšení světové poptávky. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabý růst v Číně může mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa.
"Jsou zde rostoucí znaky stabilizace a dalšího růstu," uvedl mluvčí statistického úřadu Šeng Laj-jün podle agentury AP. "Věříme, že se nám podaří dosáhnout letošního cíle růstu," sdělil také. Nová data o výkonu domácí ekonomiky neposkytl. Upozornil ale na zlepšení v dřívějších údajích o průmyslové výrobě a na další indikátory.
Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 7,5 % ze 7,7 % v předchozích třech měsících. Růst čínské ekonomiky tak zpomaloval devět z posledních deseti kvartálů. Údaje z průzkumu banky HSBC minulý týden však ukázaly, že aktivita čínského zpracovatelského průmyslu díky nárůstu nových zakázek v srpnu rostla a dostala se na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Podle médií šlo o další z náznaků, že by se čínská ekonomika mohla stabilizovat.
Peking již dříve naznačil, že je ochoten tolerovat určité zpomalení hospodářského růstu vzhledem ke snaze snížit závislost čínské ekonomiky na exportu a posílit význam domácí poptávky. Pokles růstu pod 7 % však podle státních médií pro vládu "není přijatelný".
Zdroj: ČTK