Zóna volného obchodu v Šanghaji: Projekt bude úspěšný, když se jej podaří rozšířit do dalších oblastí

Poslední zářijový víkend by měl být v Šanghaji ve znamení zavedení zóny volného obchodu. Jde o důležitý mezník v obchodních vztazích Číny a Západu, především pro investory, pro které je čínský finanční trh stále velice složitě přístupný. Pro Čínu jde o důležitý krok na cestě k liberalizaci obchodu a podpoře růstu ekonomiky v dalších desetiletích.
"Pilotní projekt" se rozkládá na 29 kilometrech čtverečných na východním předměstí Šanghaje. Je důkazem, že se regulátoři a politici v Číně chtějí vydat cestou reforem, a to jak finančních, tak obchodních a investičních. Podle analytiků by po několika letech "zkušebního provozu" mohly změny přijít i v dalších oblastech Číny.
Podle According to Wei Yao, hongkongské ekonomky Société Générale, je zásadní především tříleté omezení regulace zahraničních investic, což v důsledku znamená možnost investování v Číně pro investory z jiných zemí. Zahraniční firmy budou moci investovat v bankovnictví, zdravotním pojištění, dopravě, lidských zdrojích a turismu v rámci svých dceřiných firem v Číně a joint venture společností s čínskými partnery.
Očekávají se také důležité finanční reformy. V zóně by měl být plně konvertibilní čínský jüan, měly by být odstraněny restrikce v oblasti úrokových sazeb bank. "Liberalizace finančního trhu ale v první fázi projektu bude velice pozvolná," říká Yao. "To dává smysl a nemělo by to být vnímáno jako zklamání. Jakákoli liberalizace kapitálu a cen v omezené geografické oblasti trhu vytváří možnosti arbitráží a spekulací."
Valentijn Van Nieuwenhuijzen, investiční stratég z ING Investment Management, je přesvědčen, že projekt bude úspěšnější, pokud se jej podaří rozšířit i mimo Šanghaj.
Čínská vláda v pátek uvedla, že v zóně otevře svůj přísně chráněný sektor služeb zahraniční konkurenci a "chce zónu využít jako test pro odvážné finanční reformy, včetně volné směnitelnosti jüanu a uvolnění tvorby úrokových sazeb". Neupřesnila ale termín, od kterého bude jednotlivé reformy zavádět. Pouze uvedla, že budou zaváděné postupně během dvou až tří let. Podle státních médií není pravděpodobné, že by dramatické finanční reformy vstoupily v platnost ještě letos.
Vládní zpráva také neuvádí nic o tom, že by v oblasti neměl být blokován přístup na zahraniční internetové stránky, jako jsou Facebook nebo Twitter, o čemž informovala státní média. Pouze jeden z bodů uvádí, že bude možné nabízet zahraničním společnostem v zóně "specializované telekomunikační služby", a v některých případech může vláda udělit povolení k nabídce služeb, které porušují současné čínské zákony.
Zdroj: ČTK, CNBC