Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty kvůli politickému vakuu ve Spojených státech a blížícímu se dluhovému stropu

Burzy v Evropě ve středu dále oslabovaly kvůli obavám z toho, že se američtí politici nedohodnou na rozpočtu a 17. října dojde k úvěrovému kolapsu Spojených států.
Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,16 % a německý DAX klesl o 0,46 %. Dařilo se síťovému odvětví a bankám, ztrácel naopak technologický sektor, stavební společnosti a sektor základních materiálů.
"Investorům pomalu dochází trpělivost s americkými politiky," říká Henrik Drusebjerg, hlavní stratég Nordea Bank. "Důvěra se zmenšuje. Žádné komentáře, které dostáváme, neukazují na to, že by politici byli blíže dohodě," dodává.
Prezident Obama oznámil, že je ochotný vyjednávat o požadavcích republikánů, ale až poté, co bude schváleno zvýšení dluhového stropu. Republikáni by si však přáli, aby jejich požadavky byly vyslyšeny už v rámci schvalování navýšení limitu zadlužení.
"Přerušení činnosti vlády zastiňuje všechna ostatní témata," tvrdí Soeren Steinert z Quoniam Asset Management. "Strach z úvěrového kolapsu se každým dnem zvyšuje a to zhoršuje náladu. Trhy naslouchají každé drobné poznámce ze strany demokratů i republikánů a nejistota roste," dodává.
Pochmurnou náladu investorů nedokázala vylepšit ani zpráva o tom, že Obama oficiálně nominuje Janet Yellenovou jako nástupkyni Bena Bernankeho.
Smíšené pocity na trzích vyvolala evropská makrodata. Průmyslová výroba ve Velké Británii se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně snížila, a to o 1,1 %. Byl to zároveň nejvyšší pokles od loňského září. Propad způsobilo hlavně omezení výroby v továrnách.
Zato Německo přineslo mírně pozitivnější zprávy. Průmyslová výroba se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 1,4 %, zatímco v červenci o 1,1 % klesla. Analytici přitom očekávali mírnější růst o jedno procento.
Aktuality
