Americké akcie se v pátek vrátily na rekordní úrovně, za týden mírně ztratil pouze Nasdaq

Americké akcie se v pátek vrátily k růstu a index Dow vystoupil na nový rekord. Akciím pomohly nečekaně dobré zprávy z amerického trhu práce, které podpořily názory, že je největší světová ekonomika v lepší kondici, než se myslelo.
Dow vzrostl o 1,08 % a uzavřel na 15 761,78 bodu, což je nová nejvyšší závěrečná hodnota v historii. Širší index S&P 500 si připsal 1,34 % na 1 770,61 bodu, index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 1,60 % na 3 919,23 bodu.
Říjnová čísla z amerického trhu práce vyvrátila domněnky, že přerušení činnosti vlády na začátku měsíce zasáhlo zaměstnanost Američanů. Ekonomika vytvořila v říjnu přes dvě stě tisíc nových pracovních míst, přestože se očekávalo jen 120 tisíc. I údaje za předchozí měsíce byly revidovány výše. Míra participace však nadále klesá - v říjnu byla nejhorší od března 1978, což naznačuje, že trh práce rozhodně není z nejhoršího venku.
"Je to impozantní číslo, tváří v tvář částečnému uzavření úřadů a fundamentální slabosti americké ekonomiky," uvedl ke zprávě o nezaměstnanosti analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac. "K prosincovému omezení měnové stimulace Fedu jsem se stavěl přezíravě, teď to ale vypadá jako možnost."
Růst cen akcií během pátku ale zcela odporoval dění v posledních týdnech, kdy spíše špatné zprávy a víra v pokračování kvantitativního uvolňování pomáhaly akciím v posilování. V pátek indexy přidaly přes procento, ačkoli makrodata byla dobrá. "Postupně se pravděpodobně vrátíme k sentimentu, který převládal v srpnu. Tehdy se věřilo, že Fed omezí QE, protože je na tom ekonomika lépe. Zkrátka se více věřilo ve fundamenty," uvedl Art Hogan, stratég z Lazard Capital Markets.
Podobné smíšené pocity vyvolal i odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný ve čtvrtek. Analytici počítali s tím, že se tempo ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2 % z 2,5 % ve druhém kvartálu, HDP však vyskočil o 2,8 %. Na jeho růstu však měl významný podíl růst podnikových zásob, nikoli osobní spotřeba, která naopak mírně zvolnila oproti předchozím třem měsícům.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu překvapivě klesla a dostala se na téměř dvouleté minimum. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Ke zhoršené náladě přispěly především domácnosti s nižšími příjmy, které se obávaly o práci a budoucí vývoj svých financí. Příliš se nezlepšil ani pohled na politiku vlády.
Wall Street má za sebou napjatě očekávaný čtvrteční debut společnosti Twitter. Její akcie první den obchodování uzavřely se ziskem téměř 73 %, v pátek již ale v růstu nepokračovaly a nakonec odepsaly 7,2 % na 41,65 USD. Stále jsou ale vysoko nad emisní cenou 26 USD.
Dolar na devizových trzích zpevňoval k euru i k dalším světovým měnám. Údaje z trhu práce totiž zvýšily očekávání, že by americká centrální banka mohla začít omezovat svou podpůrnou měnovou politiku ještě v tomto roce.
Týden v mírném plusu
Za celý týden si index Dow připsal 0,94 %, S&P 500 přidal 0,51 %. Technologický Nasdaq mírně ztratil (-0,07 %).
Hlavní události uplynulého týdne:
- Úspěšný vstup Twitteru na burzu. Twitter zahájil obchodování na ceně 45,10 USD, krátce poté akcie posílily až na 50 USD za kus. V řádném obchodování nakonec akcie Twitter přidaly 72,69 % na 44,90 USD.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 9 tisíc na 336 tisíc.
- Výsledky Apache ve 3Q2013: Zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 2,16 USD), tržby: 4,02 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD). Akcie Apache v řádném obchodování +0,16 %.
- Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazba byla ponechána na 0 %, zápůjční sazba byla snížena z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Po zveřejnění rozhodnutí dolar vůči euru posílil o 1 %.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v říjnu nečekaně vyskočil na 55,4 bodu (odhad: 54 bodů, září: 54,4 bodu).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykázal čtvrtletní ztrátu 38,5 milionu USD, tedy 0,32 USD na akcii (loni: ztráta 1,05 USD na akcii) při tržbách 431,3 milionu USD (loni: 50,1 milionu USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,12 USD (odhad: 0,11 USD) při upravených tržbách 602,6 milionu USD.
- Společnost BlackBerry nečekaně obrátila a ustoupila od původního plánu prodeje a stažení z burzy. Namísto toho z firmy odchází dosavadní výkonný ředitel a společnost vydá konvertibilní dluhopisy za miliardu dolarů.
- Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že firma Johnson & Johnson zaplatí pokutu 2,2 miliardy dolarů za urovnání obvinění týkajících se jejích marketingových praktik. Firma podle obvinění platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor. Společnost prý rovněž propagovala neschválené používání těchto léků u dětí a seniorů.
- Hedgeový fond SAC Capital Advisors se dohodl se státním zástupcem na urovnání sporu ohledně insider tradingu, kterého se měl dopouštět mezi lety 1999 a 2010. SAC Capital Advisors přizná u soudu vinu a zaplatí pokutu 1,8 miliardy dolarů. Dohodu však ještě musí schválit soud.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC
Aktuality
