US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,93 %

EU se příští rok musí zaměřit na udržení růstu a obnovu ekonomiky

Udržení ekonomického růstu a posílení obnovy bude hlavním úkolem ekonomiky Evropské unie v příštím roce. Plyne to z roční analýzy hospodářského růstu, kterou ve středu na tiskové konferenci představil předseda Evropské komise José Barroso. Mezi hlavními prioritami tak nechybí "chytrá" fiskální konsolidace, podpora růstu a konkurenceschopnosti, boj s nezaměstnaností a snaha modernizovat administrativu.

Redakce IW
Redakce IW
13. 11. 2013 | 15:44
Hospodářský růst

"Ekonomika se teď začíná znovu zvedat. Vrací se růst, finanční trhy jsou stabilizovány, spotřebitelé i podniky hledí do budoucnosti s větší důvěrou," řekl novinářům Barroso při představení materiálu. "Teď je potřeba hledět do budoucnosti a obnovu, která probíhá, zajistit, podporovat a posilovat," dodal.

Roční analýza růstu členským zemím umožňuje získat představu, kam by se měly v příštím roce při tvorbě své politiky ubírat. Spolu se zprávou o mechanismu varování, který má na základě makroekonomických ukazatelů a dalších údajů odhalit členské země EU v možných potížích, jsou to nástroje související s takzvaným evropským semestrem, zavedeným v roce 2010. V souvislosti s ním také v pátek poprvé komise sdělí své mínění o navrhované podobě rozpočtů zemí eurozóny pro příští rok.

Podle Barrosa je proto potřeba nepolevit ve snahách o reformy. Připomněl, že se nyní snížily rozpočtové deficity zemí unie o polovinu proti maximálnímu číslu skoro sedmi procent hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2009, úroveň zadlužení je však stále vysoká a v roce 2014 by mohlo dosáhnout vrcholu až 90 procent HDP, až poté má začít klesat.

Včasná reakce zemí v minulých letech nyní umožňuje poněkud zpomalit fiskální konsolidaci a "soustředit se na kvalitu místo kvantity", míní Barroso. Například aby byly daňové systémy příznivější pro růst, tedy s přesunem ze zdanění práce na zdanění spotřeby, majetku a znečišťování.

Země s větším manévrovacím prostorem by měly například podporovat soukromé investice a spotřebu. Proti rozpočtovým škrtům by měly být chráněny dlouhodobé vklady do vzdělávání, vědy a výzkumu, energetiky či ochrany klimatu.

Druhým bodem je snaha obnovit finanční trh, snížit jeho fragmentaci, včetně dokončení bankovní unie, která by měla být odpovědí na budoucí krize. "V současné době jsou úvěrové podmínky pro společnosti (v členských zemích) velmi odlišné a často se to neváže na jejich kvalitu," upozornil předseda Evropské komise.

Růst a konkurenceschopnost podporují ekonomiku, míní Evropská komise. "Také země, které mají přebytky by se měly snažit a otevřít své trhy investicím a domácí poptávce," poznamenal Barroso. Napříč unií vede podle analýzy krize k přesunu orientace na růst tažený exportem. Nedostatečný je naopak pokrok v otevírání trhů služeb i zboží pro konkurenci, speciálně v případě energetického trhu či některých profesí.

Stále na nepřijatelné úrovni podle něj zůstává nezaměstnanost, která nyní v EU dosahuje 11 procent, v eurozóně je na úrovni 12,2 procenta. Problémem je především vysoký počet mladých lidí bez práce. Proto by se podle komise měly vlády snažit o politiku, která pracovní trh podpoří, včetně projektů záruk pro mladé lidi, jejichž národní plány by měla mít z metropolí komise k dispozici do konce roku.

Barroso ve středu také na základě analýzy vyzval k hlubší reformě veřejné administrativy tak, aby co nejméně zatěžovala podniky.

Zdroj: ČTK

Evropská unieHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár