Čtvrtý operátor do Česka nepřijde. Aukce kmitočtů skončila s výnosem 8,5 miliardy Kč

V úterý skončená aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE čtvrtého operátora na trh nepřivedla. Frekvence za celkovou částku 8,53 miliardy korun vydražili z pěti uchazečů jen stávající hráči Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Ti si rozdělí i kmitočty v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Oznámil to Český telekomunikační úřad.
T-Mobile za frekvence v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz zaplatí celkem 2,61 miliardy korun, Telefónica 2,8 miliardy a Vodafone 3,11 miliardy Kč.
V lukrativním pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 miliardy Kč, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 miliardy Kč a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 milairdy Kč. Každá ze společností dále získala 4 bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1 800 MHz.
S přidělením vydražených kmitočtů počítá ČTÚ na začátku příštího roku po zaplacení kupní ceny. Celková vydražená částka je zhruba o 1,5 miliardy nižší, než počítá návrh státního rozpočtu.
Společnosti Revolution Mobile a Sazka Communications nakonec nevydražily frekvence vyhrazené pro zájemce o vstup na trh v pásmech 800 a 1800 MHz, ani žádné další kmitočty.
"Nejsem si jistý, zda se ČTÚ podařilo splnit to, co si předsevzal, tedy pustit konkurenci na trh. Nová konkurence tady prostě nebude, což může přinést jisté rozladění," komentuje výsledky aukce Tomáš Menčík, analytik ze společnosti Cyrrus. Na akcie Telefóniky C.R. to podle něj nebude mít žádný dopad. "Rozhodující je cena, kterou PPF nabídne za akcie firmy," řekl.
Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka měli noví zájemci v sedm dní trvající aukci ideální podmínky, přesto se rozhodli mobilní trh nerozšířit. I tak podle něj aukce splnila vytyčené cíle, tedy zejména umožnit rychlé vybudování internetové infrastruktury.
"Vzhledem k tomu, že operátoři již experimentují s LTE, počítám, že zákazníci budou moci na velké části území ČR využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku," dodal Novák. Operátoři musí do 30 měsíců pokrýt signálem LTE většinu řídce osídlených okresů, úřad ale očekává, že k nasazení technologie dojde rychleji. K sítím LTE budou mít přístup i virtuální operátoři.
LTE umožňuje mobilní připojení k internetu o rychlostech kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětinásobek rychlostí v sítích 3G. První aukci kmitočtů úřad letos na jaře zrušil kvůli špatně nastaveným podmínkám, které způsobily enormní nárůst ceny i průtahy soutěže.
Zdroj: ČTK