US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,49 %
KB-0,10 %
Erste+0,31 %

Americké akcie v pátek dále posilovaly. Indexy Dow a S&P 500 dokonce sedmým týdnem v řadě

Americké akcie v pátek zahajovaly smíšeně. Pozitivní nálada investorů však krátce po otevření trhů všechny tři nejvýznamnější akciové indexy sjednotila a poslala je nad nulu. Poslední obchodní den týdne tak zajistil, že indexy Dow a S&P 500 vzrostly již sedmým týdnem v řadě.

Redakce IW
Redakce IW
22. 11. 2013 | 22:30
Americké akcie

Dow posílil o 0,34 % a již počtyřicáté letos uzavřel na novém historickém maximu, tentokrát na 16 064,77 bodu, širší S&P 500 přidal 0,50 % a poprvé v historii uzavřel nad 1 800 body na historickém maximu 1 804,76 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,57 % na 3 991,65 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví a titulům ze sektoru průmyslu. Pouze kolem desetiny procenta si naopak připsaly sektor základních materiálů a technologický sektor.

"Nedomnívám se, že by byl trh extrémně překoupený," říká Art Hogan ze společnosti Lazard Capital Markets. "Přesto musím přiznat, že v některých ohledech lze hovořit o rostoucím riziku vzniku akciové bubliny. Mám na mysli zejména sociální média, cloud computing a biotechnologické tituly," dodává.

Z indexu Dow v pátek nejvíce posílily akcie výrobce letadel Boeing (+2,29 %), pojišťovny Travelers (+1,46 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,20 %). Výrazně naopak ztrácel výrobce počítačových čipů Intel (-5,39 %), který ve svém výhledu pro příští rok oznámil, že na úrovni tržeb neočekává růst. Analytici přitom odhadovali, že se v roce 2014 tržby firmy zvýší o 1,4 %.

Z indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce potravinových doplňků Herbalife (+4,72 %). K zdražování cenných papírů společnosti přispělo prohlášení investora Billa Ackmana, který přiznal, že v rámci své spekulace na pokles ceny akcií Herbalife aktuálně ztrácí kolem 400 až 500 milionů dolarů. Ackman, který společnost Herbalife dlouhodobě označuje za "obrovskou pyramidu", ke své krátké pozici v akciích firmy dodal, že ji bude držet "klidně až do konce světa". Dařilo se také cenným papírům farmaceutické společnosti Biogen (+13,15 %), která oznámila, že získala 10letou exkluzivitu na produkci léku Tecfidera pro pacienty trpící roztroušenou sklerózou.

Po spekulacích o blížící se akvizici ze strany společnosti Charter Communications posílily akcie poskytovatele kabelové televize Time Warner Cable (+9,98 %). Charter Communications již podle informací The Wall Street Journal zahájila s minimálně čtyřmi bankami jednání o možnostech financování akvizice. Tržní kapitalizace Time Warner Cable se pohybuje kolem 35 miliard USD.

Příliš se naopak nedařilo akciím americké oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (-2,34 %), která již ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření, podle nichž se ve třetím kvartálu dostala do ztráty 0,20 USD na akcii (loni: zisk 1,02 USD na akcii) při tržbách 1,03 miliardy USD (odhad: 1,07 miliardy USD, meziročně -12 %). Podle upravených výsledků nicméně firma dosáhla zisku 0,52 USD na akcii (dřívější odhad společnosti: 0,40 až 0,45 USD na akcii).

Po čtvrtletních finančních výsledcích se nedařilo ani cenným papírům provozovatele obchodních domů Ross Stores (-5,72 %). Firma ve čtvrtek po závěru trhů vykázala zisk 0,80 USD na akcii (odhad společnosti: 0,75 až 0,78 USD na akcii, loni: 0,72 USD na akcii) při tržbách 2,4 miliardy USD (odhad: 2,43 miliardy USD, meziročně +6 %). Za poslední čtvrtletí letošního roku firma očekává zisk na akcii 0,97 až 1,01 USD pod odhadem analytiků 1,09 USD na akcii.

Dolar v závěru týdne po německých makrodatech oslabil vůči euru

Dolar v pátek po příznivých údajích z německé ekonomiky oslaboval. Jednotné evropské měně pomohlo také vyjádření šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který prohlásil, že ECB je "technicky připravena" i na zápornou depozitní sazbu. Eurodolar zahajoval na hladině 1,347 a před víkendem uzavřel o 0,53 % silnější na 1,355.

Vůči japonskému jenu americká měna setrvala poblíž čtvrtečních maxim, když se v pátek většinu dne obchodovala v pásmu 100,95 až 101,30 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent v pátek dále rostla a po zahájení obchodování na 109,90 USD za barel během dne překročila dokonce 111 USD za barel. Kolem desáté hodiny večer se barel ropy Brent prodával za 110,90 USD. Severoamerická lehká ropa WTI naopak mírně oslabila a spolu s americkými burzami uzavřela přibližně o 0,40 % níže na 94,80 USD za barel.

Komoditní trh se nadále soustředí na vývoj situace kolem Íránu, který se na společném setkání se šesti velmocemi od středy snaží vyřešit sporné body v jednáních o jeho jaderném programu. Západní diplomaté však v rámci jednání projevili pochybnosti o možnosti bezprostředního průlomu v nynějších rozhovorech, jejichž předešlé kolo se před dvěma týdny přiblížilo na dosah úspěchu. Sankce vůči Íránu drží mimo světový trh asi milion barelů ropy denně. Případná dohoda s Teheránem by je však mohla vrátit na trh, což by mohlo vyvinout tlak na světové ceny ropy.

Cena zlata se v pátek pohybovala v poměrně úzkém pásmu 1 240 až 1 250 USD za trojskou unci, nejníže od začátku července. Zlato se na svém lokálním maximu kolem 1 416 USD za trojskou unci obchodovalo na konci srpna. Ani tříměsíční pokles o přibližně 170 dolarů však podle Goldman Sachs nemusí být konečný. Investiční banka očekává, že se cena zlata v příštím roce propadne alespoň o 15 % až k hladině 1 057 USD za trojskou unci, na níž se žlutý kov naposledy obchodoval v roce 2010.

Další rekordní týden pro Dow a S&P 500

Dow za celý týden od 18. do 22. listopadu přidal 0,65 % a prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů v řadě. Širší index S&P 500 si za celý týden připsal 0,37 % a také prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,14 %. Dow navíc již ve čtvrtek uzavřel poprvé v historii nad psychologickou hranicí 16 000 bodů (16 009,99 bodu). S&P 500 pak nad psychologickou hranicí 1 800 bodů uzavřel poprvé v historii v pátek (1 804,76 bodu).

Podle čtvrtečních údajů z amerického trhu práce klesl týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 323 tisíc, což podle mnohých ekonomů zvyšuje pravděpodobnost, že americká centrální banka k omezování prorůstových opatření tamní ekonomiky přikročí ve velmi blízké době.

Spekulacím o blížícím se utahování kohoutů levných peněz předcházelo již ve středu zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, podle něhož by americká centrální banka v případě pokračování pozitivního vývoje ekonomiky skutečně mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky v nejbližších měsících.

Se zcela opačným názorem však na začátku týdne přišla Janet Yellenová, jejíž nominaci na post šéfky Fedu ve čtvrtek odhlasoval bankovní výbor amerického Senátu. Podle ní bude americká centrální banka ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho po tom, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace.

Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu:

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná