ČNB ponechala v prosinci základní úrokovou sazbu i politiku intervencí beze změny. Při oslabení koruny zasahovat nebude

Česká národní banka ponechala v souladu s odhady ekonomů dvoutýdenní reposazbu na "technické nule" 0,05 %. Bankovní rada se bude nadále držet politiky intervencí, což znamená, že bude prodávat koruny, aby české měně zabránila v posilování pod hranici 27 EUR/CZK. Tato hranice by měla zůstat v platnosti nejméně do roku 2015.
Aktualizováno 14.40:
Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera je úroveň kurzu kolem 27 EUR/CZK adekvátní. Singer zároveň na tiskové konferenci prohlásil, že na této úrovni chce ČNB držet korunu až do roku 2015. "Potvrzují to nově dostupné informace z ekonomiky," uvedl Singer. Slabší koruna dodá podle něj ekonomice 60 až 70 miliard Kč a pomůže vytvořit zhruba 35 000 pracovních míst. Intervence jsou přitom podle Singera zaměřeny pouze proti posilování koruny. Při oslabení nebude ČNB zasahovat.
"Jinými slovy, ten závazek je dlouhodobý a platí, dokud bude trvat riziko podstřelování inflačního cíle na úrovni 2 %," uvedl Singer.
Guvernér Singer také uvedl, že změna intervenčního cíle směrem ke slabším hodnotám (například 28 EUR/CZK) je sice teoreticky možná, v praxi by ji ale musely předcházet zásadní změny v ekonomice, které dosud rozhodně nenastaly. "Současná slabá úroveň kurzu koruny vůči euru je dle guvernéra spíše důsledkem stále probíhajícího 'pointervenčního' přizpůsobování a zřejmě i nárůstu dovozů v důsledku zvýšené předvánoční poptávky. Začátkem roku 2014, kdy zmíněné efekty pominou, lze proto očekávat postupný návrat kurzu koruny směrem blíže ke stanovené barikádě 27 EUR/CZK," říká analytik z České spořitelny Jan Šedina.
Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni již déle než rok. K devizovým intervencím kvůli hrozbě deflace přistoupila rada 7. listopadu. V úterý před polednem koruna oslabila vůči euru až na 27,62 EUR/CZK, což je nejnižší hodnota od března 2009.
Zasedání se zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady.
K devizovým intervencím ČNB přistoupila na listopadovém měnovém zasedání bankovní rady kvůli další potřebě uvolnit měnové podmínky a zabránit hrozící deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl.
Analytici nečekají žádnou změnu měnové politiky v zásadě po celý rok 2014. Centrální bankéři podle nich nebudou hýbat se sazbami ani nijak zasahovat do začátkem listopadu zahájených devizových intervencí. Podle ekonomů tak stačí centrálním bankéřům jen hlídat kurz koruny, aby se držel poblíž hranice 27 EUR/CZK. Někteří ekonomové ovšem nevylučují, že by centrální banka mohla v průběhu příštího roku přistoupit v rámci intervencí k úpravě kurzu koruny.
"Zatím je ještě předčasné vyhodnocovat efekt intervencí, přesto výsledek cen výrobců ukazuje první dopady. Uvidíme, s jakou rychlostí se budou vyšší náklady přelévat do spotřebitelských cen. Kvůli vánoční sezoně ale očekávám dopady na spotřebitele až v lednu," uvedl analytik Home Credit Michla Kozub.
Singer zároveň uvedl, že vyvozovat něco z vývoje kurzu nyní před Vánoci je "marné cvičení". "Trh již není před Vánoci tak likvidní, prakticky dojíždějí trendy z letošního roku. Nevedlo nás to k zevrubnější debatě," uvedl guvernér. Zároveň doplnil, že kurz koruny se ještě stále stabilizuje. "Do toho přichází předvánoční doba, kdy mohou dovozy stoupat. Je tam řada dalších technických faktorů jako překoupenost koruny," řekl.
Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Její krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.
Zdroj: ČTK, Bloomberg