Americké akcie zakončily v pátek mírně v záporu, za týden přidal půl procenta pouze Nasdaq. Optimismus v závěru týdne zchladilo vyjádření z Fedu o pokračování omezování stimulů

Akcie zahájily páteční seanci růstem a index S&P 500 se dostal tři body pod své historické maximum. Investory však zpražil šéf Fedu v Dallasu Richard Fisher, který se vyjádřil pro další omezování podpory ekonomiky.
Index Dow nakonec klesl o 0,19 % na 16 103,30 bodu, širší index S&P 500 ztratil taktéž 0,19 % na 1 836,25 bodu a Nasdaq přišel o 0,1 % na 4 263,41 bodu, přesto ale prožil třetí týdenní růst v řadě.
Investory nepotěšilo vyjádření Richarda Fishera, prezidenta Fedu v Dallasu, který prohlásil, že další navyšování bilance centrální banky by bylo bez efektu. "Proto jsem tak silným zastáncem omezování odkupu dluhopisů. Budu v podpoře těchto kroků pokračovat," řekl Fisher. V této myšlence ho podpořil i James Bullard z Fedu v St. Louis. Podle něj nastoupila centrální banka cestu snižování stimulů a horší ekonomická data v roce 2014 má na svědomí mrazivé počasí.
Jednou z takových statistik je i prodej starších domů, který byl zveřejněn v pátek. V lednu prodeje těchto existujících domů klesly o 5,1 %, čekal se pokles o 4,1 %. I tady analytici dávají vinu chladnému počasí. "Všechno zamrzlo. Nestavíme, nenakupujeme, neděláme nic. Ekonomická aktivita uvízla v ledové krustě. Nemyslím si, že je to jen tím, ale bude to důvod, proč jdou ceny akcií tento týden vzhůru," říká Paul Nolte z Kingsview Asset Management.
V pátek klesalo 5 z 10 odvětví v rámci indexu S&P 500. Nedařilo se telekomunikacím v čele s operátorem Verizon, jehož akcie zlevnily o 1,6 %.
Prudce se zřítily akcie slevového serveru Groupon. Firma oznámila, že vyšší náklady na akvizice a marketing zasáhnou její zisky. Za první kvartál očekává EBITDA mezi 20 a 40 miliony USD. Trh čekal 96 milionů. Akcie se propadly o 21,8 % na 8,03 USD.
Opačným směrem se vydal rezervační systém priceline.com, který překonal svými výsledky odhady. Upravený zisk na akcii byl ve 4Q2013 8,85 USD (odhad: 8,31 USD), tržby byly 1,54 miliardy USD (odhad: 1,51 miliardy USD). Akcie firmy posílily o 2,54 %.
Dolar v reakci na zprávu z amerického trhu s bydlením smazal předchozí zisky vůči euru. Údaje o poklesu prodeje starších domů opět vyvolaly obavy o zdraví americké ekonomiky.
Vůči japonskému jenu však dolar posílil.
Světové ceny ropy v pátek mírně klesly, zůstávají ale celkově na vysoké úrovni a severomořská ropa Brent vykázala nejvyšší týdenní přírůstek v letošním roce. Ropný trh nadále podporují obavy z výpadků dodávek v Africe a Venezuele a chladné počasí v USA. Během týdne se vyhoupla cena Brentu až na letošní maximum 110,82 USD za barel.
Konflikty v Libyi a Jižním Súdánu spolu s eskalujícími protesty ve Venezuele podporují ceny ropy v době, kdy je na vrcholu poptávka po topném oleji na severní polokouli. Ta je vysoká hlavně v důsledku mrazivého počasí v USA. K nákupům ropy investory během týdne povzbudil i slabý kurz dolaru.
Týden smíšený, akcie ale mají stále na dosah historické rekordy
Za celý týden se dařilo indexu Nasdaq, který posílil o 0,46 % a rostl třetí týden v řadě. Dow naopak 0,32 % ztratil a S&P 500 klesl o 0,13 %.
Po lednovém poklesu trh tento měsíc těží ze zvýšeného přílivu nových peněz do akciových fondů. To naznačuje, že akciím investoři stále věří, řekli analytici agentuře Reuters.
Hlavní události na amerických trzích v uplynulém týdnu
- Facebook za celkem asi 19 miliard USD koupí WhatsApp.
- Prezident Janukovyč a zástupci opozice podepsali dohodu o ukončení krize na Ukrajině. Klid však prozatím přesto nenastal.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu klesly více, než se čekalo. Trh vyhlížel pokles o 4,1 %, prodeje přitom spadly o 5,1 % na celoroční tempo 4,62 milionu po prosincovém růstu o 0,8 % (revidováno z +1 %).
- Tempo inflace ve Spojených státech v lednu zrychlilo na 1,6 % v souladu s odhady z prosincových 1,5 %. Inflace očištěná o vliv volatilních cen potravin a energií klesla na 1,6 % z prosincových 1,7 %, rovněž v souladu s odhady. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 %, stejně tak jádrové ceny.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 15. února klesl o 3 tisíce na 336 tisíc, čekalo se 334 tisíc po 339 tisících v předchozím týdnu. Čtyřtýdenní průměr vzrostl o 1 750 na 338 500 z 336 750. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 8. února přibylo na 2,981 milionu z 2,944 milionu (předchozí údaj revidován z 2,953 milionu, odhad: 2,97 milionu).
- Index aktivity filadelfského Fedu se v únoru propadl o 15,7 bodu na -6,3 bodu. Nové zakázky i produkce spadly pod nulu, vylepšily se naopak indikátory sledující zaměstnanost a budoucí očekávání.
- Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla v únoru nejrychlejším tempem za téměř čtyři roky. Prudce vzrostly zejména nové zakázky. Plyne to z čtvrtečních předběžných údajů výzkumné agentury Markit. Předběžný index aktivity, založený na anketě u nákupních manažerů průmyslových firem, vzrostl proti lednu o tři body na 56,7 bodu a dostal se na maximum od května 2010. Je tudíž vysoko nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles a růst aktivity.
- Státní návladní Cyrus Vance Jr. obvinil bývalého analytika hedgeového fondu Two Sigma Investments, který se specializuje na kvantové obchodování, z toho, že údajně ukradl dokumenty s podrobným popisem dvou obchodních modelů.
- Barclays snížila investiční doporučení na akcie Apple z "overweight" na "equalweight".
- Suntrust snížila investiční doporučení na akcie Forest Laboratories na "neutral" z "koupit".
- Výrobce elektrických vozů Tesla Motors vedl rozhovory s technologickou společností Apple. V televizi Bloomberg TV to ve čtvrtek řekl generální ředitel automobilky Elon Musk. Nechtěl ale komentovat, zda se tyto rozhovory točily kolem akvizice. List San Francisco Chronicle v neděli napsal, že se Musk loni setkal s šéfem Applu pro fúze a akvizice. To vyvolalo spekulace o budoucnosti Tesly.
- Měnový výbor americké centrální banky se na svém posledním zasedání na konci ledna přiblížil změně vodítek pro budoucí vývoj úrokových sazeb. Výbor se také shodl na potřebě postupného omezování podpůrných nákupů dluhopisů, pokud se bude situace v americké ekonomice dále zlepšovat. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zápisu z jednání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
- Započatá výstavba v lednu ve Spojených státech klesla mnohem více, než se čekalo. Očekával se pokles o 4,9 %, namísto toho výstavba klesla o 16 %, nejvíce od února 2011. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 5,4 % na 931 tisíc z prosincových 991 tisíc (revidováno z 986 tisíc).
- Společnost Apple svůj podíl na čínském trhu navýšila v posledním kvartálu jen o jeden procentní bod. Podle zprávy The Wall Street Journal největší část trhu zaujímá Samsung (19 %), nad deseti procenty se drží Lenovo (13 %), Coolpad (11 %) a Huawei (10 %), až pak následují Apple se 7 % a Xiaomi s 6 %. Dobrou zprávou pro Apple je to, že tržby i přes tak malý podíl na trhu vyskočily o 20 %, a navíc Apple nyní spolupracuje v prodeji iPhonů s China Mobile, což by mu mohlo výrazně pomoci.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v únoru nečekaně klesl na 4,48 bodu z 12,51 bodu v lednu (odhad: 9 bodů).
- Index cen domů NAHB v únoru nečekaně klesl na 9měsíční minimum 46 bodů z 56 bodů v lednu. Trh odhadoval stagnaci.
- Tržby internetových obchodníků v posledních třech měsících minulého roku vzrostly mezičtvrtletně o 3,4 % (3. čtvrtletí revidováno na +3,5 % z +3,6 %).
- Přední světový výrobce generických léků Actavis koupí konkurenční americké laboratoře Forest Laboratories. Hodnota transakce je zhruba 25 miliard dolarů. Oznámila to v úterý společnost Actavis. Obchodem vznikne společnost, která bude zahrnovat originální značkové léky i generická léčiva, tedy kopie značkových léků, jimž vypršela patentová ochrana, napsala agentura AP. Oznámená akvizice je velkou výhrou zejména pro aktivistického investora Carla Icahna, který je druhým největším akcionářem Forest Laboratories.
- Společnost King Digital Entertainment, tvůrce populární hry Candy Crush Saga, se chystá vstoupit na americkou burzu NYSE. Od primární emise akcií si slibuje až 500 milionů dolarů. Informovaly o tom v úterý zpravodajský server BBC a agentura Reuters.
- Výrazné zvýšení minimální mzdy, jak jej prosazuje americký prezident Barack Obama, vezme práci zhruba půl milionu Američanů, i když miliony dalších si polepší. V úterý to odhadl rozpočtový úřad Kongresu. Obama navrhl zvýšit minimální mzdu do roku 2016 z nynějších 7,25 dolaru na 10,10 dolaru za hodinu.
- Čína v prosinci prodala největší objem amerických dluhopisů za poslední dva roky.
- Americký internetový prodejce Amazon v úterý oficiálně zahájil výstavbu prvního ze svých tří plánovaných logistických center v Polsku. Hala v Sadech u Poznaně zajistí po vybudování 2 tisíce stálých pracovních míst a kolem tisíce sezónních příležitostí, sdělila agentura PAP.
- Americká společnost Robocoin hodlá tento měsíc instalovat v Seattlu a Austinu první bankomaty pro nákup a prodej kybernetické měny bitcoin ve Spojených státech. Oznámila to v úterý firma. Bankomaty umožní lidem měnit bitcoiny na hotovost, nebo je naopak nakupovat, píše agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Výsledky Walmart ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,60 USD (odhad: 1,59 USD), tržby 129,7 miliardy USD (odhad: 130,24 miliardy USD).
- Výsledky DirecTV ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 8,59 miliardy USD (odhad: 8,48 miliardy USD).
- Výsledky Actavis ve 4Q12013: Zisk na akcii 3,17 USD (odhad: 3,05 USD), tržby vzrostly o 59 % na 2,779 miliardy dolarů.
- Výsledky Hewlett-Packard v 1QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 28,15 miliardy USD (odhad: 27,2 miliardy USD).
- Výsledky Groupon ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,02 USD na akcii), tržby 768,4 milionu USD (odhad: 720,6 milionu USD).
- Výsledky priceline.com ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 8,85 USD (odhad: 8,31 USD), tržby 1,54 miliardy USD (odhad: 1,51 miliardy USD).
- Tesla Motors ohlásila výsledky, které překonaly očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 33 centů oproti odhadovaným 26 centům. Naopak tržby firmy za konsenzem trhu zaostaly - očekávalo se 683 milionů dolarů, Tesla ohlásila jen 615 milionů dolarů. Akcie Tesly v reakci na výsledky přidávaly okolo 12 % na nový rekord nad 216 USD, firma totiž letos očekává obrovský skok v tržbách.
- Výsledky Coca-Cola ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD v souladu s odhady, tržby 11,04 miliardy USD (odhad: 11,31 miliardy USD).
- Výsledky Herbalife ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, CNBC