Americké akcie ve středu kolísaly, investoři čekají na řešení ukrajinské krize

Ceny amerických akcií ve středeční seanci kolísaly a postupně mazaly počáteční ztráty. Investoři zvažovali pokračující krizi na Ukrajině a možné dopady víkendového referenda na Krymu.
Dow ztratil 0,07 %, S&P 500 se v závěru přehoupl do zelených čísel a připsal 0,03 % a technologický Nasdaq posílil o 0,37 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly společnosti Chevron, Cisco Systems a Wal-Mart, ztrácely naopak Pfizer, Boeing a Home Depot.
"Vidíme docela zdravý výprodej založený na obavách ze zpomalení ekonomiky v Číně a z územní expanze Ruska," říká Walter "Bucky" Hellwig z BB&T Wealth Management. "Nejistota z toho, co se děje, investory stále znepokojuje, a proto odvádějí peníze do bezpečných přístavů, jako jsou americké dluhopisy a zlato."
Akcie realitního sektoru ztrácely poté, co Credit Suisse snížila doporučení na akcie společností PulteGroup a Toll Brothers. Herbalife odepsala přes 8 % kvůli zprávě o tom, že Federální obchodní komise začala vyšetřovat praktiky společnosti. Newmont Mining a Barrick Gold naopak posilovaly, těžily ze zvyšující se ceny zlata.
Společnost Pfizer ve středu oznámila, že soud ve Virginii zneplatnil její patent na lék Celebrex, konkrétně na jeho složku celecoxib. Hodlá toto rozhodnutí napadnout. Akcie firmy na zprávu zareagovaly poklesem o 1,36 %.
Komise pro cenné papíry a burzy oznámila, že rozšířila vyšetřování ohledně podvodů s obchodováním s cennými papíry zajištěných hypotékami z let 2007 až 2010 i na banku Jefferies.
Na trhu jsou také cítit obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Ty zvýšil pokračující pokles ceny mědi na londýnské burze, což je indikátor zdraví čínské ekonomiky. Také poslední makroekonomické údaje potvrzují pokračování útlumu druhé největší ekonomiky světa. Navíc minulý týden vyhlásila první čínská firma neschopnost splatit dluhopisy v domácí měně.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Státy G7 referendum na Krymu neuznají a vyzvaly Rusko, aby se stáhlo.
- V newyorské čtvrti Harlem mezi 116. ulicí a Park Avenue došlo k explozi. Prozatím jsou potvrzení dva mrtví a dvacet čtyři zraněných. Podle posledních zpráv se zřítily budovy dvě a desítky lidí se pohřešují. Příčinou byl pravděpodobně unikající plyn.
- Průměrná odměna zaměstnanců ve společnostech obchodujících s cennými papíry na Wall Street se loni zvýšila o 15 % na více než 164 000 dolarů. Odměny tak byly podle všeho nejvyšší od začátku finanční krize v roce 2008 a třetí nejvyšší od chvíle, kdy se začaly vést záznamy. Vyplývá to podle agentur AP a Reuters z odhadu, který ve středu zveřejnil hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.
- Soukromí investoři mají větší důvěru v britské akcie a reality než v jakoukoli jinou třídu aktiv, částečně díky omezování tempa nákupu dluhopisů ze strany Fedu. V porovnání s předchozím rokem se podle indexu banky Lloyds důvěra v realitní sektor zlepšila o 50 bodů a v akcie o 25 bodů. Naproti tomu důvěra v americké akcie se zvýšila jen o 7 bodů a sentiment ohledně akcií na mladých trzích se o tři body snížil.
- Klienti banky Goldman Sachs se začínají ptát, kdy skončí mnohaletý večírek na akciovém trhu. V poznámce to uvádí David Kostin z této americké banky. "Rozhovory s klienty odhalily, že má mnoho investorů smíšené pocity ohledně valuací a růstového potenciálu akcií," konstatuje Kostin. "Minulý týden jsme řešili dobrý nedávný výkon, ale současně historicky slabou návratnost akcií s vysokým očekáváním ohledně dlouhodobého růstu zisků. Tento týden v diskuzi pokračujeme," píše Kostin.
- Bývalý obchodník americké z investiční banky Goldman Sachs Fabrice Tourre bude muset zaplatit pokutu přes 825 000 dolarů za klamání investorů. Rozhodl o tom ve středu soud na Manhattanu. Porota shledala Tourreho odpovědným za podvod na investorech, když jim nepodal dostatečné informace o prodávaných cenných papírech spojených s rizikovými hypotékami.
Ceny ropy po zprávách o stavu zásob v USA klesají
Ceny ropy na světových trzích ve středu klesly. Vliv na ně mají obavy ze snížení poptávky ve Spojených státech a v Číně, což jsou dva největší spotřebitelé této suroviny. K poklesu ale přispěla i zpráva, že Američané se chystají zkušebně uvolnit část svých strategických rezerv ropy.
Kolem 21.45 SEČ se cena severomořské ropy Brent pohybovala kolem 107,60 USD za barel, a proti předchozímu závěru tak ztrácela zhruba 60 centů. Americká lehká ropa WTI odepisovala téměř dva dolary a nacházela se blízko 98,25 USD za barel. V úterý se během obchodování poprvé po měsíci dostala pod 100 dolarů.
Středeční data amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 6,2 milionu barelů. To je skoro třikrát více, než se očekávalo. Údaje naznačují, že poptávka po ropě v USA díky lepšímu počasí zpomaluje.
Tlak na pokles cen ropy zvýšila i zpráva agentury Reuters, podle které americké ministerstvo energetiky plánuje uvolnit až pět milionů barelů ropy ze strategických rezerv. Je to zhruba čtvrtina denní spotřeby ropy v USA. Jde prý o zkušební uvolnění, které má prověřit fungování systému rezerv. Není ale známo načasování tohoto kroku, k němuž USA přistoupily naposledy v roce 2011 v reakci na konflikt v Libyi.
V Libyi mezitím trvá napětí, které ovlivňuje i ceny ropy. Tamní poslanci v úterý sesadili premiéra po skandálu s tankerem, který byl naložen v přístavu ovládaném rebely a s nákladem pak unikl námořnictvu.
Na devizovém trhu se obavy z útlumu čínské ekonomiky a z vývoje na Ukrajině projevily oslabením rizikovějších měn velkých vývozců surovin, jako jsou Austrálie, Chile nebo Jihoafrická republika. Posiloval naproti tomu japonský jen a švýcarský frank, tedy měny, k nimž se investoři uchylují v nejistých dobách. Oslaboval ale americký dolar vůči euru a dostal se nad hladinu 1,39 EUR/USD.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Seeking Alpha, ČTK