Europoslanci kritizovali opatření v předlužených zemích eurozóny

Takzvaná trojka mezinárodních věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská unie a Evropská centrální banka (ECB), sice pomohla během krize Řecku, Irsku, Portugalsku a Kypru od ještě horších potíží, zároveň ale měla přehnaná očekávání. Shodl se na tom Evropský parlament, který ve čtvrtek ve Štrasburku schválil dvě zprávy o činnosti trojky. Europoslanci v minulosti její práci opakovaně kritizovali.
První ze zpráv v rámci parlamentního vyšetřování oceňuje přínos trojice mezinárodních věřitelů ke zvládnutí ekonomických potíží zmíněných čtyř zemí platících eurem, zároveň ale kritizuje problematickou strukturu trojky a její pracovní metody. Druhý přijatý dokument jí vyčítá rozsáhlý negativní dopad vynucených reforem na zaměstnanost a zdravotní a sociální systém.
Rozsáhlé rozpočtové škrty vedly podle europoslanců k výraznému nárůstu nezaměstnanosti, především mladých lidí, a s tím i souvisejícího vystěhovalectví do zahraničí a také k úpadku drobných podnikatelů. Europarlament trojce vyčetl také rostoucí úroveň chudoby, která postihla i střední třídu.
Zdroj: ČTK