Růst českého průmyslu v lednu meziročně zpomalil na 5,5 %, stavebnictví přidalo 5 %. Hlavně výkon stavebnictví ale nelze přeceňovat

Růst českého průmyslu v lednu zpomalil. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 5,5 %, v prosinci to bylo o 9,3 %. Hodnota nových zakázek stoupla o 12,6 %. Průmyslovým podnikům pomohla zejména poptávka ze zahraničí. V pátek o tom informoval Český statistický úřad.
Tahounem meziročního růstu byla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a plastových výrobků. Propad naopak zaznamenaly výroba elektřiny, plynu a tepla, tisk a těžba. Po očištění od sezónních vlivů se průmyslová produkce meziročně snížila o 0,5 %.
Podle očekávání se dařilo především automobilkám, jejichž výroba tentokrát vzrostla o 15 %. Slabší byla produkce energetiky a těžební průmysl. Velmi dobré výsledky průmyslu korespondují s předchozím vývojem zakázek, které potěšily i nyní. Meziročně se zakázky průmyslovým firmám zvýšily o 12,6 %, přičemž prim opět hrála zahraniční poptávka. Až obdivuhodně přitom vypadají nové zakázky u automobilek, které jsou více než 25 % nad úrovní loňského ledna.
"Průmyslu se v posledních měsících velmi dobře daří, roste výroba, zakázky a firmy se již odhodlaly nabírat nové zaměstnance. Tato čísla, byť jen z prvního měsíce letošního roku, naznačují, že průmysl zůstane motorem české ekonomiky i letos," věří analytik Petr Dufek z ČSOB.
Stavební výroba v lednu podruhé v řadě vzrostla, meziroční růst činil 5 % po prosincovém revidovaném růstu o 3,6 %. Meziměsíčně však byla stavební produkce po očištění od sezónních vlivů o 1,5 % nižší, uvedl Český statistický úřad. Silnému růstu napomohla velice mírná zima a nízká srovnávací základna z loňského roku.
Stavební úřady vydaly meziročně o 27,3 % stavebních povolení méně. Jejich orientační hodnota však vzrostla o 21,7 % na 19,9 miliardy korun. V lednu se dokončilo 1 762 nových bytů, což je meziročně o 23,7 % méně, zahájeno jich bylo 1 978, meziročně o 32,6 % více.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se meziročně snížil o 8 %. Průměrná měsíční nominální hrubá mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5 % na 27 647 korun.
"Situace ve stavebnictví se po pěti letech začíná pozvolna stabilizovat. Dosavadní propad bude stavebnictví dohánět jen těžko. Ostatně ani pokles počtu stavebních povolení a soustavné propouštění nesvědčí o tom, že by se firmy dívaly do budoucna optimisticky. Přeceňovat zatím není potřeba ani statistiky o výstavbě nových bytů (+32,6 %), protože vycházejí z velmi nízké srovnávací základny loňského ledna," míní Dufek. "Stavebnictví stále chybí dostatečně silný impuls v podobě nových zakázek, především z veřejného sektoru, jejichž příprava ale trvá roky. Na opravdovou konjunkturu si proto odvětví bude muset ještě počkat."
Zdroj: ČTK