Americké akcie v pátek ztrácely, trhy se obávají nedělního referenda na Krymu

Americké akcie v průběhu pátku mírně posilovaly, postupně však zisky ztratily a zakončily v mínusu. Investoři čekají na nedělní referendum na Krymu a neztrácejí ze zřetele slabá data z Číny.
Ve čtvrtek index S&P 500 odepsal nejvíce za posledních pět týdnů a v pátek ztrátu prohloubil o 0,28 % na 1 841,13 bodu. Dow ztratil 0,27 % a technologický Nasdaq 0,35 %. "Index strachu" VIX, který měří kolísavost trhu, se zvýšil o skoro 10 %.
Nejvíce se z indexu Dow v pátek dařilo společnostem Boeing, Home Depot a Coca-Cola, dolů ho naopak stahovaly akcie UnitedHealth, JPMorgan a IBM.
Akcie Bank of America ztratily dvě procenta kvůli soudnímu sporu ohledně manipulování s úrokovými sazbami. Americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) v pátek zažalovala 16 předních světových bank kvůli manipulacím s klíčovou londýnskou mezibankovní nabízenou úrokovou sazbou (LIBOR).
Cenné papíry společnosti Aeropostale zlevnily o 20 % - investoři se kvůli narůstajícím ztrátám a 150milionové půjčce bojí toho, že firmě dochází hotovost. Naproti tomu akcie Yahoo! poprvé za šest dnů posilovaly a připsaly téměř procento.
Teva Pharmaceutical posílila o 1,8 % poté, co na ni analytici z Morgan Stanley zvýšili doporučení na "equal-weight" z "underweight". Cílovou cenu stanovili na 52 dolarů, v pátek akcie uzavřela na 48,8 dolaru.
Za celý týden Dow ztratil 2,35 %, S&P 500 1,97 % a Nasdaq 2,09 %.
"Myslím si, že nyní zažijeme poměrně velkou volatilitu," prohlásil Jerry Braakman, investiční ředitel First American Trust. "Ve světě se toho nyní děje příliš mnoho."
Investory znepokojuje situace na Ukrajině. Páteční setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem uklidnění nepřineslo. Rusové trvají na tom, že nedělní referendum, které na Krymu proběhne, je legitimní, naproti tomu Spojené státy opět zdůraznily, že referendum je v rozporu s mezinárodním právem a jeho výsledek neuznají.
Světové ceny ropy stouply kvůli obavám ohledně Ukrajiny
Světové ceny ropy v pátek stouply. Důvodem je zvýšené napětí na Ukrajině před nedělním referendem o připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku, které posiluje obavy z narušení ruských dodávek.
Ve 20.45 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o více než dolar na 108,18 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 80 centů na 99,10 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.
Nárůst cen ropy nicméně brzdí slabé údaje o čínské ekonomice. Ta je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc tento týden uvedla, že rostoucí světovou poptávku po ropě v letošním roce více než dostatečně uspokojí vzestup těžby této suroviny v Iráku a dalších zemích.
"Třebaže napětí na mezinárodním poli narůstá, tlak na trzích s ropou se podle všeho zmírňuje," uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu IEA. Ta působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), mezi které patří také Česká republika.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu překvapivě zhoršila, zejména kvůli horšímu hodnocení ekonomických vyhlídek. Dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.
- Světové banky, které se od finanční krize snažily splnit přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost a další požadavky regulačních úřadů, kvůli tomu nestihnou včas aktualizovat software pro bankomaty od společnosti Microsoft, a budou tak muset zaplatit více, aby je udržely zabezpečené. Napsala o tom agentura Reuters.
- Spojené státy budou moci využít svých přebytků zemního plynu z břidlicových ložisek k vývozu do Evropy, a tím i k účinnému tlaku na Rusko až při budoucích krizích. Vzhledem k dlouhodobé neochotě vlády prezidenta Baracka Obamy uvolnit vývoz plynu Washington nemůže tímto způsobem nynější krizi kolem Ukrajiny a Krymu nijak zásadně ovlivnit.
- Warren Buffett tvrdí, že by ho velmi překvapilo, když akcie spadly ze současných hodnot o 50 %. Další krize podle něj přijde, ale hned tak to nebude.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 0,1 % po lednovém růstu o 0,2 %. Očekával se přitom opět 0,2% růst. Jádrové ceny klesly o 0,2 %, konsenzus počítal s 0,1% růstem.
- Spojené státy ve čtvrtek zrušily zákaz, který britské ropné společnosti BP bránil ucházet se o americké vládní zakázky. Washington zákaz uvalil po rozsáhlém úniku ropy z vrtu BP v Mexickém zálivu v roce 2010. Zrušení zákazu bylo výsledkem dohody, v níž se firma zavázala uplatňovat soubor bezpečnostních a dalších opatření. Akcie v pátečním obchodování připsaly 0,2 %.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, čekal se mírnější růst o 0,2 %. Lednový 0,4% pokles byl revidován na -0,6 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby vzrostly také o 0,3 % po lednovém propadu o 0,6 % (revidováno z 0,0 %). Růst tržeb by nyní měl podle analytiků začít zrychlovat společně s teplejším počasím a zlepšujícími se příjmy domácností. Maloobchodní tržby se na celkových výdajích spotřebitelů podílejí asi 30 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. března klesl o 9 tisíc na 315 tisíc, čekal se mírný růst na 330 tisíc. Předchozí data byla revidována na 324 tisíc z 323 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. března klesl na 2,855 milionu z 2,907 milionu, čekal se mírnější pokles na 2,903 milionu. Čtyřtýdenní průměr klesl na 330 500 z 336 750 (revidováno z 336 500).
- Americký federální rozpočet skončil v únoru se schodkem 193,5 miliardy dolarů. Je to méně než deficit ve stejném období před rokem, který činil 203,5 miliardy dolarů, a zároveň lepší výsledek, než se čekalo. Vyplývá to z čtvrtečních údajů amerického ministerstva financí. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali, že v únoru federální rozpočtový deficit dosáhne 212 miliard dolarů.
- Bezpečnostní experti společnosti Target varovali vedení před možným únikem dat již na konci listopadu. To však nereagovalo, což vyústilo v odcizení až 40 milionů platebních údajů a 70 milionů dalších soukromých dat zákazníků řetězce Target. Informoval o tom Bloomberg Businessweek.
- Americká automobilka General Motors majitelům 1,6 milionu aut svolaných minulý měsíc do servisů nabídla zapůjčení vozu zdarma a příspěvek 500 dolarů na nový vůz. Chce tak zahladit špatný dojem ze svého přístupu k vadnému zapalování u řady vozů, kvůli němuž zemřelo při haváriích 12 lidí. Firma v dokumentech, které ve středu předložila úřadům, přiznala, že poruchu zapalování zjistila u některých aut již v roce 2001, o tři roky dříve, než uváděla dosud.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve Spojených státech čelí několika žalobám kvůli své mzdové politice. Zaměstnanci firmu obviňují z různých metod, kterými jim neoprávněně snižuje mzdy. "Jde tu o zaměstnance, kterým McDonald's záměrně a systematicky upírá mzdy," uvedl právník Joseph Sellers, jenž se na přípravě některých žalob podílel.
- Průměrná odměna zaměstnanců ve společnostech obchodujících s cennými papíry na Wall Street se loni zvýšila o 15 % na více než 164 000 dolarů. Odměny tak byly podle všeho nejvyšší od začátku finanční krize v roce 2008 a třetí nejvyšší od chvíle, kdy se začaly vést záznamy. Vyplývá to podle agentur AP a Reuters z odhadu, který ve středu zveřejnil hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.
- Soukromí investoři mají větší důvěru v britské akcie a reality než v jakoukoli jinou třídu aktiv, částečně díky omezování tempa nákupu dluhopisů ze strany Fedu. V porovnání s předchozím rokem se podle indexu banky Lloyds důvěra v realitní sektor zlepšila o 50 bodů a v akcie o 25 bodů. Naproti tomu důvěra v americké akcie se zvýšila jen o 7 bodů a sentiment ohledně akcií na mladých trzích se o tři body snížil.
- Klienti banky Goldman Sachs se začínají ptát, kdy skončí mnohaletý večírek na akciovém trhu. V poznámce to uvádí David Kostin z této americké banky. "Rozhovory s klienty odhalily, že má mnoho investorů smíšené pocity ohledně valuací a růstového potenciálu akcií," konstatuje Kostin. "Minulý týden jsme řešili dobrý nedávný výkon, ale současně historicky slabou návratnost akcií s vysokým očekáváním ohledně dlouhodobého růstu zisků. Tento týden v diskuzi pokračujeme," píše Kostin.
- Bývalý obchodník americké z investiční banky Goldman Sachs Fabrice Tourre bude muset zaplatit pokutu přes 825 000 dolarů za klamání investorů. Rozhodl o tom ve středu soud na Manhattanu. Porota shledala Tourreho odpovědným za podvod na investorech, když jim nepodal dostatečné informace o prodávaných cenných papírech spojených s rizikovými hypotékami.
- Americké velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly více, než se čekalo. Meziměsíční růst v lednu dosáhl tempa 0,6 % (odhad: 0,4 %). K růstu velkoobchodních zásob přispěly zejména automobilky a strojírenské společnosti. Bez započtení automobilů velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly o 0,4 %. Data za prosinec byla revidována na +0,4 % z +0,3 %.
- Počet volných pracovních pozic v USA v lednu vzrostl na 3,974 milionu. V meziročním srovnání se jedná o 8% růst. Data za prosinec byla revidována na 3,914 milionu z 3,990 milionu.
- Společnost Vanguard Group, která je třetím největším americkým zřizovatelem ETF, podala žádost k regulačním úřadům o možnost otevření aktivně spravovaných ETF. Ani v případě, že jí Komise pro cenné papíry a burzy povolení udělí, nebude to znamenat, že firma začne okamžitě nabízet aktivně řízené ETF.
- Andy Hargreaves, analytik z Pacific Crest, zvýšil doporučení na akcie Apple a stanovil cílovou cenu na 635 dolarů. Věří totiž, že na podzim Apple přinese na trh iPhone 6 a vydělá na něm více než na předchozím modelu.
- Společnost Men's Wearhouse koupí prodejce pánské módy Jos. A. Bank za 65 USD za akcii. Dohoda byla oznámena poté, co firma Jos. A. Bank na konci února odmítla nabídku Men's Wearhouse na převzetí za 63,50 USD za akcii. Celkem tak Men's Wearhouse za Jos. A. Bank v hotovosti zaplatí 1,8 miliardy USD.
- Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů. Akvizici, která se uskuteční formou výměny akcií, v pondělí oznámila Chiquita.
- Tržby řetězce restaurací McDonald's ve Spojených státech v únoru klesly o 1,4 %, čekal se přitom jen 0,6% pokles. Snižují se tak již čtvrtý měsíc v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za více než deset let. Naopak v Evropě tržby o 0,6 % vzrostly. Celkově tržby firmy klesly o 0,3 %.
- Bílý dům předpokládá, že americká ekonomika letos zrychlí růst na 3,3 % z loňských 1,9 %. Vyplývá to ze zprávy ekonomický poradců prezidenta Baracka Obamy pro Kongres. Napřesrok by měl růst dosáhnout 3,4 %. Zpráva upozorňuje, že řada faktorů brzdících hospodářský růst polevila, nebo dokonce zcela zmizela.
- Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.