Výsledková sezóna v USA za 2. čtvrtletí pozitivně překvapuje nejednoho investora

Co dnes stojí za zvýšenými zisky firem? Jedná se zejména o bezprecedentní snižování pracovních míst. Mzdy tvoří v USA téměř 70% celkových nákladů průměrné firmy.
Za první tři týdny překonalo očekávání analytiků celých 70% společností, což je ještě lepší poměr, než jsme mohli v sledovat při ohlašování výsledku v prvním čtvrtletí. Tentokrát jsou motorem růstu indexů právě pozitivní výsledky společností, zatímco před třemi měsíci indexy pozitivně reagovaly spíše na změnu účetních pravidel pro finanční instituce.
Prospěšná krize
Krize donutila společnosti k radikálním řezům, ke kterým dříve nebyla odvaha. Ve společnostech dnes tak zůstávají pouze pracovníci, kteří přináší firmám ekonomickou hodnotu. Dochází ke kreativní destrukci a produktivita práce raketově roste. Ačkoliv je snižování stavů pro mnoho jednotlivců i rodin bolestivý proces, pro ekonomiku je to v dlouhém období dobře, neboť přežijí pouze aktivity, kde se vytváří určitá hodnota.
Dále společnosti drasticky snižují zásoby. Pokud se nemusí, nevyrábí se a nejprve se likvidují stávající zásoby. Pokud jsou v tomto prostředí společnosti ziskové, pak cash-flow je ještě lepší. Z průzkumu nákupčích manažerů je zřejmé, že nové objednávky se v USA kontinuálně zlepšují. To by mělo mít za následek zpomalení procesu propouštění, zvýšení důvěry v ekonomiku a stabilizaci celkové spotřeby.
Rostoucí míra úspor jako riziko hospodářského růstu
V USA lze však na druhé straně do budoucna očekávat i zvyšování procenta úspor, které domácnosti odloží stranou, aby mohly splácet minulé dluhy. A to je faktor, který bude negativně působit na velikost tržeb.
Proto vnímáme perspektivně společnosti, které dokáží precizně hlídat svoje náklady, ovšem tržby generují i na vybraných rozvíjejících se trzích v Asii a Jižní Americe. Vždyť například v Číně roste spotřeba domácností meziročně o 15%.