Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr

Hrozby Spojených států a Evropské unie, že na vybraná odvětví ruského hospodářství uvalí v případě pokračující eskalace rusko-ukrajinského napětí tvrdé sankce, prozatím zůstávají nenaplněny. Zpravodajská agentura AP ale upozorňuje, že již v červenci letošního roku vejde v USA v platnost zákon, s jehož pomocí může Západ zasadit tvrdou ránu prakticky všem ruským bankám.
Agentura AP připomíná, že zákon, který politici ve Washingtonu schválili již v roce 2010, ukládá americkým bankám povinnost odvádět z některých finančních transakcí směřujících na účty vedené u zahraničních bank a také z přímých investic zahraničních finančních institucí do amerických aktiv 30% srážkovou daň.
Spojené státy zákon před čtyřmi lety schválily s cílem omezit daňové úniky, nyní se z něj však podle AP v kontextu událostí na Krymském poloostrově a východě Ukrajiny stává silná zbraň, kterou může Obamova administrativa do jisté míry využít i místo hospodářských sankcí, kterými dosud Rusku vyhrožovala.
Zákon sice zahraničním finančním institucím umožňuje, aby se "penalizacím" ze strany USA vyhnuly, ne všem ale tato možnost byla nabídnuta. Podmínkou, která banky z účasti v systému srážkových daní vyvazuje, je uzavření dohody s americkým finančním úřadem Internal Revenue Service (IRS) o poskytování daňových informací o zahraničních účtech amerických subjektů. Tuto dohodu již s USA uzavřely banky ze zhruba padesáti zemí, ruské finanční ústavy však na seznamu stále chybějí. A pokud se na tomto stavu v brzké době nic nezmění, budou si ruské banky muset dobře rozmyslet, zda se jim investice do amerických aktiv vůbec vyplatí. Například nákupy amerických vládních dluhopisů se jim totiž v takovém případě pěkně prodraží.
"Pro zahraniční banky, které s IRS nebudou mít uzavřené patřičné smlouvy, se bude jednat o závažný problém, který významným způsobem sníží jejich konkurenceschopnost," uvedl pro AP Mark E. Matthews, advokát ve společnosti Caplin & Drysdale. "Spojené státy je tímto opatřením de facto odstřihnou od svých bondů a znepříjemní jim i příjem peněz z USA," dodal. "Jsem přesvědčen, že by cílené využívání tohoto zákona proti ruským bankám mohlo být za jistých okolností skutečně účinnější než dosud představené sankce proti jednotlivým politikům," potvrdil Brian L. Zimbler z mezinárodní právní firmy Morgan Lewis.
O tom, že jsou si Spojené státy možnosti alternativního využití zákona velmi dobře vědomy, podle AP svědčí zejména skutečnost, že byla v březnu letošního roku ze strany IRS všechna probíhající vyjednávání přerušena. A nic prozatím nenasvědčuje tomu, že by se k nim úřad plánoval vrátit.
Zdroj: AP