US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,23 %
NASDAQ-0,29 %
S&P 500-0,14 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Co musíte ráno vědět (23. června)

Americké akcie na rekordech, evropské trhy poblíž několikaletých maxim, Mario Draghi odhodlaný držet se současných podpůrných opatření a dluhopisový guru jako rocková hvězda. To všechno musíte vědět.

Redakce IW
Redakce IW
22. 6. 2014 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily týden pátečním mírným posílením, za celý týden si všechny hlavní indexy připsaly přes procento

Investoři v pátek relativně v klidu zvládli takzvané quadruple witching, tedy vypršení opcí a futures na akcie a indexy. Při absenci zásadních ekonomických dat se zaměřili spíše na výsledky hospodaření některých firem a geopolitická rizika. Dow v pátek posílil o 0,15 % na rekordních 16 947,08 bodu, S&P 500 přidal 0,17 % na nové zavírací maximum 1 962,87 bodu (intradenní rekord dokonce 1 963,91 bodu), Nasdaq vzrostl o 0,20 % na 4 368,04 bodu. Dow i S&P 500 na denní bázi posílily pošesté v řadě. Výkonnost jednotlivých hlavních sektorů byla v pátek smíšená, dařilo se například odvětvím zdravotní péče a energetiky, ztrácely sektory telekomunikací a síťových služeb. následná tisková konference šéfky centrální banky Janet Yellenové, která působila holubičím dojmem. Investoři po jejím projevu nabyli přesvědčení, že úroky v USA hned tak neporostou. Dow za týden přidal 1,02 %, S&P 500 dokonce 1,37 % a Nasdaq 1,33 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vládnou, rekordní tabulky se přepisují každý den. Jak dlouho?

2. Evropské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, jsou blízko více než šestiletých maxim

Nervozita kolem vývoje v Iráku, ale také optimismus vyvolaný ve středu holubičím komentářem amerického Fedu určovaly tón evropskému pátečnímu obchodování. Celoevropský index DJ EuroStoxx 600 mírně oslabil o 0,01 % a zakončil týden blízko více než 6letých maxim. Za celý týden přidal půl procenta. Dařilo se i britskému indexu FTSE 100, který v pátek posílil o 0,25 %. Klesaly naopak akcie v Německu (DAX odepsal 0,17 %) a ve Francii (CAC 40 klesl o 0,48 %).

3. Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, v týdenním skóre ale zůstala těsně pod nulou

Index PX vzrostl v pátek o 0,24 % na 1 032,53 bodu. Burzu táhly vzhůru akcie energetické společnosti ČEZ (+0,74 %) a Telefóniky C.R. (+0,55 %). Dohromady s oběma společnostmi proběhly obchody za 585 milionů Kč, což byla polovina všech obchodů na burze. "Investoři u ČEZ čekali do pátku, zda přijde návrh vyšší dividendy ze strany státu, žádná zpráva se však zatím neobjevila, na valné hromadě se tak bude zřejmě hlasovat jen o původním návrhu. Přesto akcie ČEZ dále pokračují v růstu," napsali analytici z J&T Banky. Akcie Telefóniky C.R. se v pátek naposledy obchodovaly pod současným názvem, nově se firma jmenuje 02 Czech Republic. V pátek také skončilo "členství" akcií slovenské TMR v indexu PX, od pondělí platí nová báze již bez tohoto titulu. Dařilo se i akciím Komerční banky, která posílila o 1,71 %. VIG byla s růstem o 2,85 % nejvíce rostoucí firmou na burze. Další velké emise však ztrácely. To byl případ akcií rakouské Erste Group Bank, které ztratily 3,5 %. Akcie NWR oslabily o 2,05 %. Za celý týden index PX odepsal 0,02 %.

Anketa: Nejlepší investice na pražské burze do konce roku

Anketa: Nejlepší investice na pražské burze do konce roku

4. Očekávané události

V USA budou zveřejněny index aktivity chicagského Fedu, index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červen: 56,5 bodu, květen: 56,4 bodu) a prodeje stávajících domů (odhad květen: 4,75 milionu, duben: 4,65 milionu). V Evropě budou rovněž oznámeny předběžné údaje PMI (odhad červen: Německo služby 55,8 bodu, průmysl: 52,5 bodu, Francie služby: 49,5 bodu, průmysl: 49,5 bodu, eurozóna služby: 53,3 bodu, eurozóna průmysl: 52,1 bodu, květen: 56 bodů, 52,3 bodu, 49,1 bodu, 49,6 bodu, 53,2 bodu, 52,2 bodu). V Bruselu se sejdou zástupci zemí NATO, aby jednali mimo jiné o Ukrajině a Afghánistánu. Co se bude na trzích dít v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB se nyní soustředí na současné nástroje podpory ekonomiky, QE zvážíme, sazby zůstanou nízké delší dobu

Rozsáhlé nákupy aktiv jsou součástí sady nástrojů Evropské centrální banky, v tuto chvíli však banka neplánuje jejich využití a hodlá se soustředit na svůj poslední soubor stimulačních nástrojů. Uvedl to prezident ECB Mario Draghi v rozhovoru pro nizozemský list De Telegraaf. Dodal, že oživení eurozóny je zatím slabé, nerovnoměrné a zranitelné a úrokové sazby zůstanou nízké ještě delší dobu. Na dotaz, co by se muselo stát, aby ECB zahájila program nákupu aktiv, známý také jako kvantitativní uvolňování, Draghi uvedl, že by to byla odpověď na zhoršení inflačních očekávání ve středně dlouhém období. "V tuto chvíli se soustředíme na opatření oznámená 5. června," citovala z rozhovoru Draghiho agentura Reuters.

6. EU řeší, zda pružnější přístup ke schodkům nepomůže růstu

Pružnější výklad rozpočtových pravidel Evropské unie by mohl pomoci realizovat potřebné reformy a výrazněji podpořit ekonomický růst členských zemí, míní státy osmadvacítky. Diskuze o možném rozvolnění Paktu stability a růstu v EU sílí týden před blížícím se unijním summitem v Bruselu. Podobné úvahy zmiňuje také budoucí italské předsednictví unie, které se kormidla osmadvacítky ujme ve druhé polovině letošního roku.

7. Google další akvizicí proniká hlouběji do domácností, jeho firma Nest kupuje společnost Dropcam

Výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest Labs, který patří internetové firmě Google, koupí za 555 milionů USD firmu zaměřenou na monitorování domácností webovými kamerami Dropcam a cloudové služby na nahrávání vznikajících videí. Informuje o tom technologický blog Re/code. Akvizice je další snahou Googlu proniknout hlouběji do domácností spotřebitelů. Výstižně akvizici komentovala PR manažerka společnosti Box. Celkem dobře svým tweetem vyjádřila, co si o celém obchodu myslí Silicon Valley.

Šéf společnosti Nest uvedl, že data získaná díky činnosti společnosti Dropcam nebudou předávána třetím stranám bez souhlasu uživatelů, tedy ani firmě Google. To je vzhledem k povaze podnikání Googlu a obou menších firem pro veřejnost podstatná informace.

8. Španělský recept na ekonomické oživení: Snížíme sazby daní, omezíme úlevy

Španělská vláda v pátek představila daňovou reformu, s jejíž pomocí chce urychlit oživování ekonomiky z dlouhé recese. Plán předpokládá všeobecné snížení sazeb daně z příjmu a dočasný pokles daně z firemních zisků. Možný výpadek daňových příjmů by mělo vynahradit rozšíření daňové báze prostřednictvím omezení daňových úlev, uvedla agentura Reuters. Daňová reforma by podle výpočtů vlády měla zajistit posílení HDP země v letech 2015 a 2016 o 0,55 %. V letošním roce by ekonomika po pěti letech poklesu nebo stagnace měla podle odhadů vzrůst o 1,2 %.

Česko rizikovější než Španělsko nebo Řecko? Ale kdepak!

9. Alstom souhlasí s nabídkou GE na převzetí své energetické divize

Správní rada francouzské průmyslové skupiny Alstom jednomyslně schválila nabídku amerického konglomerátu General Electric na koupi energetické divize francouzské firmy. Oznámil to Alstom v sobotním prohlášení. Nabídku v pátek podpořila také francouzská vláda. GE nabídla Alstomu za divizi v hotovosti 17 miliard USD s další spolupráci. Závěrečný návrh není jen v zájmu Alstomu a jeho akcionářů, ale poskytuje také záruky v souvislosti s obavami, které vyslovila francouzská vláda, píše se v prohlášení. O divizi měl zájem také německý koncern Siemens a japonská Mitsubishi Heavy Industries.

10. Britští byznysmeni chtějí po vládě, aby je chránila před zásahy EU

Skupina šéfů britských bank, pojišťoven a podnikatelů vyzvala ministerského předsedu Davida Camerona, aby chránil britské zájmy před zásahy Evropské unie. Obávají se, že slábnoucí vliv Británie v Bruselu by mohl těžce poškodit jejich obory podnikání. V dopise, který zveřejnil list Sunday Times, 54 šéfů předních podniků a dalších podnikatelů tvrdí, že byrokracie a plány EU zdanit finanční instituce budou nadále narušovat konkurenceschopnost Británie na trzích, na kterých má země nyní z globálního hlediska jedinečnou pozici. Autoři dopisu vedou podniky, které zaměstnávají zhruba milion lidí.

11. Rally jako na jaře 1987. Dopadne to s akciemi stejně?

Současný stav, kdy ekonomika sice roste jen pomalu, ale jsou minimální úrokové sazby, dluhopisy vynášejí příliš málo na to, aby byly ve srovnání s akciemi atraktivní pro investory, a akcie proto rostou k výšinám, připomíná jaro roku 1987. Tehdejší články v médiích o dění na trzích (například tento v Los Angeles Times) snad ani nemohou lépe pasovat na současný stav. Víme, co přišlo na americké burze na podzim 1987.

Současní optimisté věří, že se historie opakovat nebude, protože Fed má k dispozici "účinné nástroje". Jak to s americkou akciovou rally dopadne, teprve uvidíme. Aktuálně se jen těžko určuje hranice, na níž by se měla zastavit. K odstartování propadu ale stačit i zdánlivá drobnost.

5 věcí, které mohou ukazovat na tržní korekci

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bill Gross: Jsem 70letý Justin Bieber

Bill Gross musí být přesvědčený, že má jeden z největších hráčů na dluhopisovém trhu, tedy jeho společnost PIMCO, před sebou zářivou budoucnost. Možná až tak zářivou, že potřebuje černé brýle. Na čtvrteční Morningstar Investment Conference v Chicagu bavil i šokoval, když mimo jiné řekl: "Opakujte po mně: Bill Gross je nejmilejší, nejodvážnější, nejpříjemnější a nekrásnější lidská bytost, jakou jsme kdy potkali." Svou reputaci v médiích po "rozchodu" s dlouholetým kolegou Mohamedem El-Erianem, novináři velice dobře přijímaným, přirovnal například k rodině Kardashianových. Nakonec se označil za "70letého Justina Biebera".

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná