Evropské akcie vstoupily do nového týdne se ztrátami, dolů je stáhl realitní sektor

Evropské akcie v pondělí obnovily pokles. Investoři sice ocenili uklidnění situace kolem krachující portugalské banky Banco Espírito Santo, trhy však tlačil dolů realitní sektor.
Britský FTSE 100 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,34 % a německý DAX odevzdal 0,61 %.
Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,2 %. Index má za sebou dva ztrátové měsíce v řadě a v uplynulém týdnu odevzdal téměř 2,9 % a zakončil na nejnižší hladině od 16. dubna. Nejvíce se v pondělí dařilo automobilkám, ropným společnostem a sektoru základních materiálů, odepisovaly naopak technologie a chemický sektor.
Světové akcie v minulém týdnu kvůli obavám z krachu Argentiny ztratily téměř 1,2 bilionu dolarů ze své hodnoty.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Portugalsko napumpuje do problémové společnosti Banco Espírito Santo (BES) 4,9 miliardy eur, aby tak uchránilo podle aktiv největší veřejně obchodovanou banku v zemi. V noci na pondělí to oznámila portugalská centrální banka. Lisabon použije k záchraně převážně peníze z šesti miliard eur, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu. Evropská komise již podle agentury Reuters dala na vědomí, že záchrana BES, což je podle aktiv největší veřejně obchodovaná banka v Portugalsku, je v souladu s unijními úvěrovými pravidly.
- Analytický tým Bank of America Merrill Lynch varuje, že akcie evropských bank obnovily ztrátový trend, což by mohlo být katalyzátorem výprodeje všech rizikových aktiv. V důsledku toho by měl dále trpět i kurz eura vůči dolaru.
- Německo definitivně zablokovalo zbrojní kontrakt německé společnosti Rheinmetall s Ruskem. Zakázka se podle agentury DPA týká vybudování bojového výcvikového střediska v Rusku, na kterém se Rheinmetall podílí. Německo v reakci na ruský zábor ukrajinského Krymu kontrakt v březnu pozastavilo.
- Britské bankovní skupině HSBC klesl zisk před zdaněním v letošním prvním pololetí o 12 % na 12,3 miliardy dolarů. Za poklesem zisku stojí podle firmy především slabší začátek letošního roku. HSBC je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v červenci klesl na 62,4 bodu (odhad: 62 bodů) z 62,6 bodu v červnu.
- Realitní společnost GSG Group, která je pod kontrolou Radovana Vítka, plánuje získat miliardu eur od mezinárodních investorů na expanzi napříč Evropou. Společnost se zajímá o možné akvizice především ve střední Evropě, která je hlavním ohniskem jejího zájmu, ale nebrání se ani expanzi na západ, například do Francie, Itálie nebo Švýcarska, uvedl ředitel společnosti Martin Němeček v rozhovoru 31. července. Firma má také zájem o 16,8% podíl v rakouské CA Immobilien Anlagen, který nabízí k prodeji rakouská UniCredit Bank.
- Eurozóna: Index cen výrobců v červnu roste o 0,1 % meziměsíčně (odhad: 0,0 %) a meziročně klesá o 0,8 % (odhad: -1,0 %).
- Nálada investorů v eurozóně tento měsíc prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň za poslední rok. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná organizace Sentix. Výsledek dává do souvislosti s horšími očekáváními růstu, do kterých se promítly hospodářské sankce Evropské unie proti Rusku. Index nálady investorů v zemích platících eurem pro srpen klesl na 2,7 bodu z červencových 10,1 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpokládali pouze mírné snížení na 9,0 bodu.
- Evropská centrální banka (ECB) i evropská ekonomická mocnost Německo by měly zvýšit svou aktivitu při podpoře hospodářského růstu a v boji proti "reálné hrozbě deflace". V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekl francouzský prezident François Hollande.
- Spencer Dale opouští po 25 letech řady zaměstnanců britské centrální banky. Od příchodu Marka Carneyho se tak jedná o třetího vysoce postaveného člena Bank of England, který odchází.
- Pařížský klub věřitelů obdržel od Argentiny první splátku dluhu, u kterého již vypršela doba splatnosti. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Spor ohledně nesplacených dluhů byl v roce 2001 důsledkem státního bankrotu Argentiny. Minulý týden se země v platební neschopnosti ocitla znovu, když ve stanovené lhůtě nedokázala vyřešit spor o svůj dluh se soukromými investory.
- Bývalý guvernér Bank of England Mervyn King upozorňuje na to, že pro trh budou velice důležité výsledky takzvaných stres testů evropských bank. Oznámeny budou koncem října.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
