US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (9. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, co hrozí Skotsku, pokud se rozhodne nezávislost, a jakou radostnou novinu oznámila britská královská rodina? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
8. 9. 2014 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne mírně ztrácely, S&P 500 spadl z rekordu

Americké akcie v úvodu týdne kolísaly a obchodovaly se smíšeně. Ztráty ropných společností nedokázal vyvážit ani technologický sektor. Dow odepsal 0,15 %, S&P 500 0,31 % a technologický Nasdaq připsal díky rally akcií Yahoo! 0,20 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Boeing, Microsoft a Intel, ztrácely naopak ExxonMobil, Wal-Mart a Chevron. Ropné společnosti oslabovaly v reakci na klesající cenu ropy Brent, která po více než roce spadla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Výprodej akcií ropných firem zastínil i rally v technologickém sektoru.

Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

Goldman Sachs znovu obléká býčí kabát

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli valuacím i průzkumu veřejného mínění ve Skotsku

Evropské akcie v pondělí ztrácely. Investoři zvažovali valuace a akcie ve Spojeném království negativně reagovaly na víkendový průzkum veřejného mínění ve Skotsku, podle něhož si více Skotů přeje nezávislost než setrvání v unii. Britský FTSE 100 odepsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,26 %, německý DAX naopak zpevnil o 0,11 %. Regionální Stoxx Europe ztratil půl procenta. Nejhůře si vedly ropné společnosti poté, co cena ropy Brent poprvé za více než rok klesla pod 100 dolarů za barel. Dařilo se naopak technologickému sektoru a sektoru zdravotní péče.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA růst, v Evropě vybírání zisků

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza zahájila týden mírnou ztrátou, dolů ji stáhly akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX odepsal v pondělí 0,21 % na 994,95 bodu. Dolů burzu stáhly především akcie společnosti ČEZ, které dosáhly největšího objemu a ztrácely 0,75 %. Nedařilo se však ani bankovním titulům - Erste Group Bank odepsala 0,58 % a Komerční banka 0,14 %. Největší ztrátu zaznamenaly cenné papíry likérky Stock, které odevzdaly 2,27 %. Největší procentuální zisk si naopak připsaly akcie developerské společnosti Orco, které zpevnily o 1,23 %, a přes procento posílil i Unipetrol.

Růst průmyslové produkce v červenci v České republice pokračoval, stavební produkce naopak klesla

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na 7,4 %, přibývá volných míst

4. Očekávané události

V úterý zveřejní Francie obchodní bilanci (odhad: -5 miliard eur, předchozí -5,4 miliardy eur). Spojené království odhalí průmyslovou výrobu za červenec (odhad meziročně +1,3 %, červen: +1,2 %, meziměsíčně +0,2 %, červen: +0,3 %) a obchodní bilanci (odhad červenec: -9,1 miliardy liber, červen -9,4 miliardy liber). Spojené státy vydají zprávu o otevřených pracovních pozicích v červenci (odhad: 4,711 milionu, červen 4,671 milionu) a Kanada zahájenou výstavbu v srpnu (odhad: 197 tisíc jednotek, červenec: 200 tisíc jednotek). Trhy budou sledovat především společnost Apple, která by na úterní akci měla odhalit dva nové modely iPhonu, chytré hodinky, platební systém a termíny spuštění nových operačních systémů. Akci budeme sledovat živě. Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Krugman varuje Skotsko před nezávislostí

Referendum o nezávislosti ve Skotsku se blíží (18. září) a ekonom Paul Krugman se zapojil do diskuze. Varuje Skotsko před tím, aby si v případě nezávislosti ponechalo libru, jak zastánci svobodného Skotska doufají. Země se tak podle Krugmana totiž vzdá klíčového faktoru ekonomické bezpečnosti. Krugman připomíná snad nejdůležitější lekci, kterou trhy naučila krize v eurozóně - státy, které si nemohou tisknout peníze samy, se dostávají do vážných dluhových problémů, zatímco země s vlastní měnou nikoli (většinou).

6. Goldman Sachs znovu obléká býčí kabát

Po červencovém varování před krátkým propadem změnili v pondělí analytici z investiční banky Goldman Sachs opět názor na akcie. Vydali doporučení "overweight" a očekávají růst v krátkém a středně dlouhém období. "Zvyšujeme doporučení na akcie v horizontu tří měsíců. Očekáváme růst zisků, dividend a vyšší rizikovou přirážku," napsal tým Goldman Sachs pro globální investice, do něhož patří například Peter Oppenheimer a Anders Nielsen.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Připravují se býci na nejsilnější kvartál roku?

7. EBRD varovala před hospodářskými dopady ruského embarga

Ruské embargo na dovoz potravin může citelně poškodit hospodářský růst v pobaltských zemích, Norsku, Polsku a Maďarsku. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Dodala, že nejvíce postiženou zemí bude pravděpodobně Litva, ve které se vývoz potravin do Ruska podílí na hrubém domácím produktu téměř třemi procenty.

8. EU v příštích dnech přitvrdí sankce vůči Rusku, dále sleduje vývoj

Evropská unie v příštích několika dnech přitvrdí protiruské sankce způsobem, který byl domluven koncem minulého týdne. Večer se na tom shodli diplomaté unijní osmadvacítky. EU ale také začne hledat způsob, který umožní v závislosti na vývoji na Ukrajině omezení v budoucnu zmírnit.

9. Japonská ekonomika narazí, spotřeba domácností ochladne

Japonská centrální banka očekává, že spotřebitelské výdaje domácností budou pomalu oživovat. Soustředí se přitom na relativně malý růst nominálních mezd spíše než na prudký pokles reálných mezd. Podle analytiků z Goldman Sachs propadá banka peněžní iluzi, pozitivní vlivy budou převáženy negativním dopadem nízkých reálných mezd a spotřeba domácností naopak poklesne.

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla nejvíce od počátku roku 2009

10. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září podruhé za sebou klesla

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září podruhé za sebou klesla, a dostala se tak na nejslabší úroveň za více než rok. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Údaje podle ní signalizují, že se eurozóna vrátí do hospodářské recese. Index důvěry investorů se tento měsíc propadl na -9,8 bodu ze srpnových +2,7 bodu. Nachází se tak na nejnižší hodnotě od loňského července. Analytici podle průzkumu agentury Bloomberg očekávali mnohem mírnější pokles na +1,4 bodu.

11. Morgan Stanley: Známe důvod, proč světová ekonomika bude ještě mnoho let růst

Přestože se mluví o problémech velkých ekonomik, zejména těch evropských, analytici z investiční banky Morgan Stanley tvrdí, že světový růst ohrožen není. Mají pro to závažný důvod. "Růstový cyklus bude prodloužen díky nesynchronizovanému světu. Ekonomický růst a měnová politika jsou v různých částech světa v různé fázi. To snižuje pravděpodobnost přehřátí a je jedním z důvodů, proč současná světová expanze může být nejdelší v historii," píší analytici z Morgan Stanley.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský následnický pár čeká druhého potomka

Britský princ William a vévodkyně Kate potvrdili, že čekají druhého potomka, a to pouhý rok po narození George, který je po princi Charlesovi a svém otci Williamovi třetí v pořadí následníků britského trůnu. Vévodkyně Kate podobně jako při prvním těhotenství trpí silnými ranními nevolnostmi a navštěvuje lékaře.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie