Americké akcie v pátek i přes rally debutující Alibaby uzavřely smíšeně, celý týden byl ale pro trh velice úspěšný

Americké akciové trhy v pátek nakonec většinu počátečních mírných zisků ztratily. Nepatrně posílil jen index Dow, který tak již potřetí v řadě vystoupil na nový rekord. Vliv silného debutu akcií čínského internetového giganta Alibaba smazaly propady jiných velkých technologických titulů.
Index Dow v pátek posílil o 0,08 % na 17 279,84 bodu, zatímco širší index S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 010,40 bodu a úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel při poklesu o 0,3 % na 4 579,79 bodu.
Trh se soustředil na debut akcií čínské Alibaby. Akcie firmy zahájily vzestupem o 36 % nad emisní cenu 68 dolarů a podobný přírůstek si udržely až do konce obchodování, které zakončily na 93,89 USD.
Vliv silného debutu Alibaby ale setřel pokles jiných velkých technologických akcií, který strhl dolů trh Nasdaq. Akcie společnosti Oracle po zprávě o odstoupení zakladatele a dlouholetého šéfa Larryho Ellisona z funkce generálního ředitele a jeho nahrazení dvěma nástupci spadly o zhruba pět procent. Akcie Yahoo!, jimž by jako největšímu vlastníkovi Alibaby teoreticky měl pomoci silný růst ceny akcií čínské firmy, během dne smazaly zisky a končily s výraznou ztrátou.
Zpočátku Wall Street podpořilo vítězství unionistů ve skotském referendu, které odstranilo z trhu jednu z nejistot. To během dne posílilo evropské akciové trhy, i když i tam vliv této události postupně vyprchal. "Trhy reagovaly na Alibabu i skotské referendum. Je však také pravda, že investoři si na akcie Alibaby dělali místo a celý týden vyprodávali technologické akcie. Teď se vracíme k normálu," uvedl Paul Nolte z Kingsview Asset Management.
Z indexu S&P 500 nakonec klesala většina sektorů. Nejhůře na tom byly technologické a finanční akcie, dařilo se naopak síťovým službám.
V pátek také proběhlo na amerických trzích takzvané quadruple witching, tedy vypršení opcí a futures na akcie a indexy. To obvykle vyvolává vyšší volatilitu. Index VIX ale v pátek nakonec vzrostl jen neznatelně.
Začaly se prodávat nové modely iPhonů. Ve Spojených státech bude veřejností jen málo věcí sledovanějších než víkendové prodeje těchto telefonů. Akcie firmy v pátek odepsaly 0,82 %. Odhady víkendových prodejů se pohybují mezi 6 a 10 miliony kusů. Problémem by byly zprávy o nedostatečných dodávkách výrobků, případně nižší objemy prodejů.
Za celý týden Dow přidal 1,74 %, S&P 500 zakončil silnější o 1,26 % a Nasdaq posílil o 0,27 %.
Americký dolar na konci týdne výrazně zpevnil a vůči koši měn zaznamenal již desátý týden růstu za sebou. Investoři sázejí na to, že úrokové sazby ve Spojených státech porostou rychleji, než se dosud čekalo.
Světové ceny ropy zůstaly nízko, severomořská ropa Brent se ale po prudkých výkyvech během týdne stabilizovala kolem 98 USD za barel. Tlaky na pokles cen této strategické suroviny plynoucí z vysoké nabídky a slabé poptávky vyrovnávají na trhu obavy z toho, že by ropný kartel OPEC mohl snížit těžbu.
"Je dost těžké najít něco, co by cenu ropy podpořilo. Ekonomiky Číny a Evropy jsou slabé a zvyšují tlak na další pokles," řekl agentuře Reuters Tetsu Emori, který řídí komoditní fondy ve společnosti Astmax. Podle analytiků ropný trh ignoroval vzestup evropských akciových trhů v reakci na odmítnutí nezávislosti Skotska v referendu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Čínská e-commerce společnost Alibaba své akcie v rámci IPO na NYSE upsala při ceně 68 dolarů za kus. Společnost měla z IPO získat 21,77 miliardy dolarů, přičemž její celkové ocenění dosahovalo na základě stanovené upisovací ceny 167,62 miliardy dolarů. Primární veřejná nabídka akcií Alibaby se tím stala druhou největší takovou transakcí ve světové historii. Očekávalo se, že Alibaba akcie nabídne za 66 až 68 dolarů za kus. První obchod proběhl krátce před šestou hodinou (SELČ) s cenou 92,70 dolaru za akcii. IPO jsme sledovali živě.
- Guvernér Fedu Richard Fisher očekává první zvýšení úrokové sazby na jaře 2015.
- Předstihové ukazatele v srpnu +0,2 % (odhad: +0,4 %, červenec: +0,9 %).
- Meziroční tempo inflace se v Kanadě v srpnu ve srovnání s červencem nezměnilo. Index spotřebitelských cen meziročně vzrostl v souladu s odhady opět o 2,1 %. Meziměsíčně ceny po červencovém poklesu o 0,2 % v souladu s odhady stagnovaly. Jádrový index spotřebitelských cen podle údajů kanadské centrální banky meziročně vzrostl také o 2,1 % a meziměsíčně se zvýšil o 0,5 %.
- Americká společnost Apple v pátek zahájila prodej nových verzí populárních telefonů iPhone. Spuštění prodeje na mnoha místech provázely dlouhé fronty. Firma již začátkem týdne uvedla, že objednávky na nové telefony jsou rekordní.
- Spojené státy americké se na finančních trzích zaručí za nový dluh Ukrajiny ve výši jedné miliardy dolarů. V pátek to na svém twitterovém účtu napsal ukrajinský prezident Petro Porošenko. USA Ukrajině zároveň poskytnou 53 milionů dolarů na obranu země a humanitární potřeby.
- Americká automobilka Ford Motor omezí v příštích dvou měsících výrobu ve své hlavní evropské továrně v Kolíně nad Rýnem, která vyrábí nejprodávanější model Ford Fiesta. Důvodem je slabá poptávka na důležitých trzích v regionu, oznámila v pátek automobilka.
- Ruská vláda v pátek popřela zprávy, podle nichž americký těžební koncern Exxon Mobil zastavil průzkum arktických ropných nalezišť v Karském moři, na němž pracuje s největší ruskou ropnou společností Rosněfť. Zprávu přinesla agentura Bloomberg, podle níž Exxon zastavil průzkumné vrty několik dní poté, co USA a Evropská unie před týdnem oznámily proti Rusku nové sankce kvůli ukrajinské krizi. Ty mimo jiné zakázaly západním firmám podílet se na hlubinné těžbě i průzkumu ropných nalezišť v arktických vodách nebo pobřežním šelfu.
Za celý týden získal Dow Jones 1,7 procenta a S&P posílil o 1,3 procenta. Trh Nasdaq proti minulému pátku stoupl o 0,3 procenta.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- OECD snížila predikci růstu ekonomiky eurozóny na 0,8 % v letošním roce a 1,1 % v roce 2015. V květnové projekci OECD ještě počítala s letošním růstem o 1,2 %. Spojené státy podle predikce porostou tempem 2,1 % letos a 3,1 % v následujícím roce. V květnové projekci OECD počítala s růstem o 2,6 % v letošním roce. Čínský HDP by měl letos vzrůst o 7,4 %, nová predikce se tedy od té květnové neliší.
- Účastníci mezinárodní konference v Paříži se v pondělí dohodli na široké podpoře Iráku v boji proti islámským radikálům. Pomoc bude poskytnuta všemi prostředky, mezi nimiž budou i prostředky vojenské. Vyplývá to ze závěrečného prohlášení, z něhož citovala agentura AFP.
- Společnost Microsoft oznámila v pondělí uzavření dohody ohledně převzetí firmy Mojang, výrobce hry Minecraft. Microsoft společnost převezme za zhruba 2,5 miliardy dolarů.
- Společnost Apple dostala na nové telefony iPhone za prvních 24 hodin jejich objednávání rekordní počet více než čtyři miliony objednávek. Je to více, než firma bude schopna vyexpedovat do svých prodejen do 19. září, kdy začíná jejich prodej v USA a v osmi dalších zemích. Mnozí zákazníci tak své telefony dostanou až během října, sdělil v pondělí Apple.
- Americký miliardář a investor William Ackman, kterého proslavily agresivní výpady proti firmě Herbalife a jiným velkým americkým společnostem, jde s jedním ze svých fondů na burzu v Amsterodamu. Oznámila to v pondělí podle agentury Reuters společnost. Fond Pershing Square Holdings chce prostřednictvím primární emise získat dvě miliardy dolarů.
- Cognizant kupuje 2,7 miliardy USD společnost TriZetto, která se zaměřuje na IT ve zdravotnictví. Transakci chce Cognizant Technology Solutions financovat v hotovosti. TriZetto je od roku 2008 soukromě vlastněná společnost. Nově vzniklá firma bude mít tržby ze sektoru zdravotní péče okolo 3 miliard USD ročně a bude spolupracovat s asi 245 tisíci poskytovateli zdravotní péče. Transakce by měla být dokončena v posledním kvartálu 2014.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v září roste na 27,5 bodu z 14,69 bodu v srpnu (odhad: 15,95 bodu).
- Produkce amerického průmyslu se v srpnu meziměsíčně snížila o 0,1 %, poprvé od ledna letošního roku, ačkoliv se očekával 0,3% růst. Červencový 0,4% růst byl navíc revidován níže na +0,2 %. Využití kapacit mělo mírně vzrůst na 79,3 % z červencových 79,1 % (revidováno z 79,2 %), namísto toho kleslo na 78,8 %. Výroba ve zpracovatelském sektoru se snížila o 0,4 %, čekal se růst o 0,2 % po červencových 0,7 % (revidováno z +1,0 %).
- Světová pivovarská jednička Anheuser-Busch InBev popřela, že by se chystala podat nabídku na převzetí svého hlavního globálního konkurenta SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje. Zprávu o možné fúzi přinesl v pondělí deník The Wall Street Journal, který citoval nejmenované zdroje, poté, co rodina Heinekenů odmítla nabídku od SABMiller na spojení. Akcie Anheuser-Busch InBev v reakci na zprávy přidaly přes 3 %.
- Americká internetová videopůjčovna Netflix zahájila provoz v Německu. Společnost chce nejpozději do deseti let získat na trhu pro on-line přenos filmů a televizních pořadů desetiprocentní podíl, řekl německé edici deníku Wall Street Journal generální ředitel Netflixu Reed Hastings.
- Index cen výrobců v USA podle očekávání meziměsíčně 0,0 %, meziročně +1,8 %. Odhady podle agentury Reuters počítaly s meziměsíčním růstem cen o 0,1 %, podle Bloombergu měly ceny stagnovat. Bez jídla a energií ceny podle očekávání meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (v červenci +0,2 %).
- Nemovitostní společnost Washington Prime koupí za 2 miliardy dolarů firmu Glimcher Realty Trust.
- Plány šéfů velkých amerických firem na přijímání nových zaměstnanců a zvyšování kapitálových výdajů pomalu berou zasvé. Index ekonomického výhledu sestavovaný společností Business Roundtable, který odráží očekávání šéfů amerických firem pro následujících šest měsíců, v letošním druhém čtvrtletí klesl na 86,4 bodu z 95,4 bodu. Dlouhodobý průměr indexu je 80,2 bodu.
- Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání snížil objem měsíčně odkupovaných cenných papírů o dalších 10 miliard USD na 15 miliard. Rekordně nízká základní úroková sazba zůstane v platnosti delší dobu, pro konec roku 2015 Fed počítá podle mediánu odhadů jednotlivých guvernérů se sazbou 1,375 %, v pololetí s 1,125 %. Na konci roku 2017 by sazba měla být na 3,75 %. Janet Yellenová ale zdůraznila, že změny sazeb nejsou navázány na kalendář, ale na ekonomická data.
- Inflace ve Spojených státech v srpnu nečekaně zpomalila na 1,7 % meziročně z 2,0 % v červenci, očekávalo se mírnější zvolnění na 1,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, poprvé za více než rok, očekávala se stagnace po červencových +0,1 %. Jádrová inflace klesla na 1,7 % meziročně (čekala se stagnace na červencových 1,9 %) a meziměsíčně se jádrové ceny (očištěné o vliv cen potravin a energií) nezměnily poprvé od října 2010, čekal se 0,2% růst.
- Výsledky společnosti FedEx v jejím prvním fiskálním čtvrtletí roku 2015 předčily odhady trhu. Firma vykázala zisk na akcii ve výši 2,10 USD, čekalo se 1,96 USD, a výnosů 11,7 miliardy dolarů, přestože se očekávalo 11,47 miliardy dolarů.
- Americká společnost Apple se chystá 21. října představit dva nové iPady a novou verzi svého operačního systému. Informoval o tom server Daily Dot, který se odvolává na informované zdroje. V Londýně se podle agentury AP mezitím již tvoří fronty na nový smartphone iPhone 6, jehož prodej má v USA a dalších osmi zemích začít 19. září.
- Nálada amerických stavitelů se v září vyšplhala na téměř devítileté maximum. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) vyskočil na 59 bodů (nejvýše od listopadu 2005) ze srpnových 55 bodů, ačkoli se očekával mírnější nárůst na 56 bodů.
- Deficit běžného účtu ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí snížil na 98,51 miliardy dolarů ze 111,2 miliardy dolarů (odhad: 113,4 miliardy dolarů).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v srpnu klesla o 14,4 % na 956 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se pokles o 5 % po červencových 1,12 milionu jednotek (revidováno z 1,09 milionu). Počet vydaných stavebních povolení klesl o 5,6 % na 998 tisíc anualizovaně, očekával se pokles o 1,6 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. září klesl o 36 tisíc na 280 tisíc. Čekal se pokles na 305 tisíc z předchozích 316 tisíc (revidováno z 315 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. září nejníže od května 2007 o 63 tisíc na 2,429 milionu z 2,492 milionu (revidováno z 2,487 milionu), očekával se pokles na 2,466 milionu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v září klesá na 22,5 bodu ze srpnových 28 bodů (odhad: 23 bodů).
- Počítačová společnost Oracle ve čtvrtek oznámila, že její spoluzakladatel a dosavadní výkonný ředitel Larry Ellison odstupuje z funkce. Muž, který firmu vedl 37 let, byl jedním z nejdéle sloužících amerických manažerů. Ellion nicméně nebalí kufry zcela, ve společnosti bude nadále působit na pozici technického ředitele a také v roli výkonného předsedy. Na Ellisonovo místo nastoupí dvojice Safra Catzová a Mark Hurd.
Zdroj: CNBC, ČTK