US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden oslabily

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Investory dopoledne mírně znepokojila zpráva výzkumného institutu GfK, podle níž nálada mezi německými spotřebiteli druhým měsícem v řadě klesla. Trhy vyhlížely také zprávu o vývoji americké ekonomiky, která odpoledne ukázala, že hospodářství USA v letošním druhém čtvrtletí vzrostlo o 4,6 % anualizovaně. To mimo jiné podpořilo vyhlídky v brzké zvyšování úrokových sazeb v USA a přispělo k oslabení eura vůči dolaru.

Redakce IW
Redakce IW
26. 9. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 posílil o 0,15 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,91 %. Německý DAX naopak o 0,20 % klesl. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,54 % na 3 219,58 bodu. Dařilo se akciím z realitního odvětví a bankovním titulům, v červených číslech naopak skončily sektor základních materiálů, pojišťovnické odvětví a sektor maloobchodu.

Akcie největší evropské pojišťovny Allianz (-6,18 %) v pátek zlevnily o více než šest procent poté, co se na trhu objevily zpráva, že dluhopisový guru Bill Gross odchází ze společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO), která je dceřiným podnikem pojišťovny. Gross v investiční společnosti PIMCO spravoval největší světový investiční fond Pimco Total Return. V poslední době nicméně fond čelí masivnímu odlivu investorů, peníze z něj odtékají již 16 měsíců v řadě.

Za celý týden britský index FTSE 100 klesl o 2,73 % na 6 649,39 bodu, německý DAX oslabil o 3,15 % na 9 490,55 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,43 % na 4 394,75 bodu. Index DJ Euro Stoxx za pět obchodních dní oslabil o 1,64 %.

Hlavní páteční události na evropských trzích

  • Nálada mezi německými spotřebiteli se podle výzkumného institut GfK druhým měsícem v řadě zhoršila. Index spotřebitelské nálady pro říjen klesl na 8,3 bodu. Očekával se pokles na 8,5 bodu z předchozích 8,6 bodu. Index ekonomického očekávání stagnuje na 4,4 bodu. Mezi spotřebiteli narůstají obavy z dopadů zahraničních konfliktů na největší evropskou ekonomiku, zejména z vlivu rusko-ukrajinské krize. V září index oslabil nejvýrazněji za více než tři roky a klesl poprvé od ledna 2013.
  • Německý index vývozních cen v srpnu v meziměsíčním i meziročním srovnání klesl. Meziměsíčně se snížil o 0,1 % (odhad: -0,2 %, červenec: -0,4 %) a meziročně o 1,9 % (odhad: -2 %, červenec: -1,7 %).
  • Ziskovost energetické společnosti ČEZ se v posledních letech dramaticky zhoršila. Vedení firmy chce proti tomuto trendu bojovat mimo jiné akvizicemi středoevropských firem z energetického sektoru. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny to potvrdil šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Firma podle něj potřebuje růst, aby zajistila stabilní dividendu, na kterou jsou akcionáři zvyklí. Kromě Slovenských elektráren se v jejím hledáčku nově objevila i polská Energa.
  • Moskevský soud zabavil ruskému konglomerátu Sistěma na žádost generální prokuratury akcie ropné společnosti Bašněfť. Oznámil to v pátek úřad generálního prokurátora. Šéfa Sistěmy Vladimira Jevtušenkova vyšetřovatelé od poloviny měsíce stíhají a obviňují ho z podvodného ovládnutí Bašněfti a praní špinavých peněz.
  • Důvěra francouzských spotřebitelů v tamní ekonomiku se v září nezměnila. Index spotřebitelské důvěry stagnuje v souladu s očekáváním na srpnových 86 bodech.
  • Správní rada letecké skupiny Air France-KLM v pátek podpořila plán dalšího rozvoje nízkonákladové divize Transavia ve Francii, proti němuž už dvanáct dní stávkují piloti francouzského přepravce Air France. Odmítla přitom nejnovější požadavky pilotních odborů, podle nichž mají mít piloti Transavie stejné platy a pracovní podmínky jako piloti Air France.
  • Částečně zestátněná britská banka Lloyds v pátek prodala dalších 11,5 % akcií své divize TSB. Banka před prodejem akcií uvedla, že nabídne celkem 57,5 milionu kusů cenných papírů při ceně 280 pencí za kus. Celkem si tak podle všeho přišla na 161 milionů liber. Podle zdrojů obeznámených se situací převyšovala poptávka po akciích TSB nabídku několikanásobně. Zájem o cenné papíry prý projevili investoři z Evropy i Spojených států.
  • Irská ovocnářská firma Fyffes souhlasí s navýšením podílu amerického distributora ovoce Chiquita Brands International ve společném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl. Společnosti to v pátek uvedly ve společném prohlášení.
  • Index podnikatelské důvěry v Itálii v září klesl na 95,1 bodu. Očekával se pokles na 95,5 bodu ze srpnových 95,4 bodu (revidováno z 95,7 bodu).
  • Maďarsko si zajistilo s ruským monopolním vývozcem zemního plynu Gazprom dohodu o vyšších dodávkách této suroviny. Oznámil to v pátek maďarský premiér Viktor Orbán. Zpráva přichází den poté, co maďarský provozovatel ropovodů FGSZ zastavil dodávky zemního plynu na Ukrajinu.
  • Rusko Ukrajině pohrozilo, že po ní bude žádat předčasné splacení dluhopisu, jehož prostřednictvím jí loni v prosinci půjčilo tři miliardy dolarů. Ukrajině by tím hrozilo vyhlášení platební neschopnosti a Kyjev se proti tomu brání snahou o právní zpochybnění dohody o půjčce. Ruská banka VTB, která se prodeje dluhopisu účastnila, v pátek označila tvrzení Ukrajiny o nezákonnosti smlouvy o eurobondu za nepodložené, uvedla agentura Reuters.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár