Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly

Americké akcie v první polovině páteční obchodní seance posilovaly zhruba o čtyři desetiny procenta. V reakci na revizi růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí na 4,6 % z 4,2 % odpoledne zdražování cenných papírů nabralo na síle a nakonec uzavřely všechny tři nejsledovanější indexy téměř o procento silnější. Ani solidní páteční růst cen akcií ale nedokázal smazat poklesy z předchozích dní.
Dow posílil o 0,99 % na 17 113,15 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 982,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,02 % na 4 512,19 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické tituly, akcie technologických společností a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Jen mírné zisky byly naopak k vidění v sektoru základních materiálů a odvětví služeb. Index volatility VIX klesl o 5,63 % na 14,76 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,53 %.
Za celý týden akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.
V příštím týdnu budou investoři netrpělivě vyhlížet klíčovou statistiku z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Podle posledních údajů v srpnu celková míra nezaměstnanosti v USA sice klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %, americká ekonomika však vytvořila pouze 142 tisíc nových pracovních míst, což bylo výrazně méně, než se čekalo.
"Páteční rally amerických akcií lze vysvětlit jejich předchozí přeprodaností," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Za pár dní navíc nekončí jen další měsíc, ale i třetí čtvrtletí, čehož investoři využívají k přeskupování svých portfolií, tentokrát zřejmě převážně ve znamení nákupů."
Z indexu Dow v pátek zdražila naprostá většina titulů. Nejvíce posílily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %), technologické společnosti Cisco Systems (+1,87 %) a provozovatele platebních karet American Express (+1,86 %). V červených číslech skončily pouze cenné papíry farmaceutických společností Pfizer (-0,87 %) a Merck (-0,42 %) a konglomerátu 3M (-0,04 %).
Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %) posílily o více než dvanáct procent na nové maximum v reakci na skvělé čtvrtletní hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve čtvrtek po závěru obchodování. Společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 962 milionů dolarů neboli 1,09 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala zisk 0,86 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly o 15 % na 7,98 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,88 USD při tržbách 7,78 miliardy dolarů.
Dařilo se také cenným papírům technologické společnosti Apple (+2,94 %), které ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli problémům s aktualizací operačního systému iOS 8. Společnost již pro mobilní telefony iPhone 6 vydala opravu operačního systému. Zároveň poznamenala, že si jí dosud kvůli ohnutým telefonům iPhone 6 Plus stěžovalo pouze devět majitelů těchto zařízení, a nejedná se tedy o rozšířený problém.
Téměř o pět procent vzrostla cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+4,69 %). Společnost před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.
O necelá dvě procenta posílily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands International (+2,43 %), který se s irskou ovocnářskou firmou Fyffes dohodl na navýšení svého podílu v budoucím spojeném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl.
Oslabily naopak akcie módního domu Michael Kors Holdings (-2,27 %), největšího světového výrobce hraček Mattel (-1,25 %), kosmetického gigantu Avon Products (-1,32 %) či prodejce elektroniky Best Buy (-0,96 %).
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Podle finálních údajů expandovala americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí tempem 4,6 % anualizovaně. Statistika tak dopadla v souladu s očekáváními. Předchozí revize hovořila o růstu o 4,2 %. Osobní spotřeba mezičtvrtletně narostla v souladu s odhady o 2,3 %. V prvním čtvrtletí osobní spotřeba meziročně vzrostla o 1,4 %. Jádrová osobní spotřeba se ve druhém čtvrtletí zvýšila taktéž v souladu s odhady o 2 %.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září citelně zlepšila, zejména díky optimismu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomického růstu a budoucích příjmů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index spotřebitelské důvěry stoupl na 84,6 bodu, nejvýše od července 2013, ze srpnových 82,5 bodu.
- Dluhopisový guru Bill Gross opouští společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO). Od příštího týdne nastoupí spoluzakladatel a jeden z investičních ředitelů PIMCO do společnosti Janus Capital, v níž bude mít na starosti dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Firma Janus Capital to oznámila ve svém pátečním prohlášení. PIMCO Total Return Fund, kterému Gross dosud šéfoval, má ve správě přes 220 miliard USD, fond Janus Global Unconstrained Bond Fund má ve správě jen něco přes 12,5 milionu USD. Akcie Janus v reakci na zprávu posílily o více než 40 %, akcie Allianz, mateřské firmy PIMCO, ztratily okolo 6 %.
- Goldman Sachs zakázala svým investičním bankéřům obchodovat s jednotlivými akciemi. Firma se tak snaží omezit důvody pro nařčení z konfliktu zájmů.
- Irská ovocnářská firma Fyffes souhlasí s navýšením podílu amerického distributora ovoce Chiquita Brands International ve společném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl. Společnosti to v pátek uvedly ve společném prohlášení.
- Janney zvyšuje investiční doporučení na akcie Nike na "buy" z "neutral".
- Kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry ve druhém čtvrtletí svého fiskální roku výrazně snížil ztrátu. Společnost v pátek oznámila, že v 2QFY2015 hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.
- Americký výrobce čipů Intel zaplatí 1,5 miliardy USD za pětinový podíl ve dvou čínských výrobcích čipů pro mobilní přístroje s napojením na čínskou vládu. Intel doufá, že investice v Číně mu pomůže posílit pozici na trhu s čipy pro chytré telefony, kterému nyní dominuje konkurenční americká společnost Qualcomm.
Dolar po zlepšené zprávě o vývoji HDP posílil
Americký dolar na závěr týdne posiloval a ke koši hlavních světových měn si připsal již jedenáctý růstový týden v řadě, což je nejdelší období od roku 1971. K pátečnímu posílení americké měny přispěla zpráva o vývoji hrubého domácího produktu USA za druhé čtvrtletí, který podle finálních údajů vzrostl o 4,6 % anualizovaně. Tempo růstu bylo nejvyšší za dva a půl roku a přispěly k němu hlavně vyšší firemní výdaje a vysoký růst vývozu.
Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,276. Dopoledne dolar převážně stagnoval, krátce po zveřejnění zprávy o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí ale americká měna začala posilovat a dostala se až na 1,268 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar během dne posílil z 108,60 USD/JPY až na 109,40 USD/JPY.
Světové ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli obavám ze slabé poptávky v Evropě a Číně zlevnila o 11 centů na 97 USD za barel.
Severoamerická lehká ropa WTI naopak po zlepšených údajích o vývoji ekonomiky USA, které podporují očekávání zvýšené poptávky po této strategické surovině, a růstu indexu spotřebitelské důvěry na nejvyšší hodnotu za 14 měsíců o necelý dolar zdražila.
Zlato v pátek zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 215 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu za srpen: -0,21 bodu (odhad: +0,33 bodu, červenec: +0,39 bodu).
- Prodeje existujících domů v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 1,8 % na 5,05 milionu jednotek. Očekával se naopak růst na 5,18 milionu z 5,14 milionu jednotek v červenci (revidováno z 5,15 milionu jednotek). V červenci prodeje meziměsíčně stouply o 2,2 %. Meziročně se prodeje existujících domů v USA v srpnu snížily o 5,3 % po poklesu o 4,5 % v předchozím měsíci.
- Charles Plosser, šéf filadelfské pobočky americké centrální banky, se pomalu chystá na odchod do důchodu. Svoji funkci by měl opustit k 1. březnu příštího roku.
- Technologická společnost Apple prodala během pouhých tří dnů od uvedení na trh více než deset milionů nových chytrých telefonů iPhone, což překonalo veškeré odhady. Podle generálního ředitele společnosti Tima Cooka mohly být prodeje ještě vyšší, kdyby byly k dispozici větší zásoby telefonů, píše agentura Reuters. Akcie Applu přidaly v pondělí 0,1 %.
- Čínský internetový prodejce Alibaba potvrdil, že jeho vstup na Newyorskou burzu se stal největší primární emisí akcií ve světové historii. Firma ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že upisovatelé uplatnili opční práva na koupi dodatečných 48 milionů akcií. Celkově tak emise vynesla zhruba 25 miliard dolarů, píše agentura DPA.
- Společnost Newmont Mining v pondělí oznámila, že by se dodávky mědi z Indonésie měly obnovit během několika dní poté, co od vlády obdržela povolení pro export. "Pro více než 8 tisíc zaměstnanců a dodavatelů v Batu Hijau a jejich rodiny znamená obnovení provozu významný milník v obnovení jejich živobytí," prohlásil Martiono Hadianto, šéf indonéské divize Newmont Mining.
- Německá farmaceutická a chemická společnost Merck KGaA koupí za 17 miliard dolarů americkou firmu Sigma-Aldrich. Akvizice je největším převzetím v historii Mercku a firma si převzetím zároveň posílí pozici v oblasti chemikálií používaných ve výzkumných laboratořích. Sigma na trhu posílila o více než 33 %.
- Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla i tento měsíc nejrychlejším tempem za více než čtyři roky. Silně se zvyšovala i zaměstnanost v odvětví. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery průmyslových firem, jehož předběžné výsledky zveřejnila společnost Markit.
- Index cen domů FHFA v červenci vzrostl o 0,1 % meziměsíčně (odhad: +0,5 %, červen: 0,4 %).
- Americký prezident Obama v úterý vystoupil s projevem vysvětlujícím okolnosti leteckých útoků v Sýrii. Zdůraznil, že Spojené státy jsou součástí širší koalice, která s Islámským státem (IS) bojuje. Cílem útoků podle Obamy je neumožnit teroristům, aby nalezli bezpečné přístřeší. Bojovat se skupinou je podle něj důležité nejen pro bezpečnost regionu, tak pro celý svět.
- Armáda Spojených států a partnerské země zahájily první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na pondělí to oznámilo americké ministerstvo obrany. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters se útoky týkají zhruba dvou desítek cílů a podílí se na nich jen arabští partneři.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září vzrostl na 14 bodů (odhad: 10 bodů, srpen: 12 bodů).
- Americký farmaceutický gigant Pfizer údajně jedná o možnostech akvizice irského výrobce generických léků Actavis. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to v úterý večer uvedla zpravodajská agentura Bloomberg. Firma tak podle všeho nadále zvažuje možnosti snížení své daňové zátěže a doplnění portfolia svých produktů. Jednání o možnosti převzetí Actavisu Pfizerem nicméně nejsou oficiální, dodaly zdroje. Společnosti se ke spekulacím odmítly vyjádřit.
- Americká vláda se rozhodla zasáhnout proti domácím společnostem, které se snaží pomocí fúzí a akvizic se zahraničními podniky vyhýbat se placení daní v USA. Ministerstvo financí zveřejnilo nové právní předpisy, které mají zajistit, aby pro firmy nebylo finančně výhodné využívat taktiku zvanou daňová inverze. Nová opatření vstoupila v platnost okamžitě.
- Americký prezident Barack Obama ve středu vystoupil před Valným shromážděním OSN. Prohlásil, že dnešní doba je ta nejlepší, do jaké bylo kdy možné se narodit, ale že zároveň čelíme mnoha hrozbám. Je potřeba bojovat s terorismem a zavrhnout rakovinu násilného extremismu. Zároveň řekl, že situace na Západním břehu Jordánu není udržitelná a Izraelci a Palestinci potřebují vytvořit dva mírumilovné státy.
- Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry ve středu zahájil prodej nového zařízení s názvem Passport, které je zaměřeno na zákazníky z firemního sektoru. Společnost BlackBerry doufá, že jí tento netradiční smartphone s hranatým designem pomůže z krize.
- Společnost Citizens Financial Group, která je americkou dceřinou firmou britského bankovního ústavu Royal Bank of Scotland, prodala v úterý v primární nabídce své akcie za tři miliardy dolarů. Je to největší primární emise americké banky od finanční krize a letos druhá největší emise v USA od prodeje akcií čínského internetového giganta Alibaba z minulého týdne. Akcie vstoupily na burzu s cenou 21,50 USD, shodně s upisovací cenou.
- Prodeje nových domů v srpnu ve Spojených státech vzrostly o 18 % na 504 tisíc jednotek anualizovaně, nejvíce od května 2008, očekával se mírnější meziměsíční růst o 4,4 % na 430 tisíc jednotek. Červencová data byla navíc revidována výše na 1,9% růst (427 tisíc jednotek) z původně hlášeného propadu o 2,4 % (412 tisíc jednotek).
- Fed by měl začít zvyšovat úrokové sazby brzy, jinak hrozí vysoká inflace a nestabilita na finančních trzích, kde už dnes mnozí investoři riskují více, než je zdrávo. Uvedla to šéfka pobočky Fedu v Kansasu Esther Georgeová.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje, jestli způsob, kterým Pacific Investment Management Co. oceňuje držené dluhopisy, uměle nenavyšuje zisky jednoho z jejích největších fondů. Zprávu přinesl deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje.
- Opatřeními proti přesunům daňových sídel amerických firem do zahraničí, údajně v zájmu daňové spravedlnosti, vláda prezidenta Baracka Obamy tyto podniky jen odrazuje od reinvestování zahraničních zisků na domácí půdě. Napsal to list The Wall Street Journal. Reagoval tak na pondělní oznámení, podle něhož ministerstvo financí USA zavádí kroky proti takzvané daňové inverzi. S plánem ztěžování investic ministerstvo "přirozeně" přišlo v situaci, kdy řada ekonomů snižuje odhady růstu americké ekonomiky, poznamenává ironicky list.
- Společnost Apple uvedla na trh nové modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Byť je mezi nimi cenový rozdíl 100 dolarů, výroba iPhonu 6 Plus stojí Apple pouze o 15,50 dolaru více než iPhone 6, vydělává na něm tedy 84,50 dolaru navíc. Jedná se pouze o výrobní čísla, tedy bez započtení dalších nákladů, jako jsou marketing, distribuce, zaměstnanci a další.
- Americká automobilka General Motors v úterý jmenovala svého prvního šéfa kybernetické bezpečnosti. Přiměl ji k tomu sílící tlak na lepší zabezpečení počítačových systémů ve vozech proti hackerským útokům, informovala ve středu agentura Reuters. Největší americký výrobce automobilů dosadil na nový post inženýra Jeffa Massimillu.
- Americký řetězec kaváren Starbucks odkoupí do plného vlastnictví svou japonskou pobočku, která patří mezi jeho nejziskovější na světě. Za 60,5 % akcií Starbucks Coffee Japan zaplatí společnost se sídlem v Seattlu svému japonskému partnerovi Sazaby League celkem 913,5 milionu dolarů, sdělila Starbucks v úterý.
- Největší americká automobilka General Motors předpokládá, že prodej jejích luxusních vozů Cadillac v Číně v letošním roce stoupne o více než 40 %. Uvedl to ve středu prezident čínských aktivit GM Matthew Tsien.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu ve Spojených státech meziměsíčně klesly o 18,2 %. Očekával se pokles o 17,1 %. V červenci se objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA meziměsíčně zvýšily o 22,6 %. Bez započtení dopravních prostředků v srpnu objednávky v souladu s odhady po červencovém poklesu o 0,7 % (revidováno z -0,8 %) meziměsíčně o 0,7 % stouply.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 20. září vzrostl o 12 tisíc na 293 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 281 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 280 tisíc). Čtyřtýdenní průměr nových žádostí klesl na 298 500 z 299 750 (revidováno z 299 500). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 13. září o 7 tisíc na 2,439 milionu z 2,432 milionu (revidováno z 2,429 milionu). Očekával se růst pokračujících žádostí na 2,440 milionu.
- Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v září mírně kleslo. Index nákupních manažerů v září podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 58,5 bodu z 59,5 bodu v srpnu. Čekal se růst indexu na 61 bodů. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 58,8 bodu z 59,7 bodu.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v září vzrostl na 6 bodů. Očekával se růst na 8 bodů z červencových 3 bodů.
- Richard Fisher (šéf dallaského Fedu): Úrokové sazby by poprvé mohly vzrůst dřív než v létě 2015.
- Americká automobilka Ford Motor přijme do konce roku 1 200 nových zaměstnanců do své továrny v Missouri kvůli zvýšení výroby komerční dodávky Transit. Po navýšení výroby se závod stane podle objemu produkce největší továrnou Fordu, uvedla agentura Reuters.
- Když v pondělí americká technologická společnost Apple oznámila, že během pouhých tří dnů od uvedení na trh prodala více než deset milionů nových chytrých telefonů iPhone, označil to její šéf Tim Cook za historický úspěch. Podle všeho se ale se svými slovy hodně unáhlil. Pouze několik dní po zahájení prodeje nových zařízení si někteří majitelé iPhonů 6 Plus začali stěžovat, že se jejich telefony kvůli nedostatečně pevné konstrukci pod tlakem ohýbají. A aby toho nebylo málo, začali si po uvolnění nové verze operačního systému iOS další uživatelé stěžovat na problémy s příjmem signálu a funkcí Touch ID.
- Evropská komise dovolí, aby americká internetová společnost Facebook převzala za 19 miliard dolarů aplikaci pro bezplatné zasílání textových zpráv přes chytré mobilní telefony WhatsApp. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že komise nebude výměnou za schválení transakce požadovat od Facebooku žádné ústupky.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

