Americké akcie zakončily týden silným růstem a napravily část předchozích propadů

Příznivé čtvrtletní výsledky některých velkých společností zmírnily obavy z dopadů slabé světové poptávky na americkou ekonomiku a firemní sektor. Wall Street ale kvůli předešlým hlubokým ztrátám zažila čtvrtý týdenní pokles v řadě, což je nejdelší taková série za více než tři roky.
Hlavním indexům pomohl během dopoledne k téměř 2% ziskům více než 3% nárůst ceny akcií General Electric, jejíž hospodářské výsledky předčily očekávání analytiků. Index energetického sektoru rostl o 2 % zejména díky příznivým výsledkům největší světové společnosti těžebního servisu Schlumberger a výraznému oživení cen ropy. O zhruba 3 % rostly díky výsledkům i akcie banky Morgan Stanley.
Trh podpořily také zprávy z ekonomiky. V září se zotavila zahajovaná obytná výstavba a indexů spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle předběžných údajů vzrostl na maximum za více než sedm let.
Dow nakonec v pátek přidal 1,63 % na 16 380,41 bodu, za týden ale i tak odepsal 0,99 %. S&P 500 v pátek posílil o 1,29 %, týden ale zakončil o procento slabší. Nasdaq měl sice ze všech indexů nejhorší pátek (+0,97 %), ale za týden ztratil jen asi 0,4 %. Index volatility VIX v pátek spadl o téměř 13 % na zhruba 21,9 bodu, za celý týden tak připsal jen asi 5 %, když se ale ve středu podíval dokonce nad 30 bodů. Za měsíc i tak připsal přes 70 %. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly v pátek o 4 bazické body na 2,20 %, po středečním flash crashi a pádu pod 1,9 % tak za týden spadly "jen" o 8 bazických bodů.
"Výsledková sezóna se rozebíhá velice slibně. Firmy se zatím vyhýbají varováním před silným dolarem," uvedl Phil Orlando, stratég z Federated Investors. V pátek se dobrá nálada projevila růstem cen všech 30 akcií z indexu Dow, když nejvíce se dařilo pojišťovně UnitedHealth Group (+3,27 %).
Týden byl charakterizován vysokou volatilitou, od čtvrtka ale začaly zaznívat holubičí komentáře od jednotlivých členů Fedu. Výsledek? Trh se z pondělního maxima na středeční minimum propadl o 747 bodů indexu Dow, aby se z nich odrazil k pátečnímu vrcholu o celých 545 bodů.
Ropa zastavila pokles
Světové ceny ropy v pátek dále oživovaly ze série silných propadů a severomořská ropa Brent se dostala čtyři dolary nad čtvrteční čtyřleté minimum pod 83 USD za barel. Ropný trh koriguje pokles, který byl podle mínění obchodníků příliš prudký, a ceny navíc podpořily rostoucí obavy z bojů v Iráku. I tak ale ropa na obou březích Atlantiku sčítá další týdenní ztráty.
Brent ztrácí z červnového maxima nad 115 USD za barel asi 25 % pod tlakem vysoké nabídky na trhu a signálů slabé světové poptávky. Ztráty se zrychlily tento měsíc kvůli signálům, že přední členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nehodlají na listopadovém zasedání proti propadu cen nijak zasáhnout.
"Ceny pravděpodobně přestřelily pokles," řekl agentuře Reuters Jeffrey Currie, který šéfuje ropným analytikům v Goldman Sachs. Podle něj se dá krátkodobě čekat další cenové oživování, ve dlouhodobějším výhledu by měl ale přetrvat trend poklesu.
Kromě korekce cenového poklesu podpořil ropu i vývoj v Iráku, kde bojovníci Islámského státu ukazují sílu i přes bombardování americkými letadly. "Ropa má zvýšenou rizikovou přirážku vzhledem k tomu, že Islámský stát je jen 30 kilometrů od Bagdádu," řekl analytik Bjarne Schieldrop ze skandinávské banky SEB.
Většina analytiků ale čeká dlouhodobější trend poklesu cen. Přední analytici Wall Street tento měsíc jeden po druhém sráželi své odhady cen ropy až o 12 dolarů na barel. Reagovali tím zejména na pád dosavadního předpokladu, že Saúdská Arábie bude bránit hranici 100 dolarů za barel.
Dolar se vrátil k růstu
Americký dolar na závěr týdne posiloval. K růstu přispěla zpráva o důvěře amerických spotřebitelů. Obchodníci naopak téměř nereagovali na komentář šéfky centrální banky Janet Yellenové. Průzkum agentury Reuters a Michiganské univerzity ukázal, že spotřebitelská důvěra v USA v říjnu nečekaně roste a je nejvyšší od července 2007. Spotřebitelé jsou optimističtí zejména ve výhledu osobních financí a vývoje ekonomiky.
Zlato se navzdory posílení dolaru a dobré náladě na akciovém trhu udrželo zhruba na čtvrtečních cenách.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v září vzrostla o 6,3 % meziměsíčně na 1,017 milionu jednotek anualizovaně. Očekával se mírnější nárůst o 5,1 % po srpnovém propadu o 12,8 %. Meziročně se výstavba zvýšila o 17,8 %. Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 1,5 % meziměsíčně na 1,018 milionu anualizovaně po 5,1% poklesu v srpnu. Očekával se růst o 2,7 %. Meziročně se počet vydaných stavebních povolení zvýšil o 2,5 %.
- Prezident pobočky Fedu v Bostonu Eric Rosengren v pátek v rozhovoru pro televizní stanici CNBC uvedl, že neočekává, že by americká ekonomika potřebovala další vlnu kvantitativního uvolňování. Zároveň však varoval, že tuto možnost nemůže zcela vyloučit.
- Hedgeový fond Greenlight Capital miliardáře Davida Einhorna plánuje poprvé po dvou letech navýšit kapitál a s jeho pomocí využít neklidu na trzích. Fond začne nový kapitál od stávajících investorů přijímat 1. listopadu a od nových klientů 1. prosince.
- Podle předběžných údajů index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu vyskočil na 86,4 bodu (odhad: 84,1 bodu, září: 84,6 bodu).
- Nerovnost v příjmech Američanů se blíží nejvyšší hladině za posledních sto let, tvrdí šéfka Fedu Janet Yellenová. Yellenovou především znepokojují dvě věci - rostoucí zatížení mladých lidí studentskými úvěry a pokles vytváření nových podniků, což podle ní může mít negativní vliv na produktivitu.
- Výsledky General Electric ve 3Q: Zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby: 36,17 miliardy USD (odhad: 36,92 miliardy USD).
- Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,54 USD), výnosy: 8,69 miliardy USD (odhad: 8,16 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,61 USD), výnosy: 3,75 miliardy USD (odhad: 3,73 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell ve 3Q: Zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,41 USD), tržby: 10,108 miliardy USD (odhad: 10,039 miliardy USD).
- Americký distributor banánů Chiquita Brands International odmítl novou nabídku na převzetí od brazilských společností Grupo Cutrale a Safra Group za 658 milionů dolarů. Firma v noci na pátek uvedla, že bude pokračovat v plánu na spojení s irským ovocnářským podnikem Fyffes.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Šéf pobočky Fedu v Saint Louis James Bullard ve čtvrtek pro Bloomberg TV uvedl, že by měnový výbor banky (FOMC) měl alespoň zvážit přerušení procesu takzvaného taperingu, tedy omezování programu odkupu dluhopisů. Všeobecně se očekává, a Fed to na posledním zasedání předznamenal, že na jednání FOMC na konci října dojde k ukončení programu kvantitativního uvolňování. Jako důvod zmínil Bullard klesající inflační očekávání v USA.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v září vzrostla o procento, nejvíce od listopadu 2012, očekával se mírnější nárůst o 0,4 % po srpnovém propadu o 0,2 % (revidováno z -0,1 %). Výroba ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o 0,5 %, analytici počítali s 0,3% růstem po 0,5% poklesu v srpnu (revidováno z -0,4 %). Využití kapacit vzrostlo na 79,3 % ze 78,7 % v srpnu (revidováno ze 78,8 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 11. října klesl o 23 tisíc na 264 tisíc, nejníže od dubna 2000. Čekal se růst na 290 tisíc z 287 tisíc v předchozím týdnu, odhady analytiků se pohybovaly mezi 280 a 300 tisíci. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 4. října o 7 tisíc na 2,389 milionu z 2,381 milionu. Očekával se pokles pokračujících žádostí na 2,380 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí klesl na 283 500 z 287 750.
- Nálada amerických stavitelů se v říjnu nečekaně zhoršila. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) spadl na 54 bodů ze zářijových 59 bodů, ačkoli se očekávala stagnace.
- Index aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 20,7 bodu ze zářijových 22,5 bodu (odhad: 19,8 bodu).
- Americké investiční bance Goldman Sachs vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 50 % na 2,14 miliardy USD. Výsledky, které výrazně překonaly očekávání analytiků, podle banky podpořilo oživení trhu s dluhopisy, což zvýšilo příjmy z obchodování.
- Americké tabákové společnosti Philip Morris International (PMI) klesl ve třetím čtvrtletí zisk o osm procent na 2,15 miliardy USD. Důvodem byl nižší prodej cigaret v zahraničí a vývoj směnných kurzů, uvedla ve čtvrtek firma, která působí i v České republice.
- Výrobci hraček Mattel klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 21,5 % na 331,8 milionu dolarů. Mohl za to propad prodeje jeho hlavních značek Barbie a Fisher-Price, kvůli kterému se již čtvrté čtvrtletí za sebou snížily příjmy firmy.
- Americké internetové společnosti Google ve třetím čtvrtletí stouply tržby o 20 % na 16,52 miliardy dolarů, méně, než očekával trh. Googlu, který je největším internetovým vyhledávačem na světě, ale zároveň stouply také výdaje. Firma navíc zaznamenala pomalejší růst u reklamy, která je významným zdrojem jejích příjmů.
- Americká společnost Apple představila po roce novou generaci svých počítačových tabletů iPad. Firma od přístroje iPad Air 2, který je údajně "nejtenčí na světě", očekává, že zastaví pokles jejího tržního podílu v segmentu, který sama založila. Apple na své prezentaci rovněž oznámil, že od pondělí spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.
- Politiku americké centrální banky lze označit za "rozumnou a poměrně odvážnou". Ve čtvrtek to podle finanční televize CNBC prohlásil výkonný ředitel a předseda představenstva investiční banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein. "Fed to zvládl opravdu dobře. Banka si počínala velice opatrně, v některých situacích však podle mě byla zároveň hodně odvážná. Pokud vše půjde dobře, brzy se ukáže, že dlouhotrvající opatrnost Fedu byla něco jako platba pojistného," řekl Blankfein. Zároveň také poznamenal, že riziko sklouznutí Spojených států do deflace přetrvává, a hra na jistotu v podobě udržování sazeb na nízkých úrovních je tak v současné situaci tím nejlepším možným řešením.
- Internetový a technologický obr Google ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 4,09 USD na akcii oproti 4,38 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii společnosti meziročně klesl na 6,35 USD z 6,54 USD, ačkoli tržby meziročně narostly z 13,75 miliardy dolarů na 16,52 miliardy dolarů.
- Ve středu krátce po půl třetí se z ničeho nic prudce snížily výnosy z dluhopisů, oslabil dolar a akcie na burze klesly. Potom tyto nejtvrdší poklesy sice korigovaly, přesto obchodníkům i investorům zamotal tento pokles hlavy. Co ho způsobilo?
- Americká ekonomika v posledním měsíci a půl pokračovala v mírném růstu a její expanze byla patrná ve většině regionů Spojených států. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha to uvedla americká centrální banka.
- Deficit rozpočtu Spojených států se ve fiskálním roce 2014 snížil na 483,4 miliardy dolarů ze 680,2 miliardy dolarů v předešlém roce.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v září klesly o 0,3 % meziměsíčně, očekával se 0,1% pokles po 0,6% růstu v srpnu. Bez zahrnutí aut klesly tržby o 0,2 %. Bez zahrnutí aut a benzínu klesly o 0,1 %. Tržby v obchodech s oblečením se snížily o 1,2 %, nejvíce od října 2012.
- Bank of America ve třetím čtvrtletí vykázala mírnější ztrátu, než se čekalo. Dosáhla ztráty 1 centu na akcii, analytici vyhlíželi ztrátu 9 centů na akcii kvůli nákladům na soudní spory ve výši 17 miliard dolarů. Po očištění dosáhla banka zisku na akcii 42 centů, očekávalo se jen 32 centů.
- Americký technologický gigant Apple ve čtvrtek pravděpodobně představí nejnovější generaci svých počítačových tabletů iPad. Předpokládá se, že nové přístroje budou výkonnější a tenčí než jejich předchůdci. Spekuluje se rovněž o tom, že iPady budou disponovat technologií pro zabezpečení pomocí otisku prstu, kterou již nabízejí některé modely chytrých telefonů iPhone. Podle analytiků však nebude snadné vzbudit zájem spotřebitelů v době, kdy je trh přesycen různými přenosnými zařízeními s dotykovým displejem.
- Irsko zrušilo skulinu, díky níž se mohly zahraniční společnosti de facto vyhýbat placení daní, takzvanou double Irish. Americké společnosti však nemusejí klesat na duchu, v domácích daňových zákonech mají takových mezer ještě několik.
- Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se vztahy Ruska a Spojených států musejí vrátit do "bodu jedna" a normalizovat se. Sankce uvalené na Rusko byly podle něj "absolutně destruktivní", co se týče vztahů Ruska a západních zemí.
- Americké společnosti Apple a Facebook se rozhodly nabízet příspěvek až 20 000 dolarů svým zaměstnankyním v USA, které se rozhodnou nechat si zmrazit vajíčka, a zvýšit tak šanci na otěhotnění i v pozdějším věku. Firmám by to mohlo pomoci přilákat a udržet si talentované pracovnice, které se často musejí rozhodovat mezi mateřstvím a profesním růstem, napsala agentura AP.
- Výsledky BlackRock za 3Q2014: Zisk na akcii 5,21 USD (očekávání 4,66 USD), tržby 2,85 miliardy USD.
- Úterní objem obchodování byl lepší než v uplynulých týdnech a aktivita kotování vyskočila na druhou nejvyšší hladinu v historii. Podle Erica Hunsadera z Nanexu bylo rušení kotací vyšší než kdy dříve a zrychluje, zatímco objem obchodování se postupně stále snižuje.
- Marc Cuban v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že nárůst objemu studentských půjček brzdí ekonomiku, protože kupní síla absolventů se snižuje kvůli jejich dluhovému zatížení. Bublina studentských půjček je podle něj stejná jako realitní bublina, která praskla v minulé dekádě. Podle Cubana "snadné peníze", které vláda studentům vnucuje, jsou to samé, jako když se snažila podporovat nákupy domů před několika lety, což vedlo ke vzniku realitní bubliny.
- Poptávka po ropě bude podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v letošním roce nejslabší od roku 2009. V roce 2015 by se však měla díky globálnímu ekonomickému oživení opět začít zvedat. Ceny ropy v uplynulých měsících dramaticky klesly, Brent spadl až na 88,55 dolaru za barel, nejníže za poslední dva roky. V pondělí se cena ropy krátce dotkla i čtyřletého minima pod 88 dolary za barel. Vliv na pokles ceny má především nadměrná nabídka a pokles objednávek ze Spojených států, Číny a Evropy. IEA nicméně věří, že se poptávka nyní dotkla dna a měla by začít opět posilovat.
- Regulátoři požadují u velkých systémově důležitých bank masivní navýšení kapitálu v podobě odepsatelných dluhopisových instrumentů ke krytí potenciálních ztrát z případného kolapsu instituce. Suma kapitálu, který je potřeba doplnit v bankách jako JPMorgan Chase a HSBC Holdings, se možná vyšplhá až na 870 miliard USD (podle odhadů AllianceBernstein). Naproti tomu Barclays odhaduje "jen" 237 miliard USD.
- Šéf internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg podle všeho hodlá trávit část svého času na Havaji. Jeden z nejbohatších mužů USA koupil podle magazínu Forbes část jednoho z havajských ostrovů, za kterou zaplatil přes 100 milionů dolarů. Na jeho pozemku se nachází dlouhá písečná pláž či bývalá plantáž cukrové třtiny, uvedl list The Daily Telegraph. Ve stejný den bylo oznámeno, že Zuckerberg dal 25 milionů USD na pomoc boji s ebolou.
- Jeffrey Gundlach, dluhopisový guru z DoubleLine Funds uvedl, že by 10letý výnos amerických státních dluhopisů okolo 2,2 % měl zhruba vymezovat dno grafu vývoje těchto možná nejsledovanějších dluhopisových sazeb.
- Americké skupině Citigroup, která je třetí největší bankou ve Spojených státech, stoupl ve třetím čtvrtletí očištěný čistý zisk o 13 % na 3,7 miliardy dolarů. Banka uvedla, že jí pomohly zejména lepší výsledky u problematických aktiv, která po sobě zanechala finanční krize. Společnost mimo to sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích.
- Americká banka JPMorgan Chase ve třetím čtvrtletí vykázala čistý zisk 5,6 miliardy dolarů (1,36 USD na akcii) oproti čisté ztrátě 380 milionů dolarů (17 centů na akcii) v předchozím roce. Výsledky podle prohlášení banky zahrnují i náklady na soudní spory ve výši jedné miliardy dolarů.
- Výsledky Johnson & Johnson ve 3Q: Zisk na akcii 1,50 USD (odhad: 1,44 USD), tržby: 18,74 miliardy USD (odhad: 18,39 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo ve 3Q: Zisk na akcii 1,02 USD v souladu s odhady, výnosy 21,44 miliardy USD (odhad: 21,11 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 3Q: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 14,6 miliardy USD (odhad: 14,45 miliardy USD).
- Americký list The New York Times ve svém redakčním článku vyzval Spojené státy k ukončení embarga vůči Kubě, které považuje za nesmyslné. Takový krok by přitom mohl být považován za úspěch zahraniční politiky prezidenta Baracka Obamy, myslí si deník. Článku vydaného jak v angličtině, tak ve španělštině si v pondělí všímají i kubánská státní média. Stanice Radio Habana Cuba uvedla, že se otázka embarga znovu dostává do popředí amerických zájmů.
- Na burzách v New Yorku a Miláně se v pondělí začalo obchodovat s akciemi nové automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), která vznikla spojením italského Fiatu s americkým Chryslerem. Cena akcií FCA po vstupu na trh zamířila vzhůru, později se však vývoj otočil.
- Targa Resources Partners kupuje společnosti Atlas Pipeline Partners a Atlas Energy. Obchod za téměř 6 miliard USD dá vzniknout velké firmě zaměřené na přepravu a skladování energetických surovin.
- Americký investor Warren Buffett plánuje nabídnout realitním společnostem v Evropě a v Asii licenci na používání značky své úspěšné firmy Berkshire Hathaway. Poskytnutí licence je součástí snahy použít široce respektovaný název této investiční společnosti jako značku pro spotřebitele. Informoval o tom v pondělí ekonomický list Financial Times.
- Americké filmové studio Universal uzavřelo dohodu o vybudování zábavního parku v Pekingu. Projekt v hodnotě 3,3 miliardy dolarů bude prvním velkým zábavním parkem se zahraničním vlastníkem v čínské metropoli, napsala v pondělí agentura AP.
- Americká společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, hodlá příští rok otevřít první restauraci KFC v Barmě. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle níž bude Yum! Brands jedním z prvních západních řetězců s rychlým občerstvením, který vstoupí na tamní nově vznikající trh.
- Nobelovu cenu za ekonomii získal Jean Tirole za práci pojednávající o tom, jak pochopit a regulovat odvětví, v nichž figuruje několik mocných firem. Tirole získá odměnu v přepočtu 1,1 milionu dolarů.
- Jedna z největších francouzských bank začne spolupracovat se společností Twitter, aby umožnila svým klientům posílat peníze prostřednictvím zpráv na této komunikační síti, takzvaných tweetů. Krok finanční společnosti Groupe BPCE se kryje se snahou internetové společnosti, která se snaží proniknout do světa on-line plateb a zajistit si další zdroj příjmů. Banka a Twitter by novou službu měly představit v úterý v Paříži, informovala agentura Reuters.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, Google Finance, Yahoo! Finance, Bloomberg
Aktuality
