US MARKETOtevírá za: 9 h 44 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Americké akcie zakončily týden silným růstem a napravily část předchozích propadů

Příznivé čtvrtletní výsledky některých velkých společností zmírnily obavy z dopadů slabé světové poptávky na americkou ekonomiku a firemní sektor. Wall Street ale kvůli předešlým hlubokým ztrátám zažila čtvrtý týdenní pokles v řadě, což je nejdelší taková série za více než tři roky.

Redakce IW
Redakce IW
17. 10. 2014 | 22:00
Americké akcie

Hlavním indexům pomohl během dopoledne k téměř 2% ziskům více než 3% nárůst ceny akcií General Electric, jejíž hospodářské výsledky předčily očekávání analytiků. Index energetického sektoru rostl o 2 % zejména díky příznivým výsledkům největší světové společnosti těžebního servisu Schlumberger a výraznému oživení cen ropy. O zhruba 3 % rostly díky výsledkům i akcie banky Morgan Stanley.

Trh podpořily také zprávy z ekonomiky. V září se zotavila zahajovaná obytná výstavba a indexů spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle předběžných údajů vzrostl na maximum za více než sedm let.

Dow nakonec v pátek přidal 1,63 % na 16 380,41 bodu, za týden ale i tak odepsal 0,99 %. S&P 500 v pátek posílil o 1,29 %, týden ale zakončil o procento slabší. Nasdaq měl sice ze všech indexů nejhorší pátek (+0,97 %), ale za týden ztratil jen asi 0,4 %. Index volatility VIX v pátek spadl o téměř 13 % na zhruba 21,9 bodu, za celý týden tak připsal jen asi 5 %, když se ale ve středu podíval dokonce nad 30 bodů. Za měsíc i tak připsal přes 70 %. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly v pátek o 4 bazické body na 2,20 %, po středečním flash crashi a pádu pod 1,9 % tak za týden spadly "jen" o 8 bazických bodů.

"Výsledková sezóna se rozebíhá velice slibně. Firmy se zatím vyhýbají varováním před silným dolarem," uvedl Phil Orlando, stratég z Federated Investors. V pátek se dobrá nálada projevila růstem cen všech 30 akcií z indexu Dow, když nejvíce se dařilo pojišťovně UnitedHealth Group (+3,27 %).

Týden byl charakterizován vysokou volatilitou, od čtvrtka ale začaly zaznívat holubičí komentáře od jednotlivých členů Fedu. Výsledek? Trh se z pondělního maxima na středeční minimum propadl o 747 bodů indexu Dow, aby se z nich odrazil k pátečnímu vrcholu o celých 545 bodů.

Ropa zastavila pokles

Světové ceny ropy v pátek dále oživovaly ze série silných propadů a severomořská ropa Brent se dostala čtyři dolary nad čtvrteční čtyřleté minimum pod 83 USD za barel. Ropný trh koriguje pokles, který byl podle mínění obchodníků příliš prudký, a ceny navíc podpořily rostoucí obavy z bojů v Iráku. I tak ale ropa na obou březích Atlantiku sčítá další týdenní ztráty.

Brent ztrácí z červnového maxima nad 115 USD za barel asi 25 % pod tlakem vysoké nabídky na trhu a signálů slabé světové poptávky. Ztráty se zrychlily tento měsíc kvůli signálům, že přední členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nehodlají na listopadovém zasedání proti propadu cen nijak zasáhnout.

"Ceny pravděpodobně přestřelily pokles," řekl agentuře Reuters Jeffrey Currie, který šéfuje ropným analytikům v Goldman Sachs. Podle něj se dá krátkodobě čekat další cenové oživování, ve dlouhodobějším výhledu by měl ale přetrvat trend poklesu.

Kromě korekce cenového poklesu podpořil ropu i vývoj v Iráku, kde bojovníci Islámského státu ukazují sílu i přes bombardování americkými letadly. "Ropa má zvýšenou rizikovou přirážku vzhledem k tomu, že Islámský stát je jen 30 kilometrů od Bagdádu," řekl analytik Bjarne Schieldrop ze skandinávské banky SEB.

Většina analytiků ale čeká dlouhodobější trend poklesu cen. Přední analytici Wall Street tento měsíc jeden po druhém sráželi své odhady cen ropy až o 12 dolarů na barel. Reagovali tím zejména na pád dosavadního předpokladu, že Saúdská Arábie bude bránit hranici 100 dolarů za barel.

Dolar se vrátil k růstu

Americký dolar na závěr týdne posiloval. K růstu přispěla zpráva o důvěře amerických spotřebitelů. Obchodníci naopak téměř nereagovali na komentář šéfky centrální banky Janet Yellenové. Průzkum agentury Reuters a Michiganské univerzity ukázal, že spotřebitelská důvěra v USA v říjnu nečekaně roste a je nejvyšší od července 2007. Spotřebitelé jsou optimističtí zejména ve výhledu osobních financí a vývoje ekonomiky.

Zlato se navzdory posílení dolaru a dobré náladě na akciovém trhu udrželo zhruba na čtvrtečních cenách.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, Google Finance, Yahoo! Finance, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast